En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
12/06
San Vito al Tagliamento
Castelfranco Veneto
162.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Ben Healy
Trinity Racing
3u35'46"
2
Jacopo Menegotto
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 38"
3
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
4
Filippo Baroncini
Team Colpack Ballan
op 54"
5
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
z.t
6
Luca Coati
Team Qhubeka
z.t
7
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
z.t
8
Lorenzo Peschi
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
9
Edoardo Zambanini
Zalf Euromobil Fior
z.t
10
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
z.t
11
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
z.t
12
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
z.t
13
Daan Hoeks
z.t
14
Ádám Kristóf Karl
z.t
15
Valter Ghigino
z.t
16
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
17
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
z.t
18
Gianmarco Garofoli
Development Team DSM
z.t
19
Andoni Lopez De Abetxuko Jimenez
z.t
20
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
21
Pasquale Abenante
z.t
22
Ben Turner
Trinity Racing
z.t
23
Manuel Belloni
z.t
24
Oliver Knudsen
z.t
25
Cristofer Pellegrini
z.t
26
Samuele Zambelli
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
27
Alessandro Motti
z.t
28
Brandon Alejandro Rojas Vega
z.t
29
Davide Bauce
z.t
30
Filippo Magli
z.t
31
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
z.t
32
Antonio Puppio
Team Qhubeka
z.t
33
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
z.t
34
Omar El Gouzi
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
35
Marc Mehagnoul
z.t
36
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
37
Jelte Krijnsen
z.t
38
German Dario Gomez Becerra
z.t
39
Ivan Yatsenko
z.t
40
Alessandro Santaromita Villa
z.t
41
Dzianis Marchuk
Minsk Cycling Club
z.t
42
Alex Tolio
Zalf Euromobil Fior
z.t
43
Juan Ayuso Pesquera
Team Colpack Ballan
z.t
44
Davide Piganzoli
z.t
45
Javier Serrano Rodriguez
z.t
46
Xabier Isasa Larrañaga
z.t
47
Kyle Chromy
SEG Racing Academy
z.t
48
Gabriele Benedetti
Zalf Euromobil Fior
z.t
49
Michael Zecchin
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
50
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
51
Nicolo' Di Bernardo
z.t
52
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
53
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
54
Unai Iribar Jauregi
z.t
55
Fernando Tercero Lopez
z.t
56
Agrotis Alexandros
z.t
57
Lorenzo Ginestra
z.t
58
Harrison Wood
SEG Racing Academy
z.t
59
Asbjørn Hellemose
z.t
60
Alessandro Verre
Team Colpack Ballan
z.t
61
Asier Etxeberria Zafra
z.t
62
Gabriele Porta
z.t
63
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
64
Gianluca Mignolli
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
65
Connor Sens
z.t
66
Thomas Gloag
Trinity Racing
z.t
67
Thomas Pesenti
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
68
Henri Vandenabeele
Development Team DSM
z.t
69
Didier Norberto Merchan Cardona
z.t
70
Laurent Rigollet
z.t
71
Emanuele Ansaloni
z.t
72
Brayan Esteban Malaver Samaca
z.t
73
Marco Frigo
SEG Racing Academy
z.t
74
Francesco Galimberti
z.t
75
Riccardo Bobbo
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
76
Andrea Gallo
z.t
77
Andrei Stepanov
z.t
78
Guido Draghi
Mg.K Vis Vpm
z.t
79
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
z.t
80
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
z.t
81
Andrea Guerra
z.t
82
Davide Dapporto
z.t
83
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
z.t
84
Federico Molini
z.t
85
Nicholas Agostini
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
86
Marlos David Garzon Herrera
z.t
87
Lorenzo Milesi
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
88
Theo Gilbertson
z.t
89
Alexandre Vinokurov
z.t
90
Simone Carro'
z.t
91
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
92
Simone Raccani
Zalf Euromobil Fior
z.t
93
Xabier Berasategi Garmendia
z.t
94
Marco Lolli
z.t
95
Nicholas Spinelli
z.t
96
Marco Grendene
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
97
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
z.t
98
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
z.t
99
Luca Cavallo
z.t
100
Nicolo' Parisini
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
101
Nikita Martynov
z.t
102
Jesus David Pena Jimenez
z.t
103
Pablo Garcia Frances
z.t
104
Julen Arriola-Bengoa Beitia
z.t
105
Yesid Albeiro Pira Parada
z.t
106
Andrea Cervellera
z.t
107
Alessio Nieri
z.t
108
Leon Heinschke
Development Team DSM
z.t
109
Francesco Busatto
z.t
110
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
z.t
111
Hannes Wilksch
Development Team DSM
z.t
112
Federico Guzzo
Zalf Euromobil Fior
z.t
113
Edoardo Ferri
z.t
114
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
115
Alex Martin Gutierrez
z.t
116
Alessio Bonelli
z.t
117
Christian Bagatin
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
118
Stefano Rizza
z.t
119
Thibaut Ponsaerts
Lotto - Soudal U23
z.t
120
Leandro Masotto
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
121
Magnus Kulset
Uno-X Dare Development Team
z.t
122
Manuele Tarozzi
z.t
123
Immanuel D'Aniello
z.t
124
Francesco Carollo
Mg.K Vis Vpm
z.t
125
Davide Baldaccini
z.t
126
Reto Müller
Swiss Racing Academy
z.t
127
Mattia Gaffuri
z.t
128
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
z.t
129
Walter Calzoni
op 1'24"
130
Joan Marti Bennassar Rossello
op 1'26"
131
Matteo Carboni
op 1'32"
132
Andrea Cantoni
z.t
133
Artur Kiryievich
Minsk Cycling Club
op 1'56"
134
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 2'09"
135
Marc Oliver Pritzen
Team Qhubeka
op 2'58"
136
Eric Paties Montagner
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 3'01"
137
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 3'27"
138
Michael Belleri
z.t
139
Ibai Ruiz De Arcaute Cuesta
op 3'48"
140
Samuele Carpene
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
141
Riccardo Ciuccarelli
op 5'00"
142
Richard Rolando Huera Montenegro
z.t
143
Pablo Sanchez
op 5'30"
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
DNF
Jarrad Drizners
Hagens Berman Axeon
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares