En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
04/06
Riccione
Imola
138.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Juan Ayuso Pesquera
Team Colpack Ballan
3u09'29"
2
Alessandro Verre
Team Colpack Ballan
op 1"
3
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
op 3"
4
Filippo Baroncini
Team Colpack Ballan
op 8"
5
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
z.t
6
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
7
Ben Turner
Trinity Racing
z.t
8
Edoardo Zambanini
Zalf Euromobil Fior
z.t
9
Vicente Hernaiz Santamaria
z.t
10
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
z.t
11
Gabriele Benedetti
Zalf Euromobil Fior
z.t
12
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
13
Pasquale Abenante
z.t
14
Thomas Gloag
Trinity Racing
op 11"
15
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
16
Jesus David Pena Jimenez
z.t
17
Yeisson Ferney Casallas Rincon
z.t
18
Gabriele Porta
z.t
19
Alessandro Santaromita Villa
z.t
20
Asbjørn Hellemose
z.t
21
Simone Raccani
Zalf Euromobil Fior
z.t
22
Henri Vandenabeele
Development Team DSM
z.t
23
Davide Baldaccini
z.t
24
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
z.t
25
German Dario Gomez Becerra
z.t
26
Fernando Tercero Lopez
z.t
27
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 15"
28
Alex Tolio
Zalf Euromobil Fior
z.t
29
Didier Norberto Merchan Cardona
z.t
30
Xabier Berasategi Garmendia
op 53"
31
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
z.t
32
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
33
Davide Piganzoli
z.t
34
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
35
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
op 1'01"
36
Javier Serrano Rodriguez
z.t
37
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
z.t
38
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
z.t
39
Filippo Magli
z.t
40
Alessio Bonelli
z.t
41
Marlos David Garzon Herrera
z.t
42
Alex Raimondi
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
43
Pablo Garcia Frances
z.t
44
Jacopo Menegotto
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
45
Lorenzo Ginestra
op 1'06"
46
Omar El Gouzi
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
47
Luca Cavallo
z.t
48
Alex Martin Gutierrez
z.t
49
Walter Calzoni
op 1'10"
50
Ben Healy
Trinity Racing
op 1'57"
51
Nicholas Agostini
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
52
Alessio Nieri
z.t
53
Daan Hoeks
z.t
54
Andrea Cervellera
z.t
55
Julen Arriola-Bengoa Beitia
z.t
56
Francesco Busatto
z.t
57
Brandon Alejandro Rojas Vega
z.t
58
Michael Belleri
z.t
59
Matteo Carboni
z.t
60
Asier Etxeberria Zafra
z.t
61
Oliver Knudsen
z.t
62
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
63
Nicolo' Parisini
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
64
Jarrad Drizners
Hagens Berman Axeon
z.t
65
Mattia Gaffuri
z.t
66
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
67
Unai Iribar Jauregi
z.t
68
Gianmarco Garofoli
Development Team DSM
z.t
69
Hannes Wilksch
Development Team DSM
z.t
70
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
z.t
71
Michael Zecchin
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 2'02"
72
Valter Ghigino
op 2'16"
73
Samuele Zambelli
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
74
Francesco Galimberti
op 2'57"
75
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
z.t
76
Yesid Albeiro Pira Parada
z.t
77
Harrison Wood
SEG Racing Academy
z.t
78
Cristofer Pellegrini
z.t
79
Xabier Isasa Larrañaga
z.t
80
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
op 4'42"
81
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
z.t
82
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
z.t
83
Francesco Parravano
z.t
84
Federico Molini
z.t
85
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 4'47"
86
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
z.t
87
Jelte Krijnsen
op 5'18"
88
Nicolas Vinokurov
op 5'19"
89
Andrea Gallo
z.t
90
Alexandre Vinokurov
z.t
91
Ivan Yatsenko
z.t
92
Agrotis Alexandros
z.t
93
Andrea Cantoni
op 5'23"
94
Andrea Guerra
z.t
95
Guido Draghi
Mg.K Vis Vpm
z.t
96
Emanuele Ansaloni
z.t
97
Davide Bauce
z.t
98
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
99
Leandro Masotto
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
100
Samuele Rubino
z.t
101
Alessio Martinelli
Team Colpack Ballan
z.t
102
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
z.t
103
Laurent Rigollet
z.t
104
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
z.t
105
Magnus Kulset
Uno-X Dare Development Team
z.t
106
Leon Heinschke
Development Team DSM
op 5'33"
107
Samuele Carpene
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 6'09"
108
Brayan Esteban Malaver Samaca
z.t
109
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
op 6'21"
110
Gianluca Mignolli
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 6'29"
111
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 6'31"
112
Jacopo Cortese
Mg.K Vis Vpm
op 6'34"
113
Andrei Stepanov
op 7'46"
114
Nikita Martynov
z.t
115
Edoardo Ferri
z.t
116
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
z.t
117
Francesco Carollo
Mg.K Vis Vpm
z.t
118
Manuel Belloni
z.t
119
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
z.t
120
Nicholas Spinelli
z.t
121
Manuele Tarozzi
z.t
122
Theo Gilbertson
z.t
123
Luca Colnaghi
z.t
124
Artsiom Harbach
Minsk Cycling Club
op 8'11"
125
Federico Guzzo
Zalf Euromobil Fior
op 9'38"
126
Nicolo' Di Bernardo
op 9'55"
127
Alessandro Motti
op 10'22"
128
Christian Bagatin
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
129
Stefano Rizza
z.t
130
Reto Müller
Swiss Racing Academy
z.t
131
Ibai Ruiz De Arcaute Cuesta
z.t
132
Marco Grendene
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
133
Thibaut Ponsaerts
Lotto - Soudal U23
z.t
134
Eric Paties Montagner
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
135
Andoni Lopez De Abetxuko Jimenez
z.t
136
Richard Rolando Huera Montenegro
z.t
137
Joan Marti Bennassar Rossello
op 11'14"
138
Luca Coati
Team Qhubeka
z.t
139
Marc Oliver Pritzen
Team Qhubeka
z.t
140
Cristian Rocchetta
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
141
Patrick Mentil
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
142
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
z.t
143
Marco Lolli
z.t
144
Ádám Kristóf Karl
z.t
145
Riccardo Bobbo
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 12'10"
146
Christopher Consolaro
z.t
147
Connor Sens
z.t
148
Thomas Pesenti
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
149
Lorenzo Peschi
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
150
Antonio Puppio
Team Qhubeka
z.t
151
Dzianis Marchuk
Minsk Cycling Club
z.t
152
Alberto Leoni
z.t
153
Simone Carro'
z.t
154
Davide Dapporto
z.t
155
Alessandro Venturini
z.t
156
Matteo Fantoni
z.t
157
Pablo Sanchez
z.t
158
Marc Mehagnoul
z.t
159
Anton Popov
op 12'16"
160
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
161
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
162
Kyle Chromy
SEG Racing Academy
z.t
163
Daniel Cassol
z.t
164
Lorenzo Milesi
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
165
Immanuel D'Aniello
z.t
166
Mark Grinkevich
Minsk Cycling Club
z.t
167
Siarhei Shauchenka
Minsk Cycling Club
z.t
168
Davide Ongaro
op 12'20"
169
Michael Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
170
Riccardo Ciuccarelli
z.t
171
Artur Kiryievich
Minsk Cycling Club
op 14'25"
172
Luca Marziale
op 15'18"
173
Tommaso Nencini
z.t
174
Artem Gomozkov
op 16'56"
175
Matthew Riccitello
Hagens Berman Axeon
op 0"
176
Sean Quinn
Hagens Berman Axeon
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares