En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
05/09
Aprica
Aprica
120.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tom Pidcock
Trinity Racing
3u21'40"
2
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
op 1"
3
Samuele Zoccarato
Team Colpack Ballan
op 1'20"
4
Kevin Colleoni
Biesse Arvedi
op 4'16"
5
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
6
Filippo Conca
Biesse Arvedi
op 4'19"
7
Thomas Gloag
op 4'20"
8
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
op 4'23"
9
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
op 4'25"
10
Antonio Tiberi
Team Colpack Ballan
op 5'44"
11
Eduardo Perez
op 5'50"
12
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
13
Jokin Murguialday Elorza
op 5'54"
14
Sylvain Moniquet
Groupama - FDJ CT
op 6'27"
15
Asbjørn Hellemose
z.t
16
Gabriele Ninci
op 7'10"
17
Henok Mulubrhan
NTT Continental Cycling Team
op 8'04"
18
Sergio Garcia Gonzalez
Kometa Xstra Cycling Team
op 8'58"
19
Gerardo Sessa
op 9'03"
20
Carlos Garcia Pierna
op 9'09"
21
Edoardo Zambanini
op 9'12"
22
Andrei Stepanov
z.t
23
Brayan Esteban Malaver Samaca
z.t
24
Calum Johnston
op 9'14"
25
Luis Daniel Zea Contreras
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 12'33"
26
Connor Brown
NTT Continental Cycling Team
z.t
27
Gianluca Mignolli
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
28
Alessandro Santaromita Villa
op 12'35"
29
Ben Healy
op 15'41"
30
Harry Sweeny
Lotto - Soudal U23
z.t
31
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
z.t
32
James Fouche
Hagens Berman Axeon
z.t
33
Sean Quinn
Deceuninck - Quick Step
z.t
34
Filippo Magli
op 16'56"
35
Emanuele Barison
op 17'51"
36
Luca Rastelli
Team Colpack Ballan
z.t
37
Davide Baldaccini
Team Colpack Ballan
z.t
38
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
39
Gabriele Benedetti
z.t
40
Joab Schneiter
Swiss Racing Academy
z.t
41
Harrison Wood
SEG Racing Academy
z.t
42
Martin Marcellusi
op 20'18"
43
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 21'20"
44
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
45
Andrea Gallo
z.t
46
Valerii Fatkullin
z.t
47
Mason Hollyman
z.t
48
Riccardo Ciuccarelli
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
49
Matteo Fantoni
z.t
50
Gabriele Porta
z.t
51
Diego Andres Camargo Pineda
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
op 24'29"
52
Evgenii Tikhonin
op 25'31"
53
Timofei Sherstnev
z.t
54
Pasquale Abenante
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
55
Marco Ghirlanda
z.t
56
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
57
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
58
Simone Raccani
Beltrami TSA Marchiol
z.t
59
Francesco Parravano
z.t
60
Edoardo Faresin
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
op 27'37"
61
Omar El Gouzi
Tirol KTM Cycling Team
z.t
62
Manuele Tarozzi
z.t
63
Omar Marouan
z.t
64
Leonardo Aposti
z.t
65
Matteo Carboni
Biesse Arvedi
op 27'42"
66
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
67
Alessandro Motti
op 28'33"
68
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
69
Alessandro Marinozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
70
Cristian Rocchetta
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
71
Lucio Pierantozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
72
Andrea Cantoni
z.t
73
Anton Popov
z.t
74
Samuele Rubino
NTT Continental Cycling Team
z.t
75
Reto Müller
Swiss Racing Academy
z.t
76
Davide Bais
Cycling Team Friuli Asd
z.t
77
Ferenc Szollosi
z.t
78
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
79
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
z.t
80
Davide Bauce
z.t
81
Alessio Palma
z.t
82
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
op 29'36"
83
Matteo Zurlo
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
op 30'19"
84
Nicolò Garibbo
op 31'15"
85
Jacopo Pesenti
z.t
86
Mattia Pellizzer
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
op 31'38"
87
Filippo Baroncini
Beltrami TSA Marchiol
op 32'03"
88
Paul Wright
z.t
89
Clément Davy
Groupama - FDJ CT
op 32'25"
90
Mikel Mujika
op 32'28"
91
Niccolò Ferri
op 32'30"
92
Jesus David Pena Jimenez
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
op 32'45"
93
Wilson Estiben Pena Molano
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
94
Arne Marit
Lotto - Soudal U23
op 33'57"
95
Marco Murgano
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
96
Matteo Baseggio
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
97
Mattia Guasco
NTT Continental Cycling Team
z.t
98
Federico Molini
z.t
99
Tommaso Nencini
z.t
100
Matteo Gino Pegoraro
op 37'42"
101
Kevin Bonaldo
z.t
102
Luca Colnaghi
z.t
103
Lorenzo Quartucci
z.t
104
Francesco Pirro
z.t
105
Samuele Zambelli
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
106
Matteo Furlan
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
107
Alessandro Baroni
z.t
108
Didier Norberto Merchan Cardona
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
109
Wilmar Molina Rico
z.t
110
Marco Viero
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
111
Fabian Camilo Fuentes Chaves
z.t
112
Yeisson Ferney Casallas Rincon
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
113
Alessandro Fancellu
Trek - Segafredo
z.t
114
Marco Grendene
Beltrami TSA Marchiol
z.t
115
Alessandro Verre
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
116
Manuel Belloni
z.t
117
Giacomo Ballabio
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
118
Fabio Di Guglielmo
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
119
Jonathan Bogli
Swiss Racing Academy
op 0"
120
Andrea Berzi
Biesse Arvedi
z.t
121
Cole Davis
Hagens Berman Axeon
z.t
122
David Dekker
SEG Racing Academy
z.t
123
Luca Paladin
z.t
124
Ruben Eggenberg
Swiss Racing Academy
z.t
125
Michael Zecchin
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
126
Jakob Dorigoni
Selle Italia - Guerciotti
z.t
127
Matteo Freddi
Beltrami TSA Marchiol
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares