En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
06/06
Sorbolo Mezzani
Guastalla
25.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Filippo Baroncini
Team Colpack Ballan
29'36"
2
Ben Healy
Trinity Racing
z.t
3
Ben Turner
Trinity Racing
op 4"
4
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
op 14"
5
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
op 20"
6
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
op 31"
7
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
8
Juan Ayuso Pesquera
Team Colpack Ballan
op 33"
9
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
op 35"
10
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 38"
11
Alex Tolio
Zalf Euromobil Fior
z.t
12
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
op 42"
13
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
14
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 44"
15
Gianmarco Garofoli
Development Team DSM
op 45"
16
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
op 51"
17
Michael Garrison
Hagens Berman Axeon
op 54"
18
Fernando Tercero Lopez
op 55"
19
Alessandro Verre
Team Colpack Ballan
op 57"
20
Simone Raccani
Zalf Euromobil Fior
op 1'04"
21
Henri Vandenabeele
Development Team DSM
op 1'06"
22
Thomas Gloag
Trinity Racing
op 1'07"
23
Davide Baldaccini
op 1'08"
24
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
op 1'11"
25
Jarrad Drizners
Hagens Berman Axeon
z.t
26
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
op 1'12"
27
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
op 1'14"
28
Daan Hoeks
z.t
29
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
op 1'15"
30
Gabriele Benedetti
Zalf Euromobil Fior
op 1'20"
31
Davide Piganzoli
op 1'24"
32
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
op 1'25"
33
Xabier Berasategi Garmendia
op 1'28"
34
Edoardo Zambanini
Zalf Euromobil Fior
z.t
35
German Dario Gomez Becerra
z.t
36
Didier Norberto Merchan Cardona
op 1'29"
37
Unai Iribar Jauregi
op 1'30"
38
Asbjørn Hellemose
op 1'31"
39
Omar El Gouzi
Iseo - Rime - Carnovali
op 1'35"
40
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
op 1'38"
41
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
z.t
42
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
op 1'39"
43
Gabriele Porta
op 1'40"
44
Pablo Garcia Frances
op 1'42"
45
Yeisson Ferney Casallas Rincon
z.t
46
Hannes Wilksch
Development Team DSM
op 1'43"
47
Lorenzo Ginestra
op 1'46"
48
Alessandro Santaromita Villa
op 1'48"
49
Luca Coati
Team Qhubeka
op 1'49"
50
Javier Serrano Rodriguez
op 1'53"
51
Michael Belleri
z.t
52
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
op 1'54"
53
Alex Martin Gutierrez
op 1'59"
54
Jesus David Pena Jimenez
op 2'01"
55
Samuele Carpene
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 2'02"
56
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
op 2'07"
57
Antonio Puppio
Team Qhubeka
op 2'08"
58
Alessio Bonelli
op 2'10"
59
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
op 2'19"
60
Brandon Alejandro Rojas Vega
op 2'21"
61
Federico Guzzo
Zalf Euromobil Fior
z.t
62
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
op 2'24"
63
Pasquale Abenante
z.t
64
Harrison Wood
SEG Racing Academy
op 2'28"
65
Andrei Stepanov
op 2'29"
66
Lorenzo Milesi
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
67
Gianluca Mignolli
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 2'30"
68
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
69
Valter Ghigino
z.t
70
Tommaso Nencini
op 2'32"
71
Joan Marti Bennassar Rossello
op 2'33"
72
Marc Oliver Pritzen
Team Qhubeka
op 2'36"
73
Nicolas Vinokurov
z.t
74
Alessio Nieri
op 2'37"
75
Alex Raimondi
Iseo - Rime - Carnovali
op 2'39"
76
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
op 2'40"
77
Agrotis Alexandros
z.t
78
Mattia Gaffuri
op 2'42"
79
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 2'45"
80
Nicolo' Parisini
Beltrami Tsa Tre Colli
op 2'47"
81
Matteo Carboni
z.t
82
Filippo Magli
op 2'49"
83
Thibaut Ponsaerts
Lotto - Soudal U23
op 2'51"
84
Anton Popov
op 2'56"
85
Asier Etxeberria Zafra
op 2'59"
86
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
op 3'00"
87
Andrea Cervellera
z.t
88
Francesco Carollo
Mg.K Vis Vpm
op 3'05"
89
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
op 3'06"
90
Nicholas Agostini
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
91
Federico Molini
op 3'07"
92
Christian Bagatin
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
93
Oliver Rees
Trinity Racing
op 3'10"
94
Riccardo Bobbo
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 3'12"
95
Mark Grinkevich
Minsk Cycling Club
op 3'13"
96
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
op 3'15"
97
Eric Paties Montagner
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 3'16"
98
Guido Draghi
Mg.K Vis Vpm
op 3'18"
99
Connor Sens
op 3'21"
100
Jacopo Menegotto
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 3'22"
101
Reto Müller
Swiss Racing Academy
op 3'23"
102
Luca Cavallo
op 3'27"
103
Francesco Busatto
z.t
104
Leon Heinschke
Development Team DSM
op 3'29"
105
Andoni Lopez De Abetxuko Jimenez
op 3'30"
106
Francesco Galimberti
op 3'31"
107
Kyle Chromy
SEG Racing Academy
op 3'35"
108
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
109
Marlos David Garzon Herrera
op 3'36"
110
Artur Kiryievich
Minsk Cycling Club
op 3'37"
111
Julen Arriola-Bengoa Beitia
op 3'40"
112
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
113
Andrea Guerra
op 3'42"
114
Magnus Kulset
Uno-X Dare Development Team
op 3'43"
115
Laurent Rigollet
op 3'44"
116
Riccardo Ciuccarelli
z.t
117
Jacopo Cortese
Mg.K Vis Vpm
op 3'45"
118
Jelte Krijnsen
z.t
119
Davide Dapporto
op 3'48"
120
Marc Mehagnoul
op 3'49"
121
Walter Calzoni
op 3'50"
122
Nicholas Spinelli
op 3'51"
123
Marco Grendene
Beltrami Tsa Tre Colli
op 3'52"
124
Alessandro Venturini
z.t
125
Ibai Ruiz De Arcaute Cuesta
op 3'56"
126
Alexandre Vinokurov
op 3'59"
127
Andrea Cantoni
op 4'00"
128
Ivan Yatsenko
op 4'03"
129
Matteo Fantoni
op 4'06"
130
Brayan Esteban Malaver Samaca
op 4'07"
131
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
z.t
132
Xabier Isasa Larrañaga
op 4'08"
133
Francesco Parravano
op 4'11"
134
Emanuele Ansaloni
op 4'13"
135
Pablo Sanchez
op 4'16"
136
Oliver Knudsen
op 4'17"
137
Yesid Albeiro Pira Parada
op 4'21"
138
Davide Bauce
op 4'22"
139
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
op 4'23"
140
Stefano Rizza
op 4'24"
141
Cristofer Pellegrini
op 4'27"
142
Andrea Gallo
op 4'29"
143
Samuele Rubino
op 4'32"
144
Nikita Martynov
op 4'33"
145
Davide Ongaro
op 4'37"
146
Michael Zecchin
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
147
Edoardo Ferri
op 4'39"
148
Theo Gilbertson
op 4'42"
149
Immanuel D'Aniello
op 4'44"
150
Luca Colnaghi
op 4'47"
151
Dzianis Marchuk
Minsk Cycling Club
op 4'50"
152
Cristian Rocchetta
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 4'51"
153
Thomas Pesenti
Beltrami Tsa Tre Colli
op 4'54"
154
Nicolo' Di Bernardo
z.t
155
Richard Rolando Huera Montenegro
op 5'00"
156
Leandro Masotto
Iseo - Rime - Carnovali
op 5'02"
157
Alessio Martinelli
Team Colpack Ballan
op 5'05"
158
Samuele Zambelli
Iseo - Rime - Carnovali
op 5'08"
159
Marco Lolli
op 5'11"
160
Alessandro Motti
op 5'12"
161
Alberto Leoni
op 5'18"
162
Manuele Tarozzi
op 5'21"
163
Ádám Kristóf Karl
op 5'33"
164
Patrick Mentil
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 5'38"
165
Luca Marziale
op 5'39"
166
Manuel Belloni
op 5'45"
167
Christopher Consolaro
op 5'47"
168
Artsiom Harbach
Minsk Cycling Club
op 6'02"
169
Lorenzo Peschi
Beltrami Tsa Tre Colli
op 6'36"
170
Simone Carro'
op 6'42"
171
Daniel Cassol
op 7'54"
Vicente Hernaiz Santamaria
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares