En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
03/09
Colico
Colico
157.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
3u24'19"
2
Cristian Rocchetta
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
3
Arne Marit
Lotto - Soudal U23
z.t
4
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
z.t
5
Matteo Baseggio
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
6
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
7
Lorenzo Quartucci
z.t
8
Kevin Bonaldo
z.t
9
Sergio Garcia Gonzalez
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
10
Michael Zecchin
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
11
Marco Grendene
Beltrami TSA Marchiol
z.t
12
Luca Colnaghi
z.t
13
Davide Bauce
z.t
14
Tobias Bayer
Tirol KTM Cycling Team
z.t
15
Manuel Belloni
z.t
16
Tommaso Nencini
z.t
17
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
18
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
19
Francesco Pirro
z.t
20
Cole Davis
Hagens Berman Axeon
z.t
21
Riccardo Bobbo
NTT Continental Cycling Team
z.t
22
Ruben Eggenberg
Swiss Racing Academy
z.t
23
Connor Brown
NTT Continental Cycling Team
z.t
24
Andrea Berzi
Biesse Arvedi
z.t
25
Omar El Gouzi
Tirol KTM Cycling Team
z.t
26
Alessio Palma
z.t
27
Martin Marcellusi
z.t
28
Evgenii Tikhonin
z.t
29
Tom Pidcock
Trinity Racing
z.t
30
Leonardo Aposti
z.t
31
Calum Johnston
z.t
32
Sean Quinn
Deceuninck - Quick Step
z.t
33
Samuele Zambelli
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
34
Jakob Dorigoni
Selle Italia - Guerciotti
z.t
35
Valerii Fatkullin
z.t
36
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
37
Fabio Di Guglielmo
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
38
Antonio Tiberi
Team Colpack Ballan
z.t
39
Wilmar Molina Rico
z.t
40
Marco Viero
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
41
Marco Ghirlanda
z.t
42
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
43
Kevin Colleoni
Biesse Arvedi
z.t
44
Gianluca Mignolli
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
45
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
46
Filippo Conca
Biesse Arvedi
z.t
47
Marco Murgano
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
48
Luca Rastelli
Team Colpack Ballan
z.t
49
Omar Marouan
z.t
50
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
51
Henok Mulubrhan
NTT Continental Cycling Team
z.t
52
Anton Popov
z.t
53
Gabriele Porta
z.t
54
Samuele Zoccarato
Team Colpack Ballan
z.t
55
Davide Bais
Cycling Team Friuli Asd
z.t
56
Carlos Garcia Pierna
z.t
57
Edoardo Zambanini
z.t
58
Emanuele Barison
z.t
59
Francesco Parravano
z.t
60
Luca Paladin
z.t
61
Thomas Gloag
z.t
62
Harry Sweeny
Lotto - Soudal U23
z.t
63
Alessandro Fancellu
Trek - Segafredo
z.t
64
Jesus David Pena Jimenez
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
65
Lorenzo Visintainer
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
66
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
67
Eduardo Perez
z.t
68
Joab Schneiter
Swiss Racing Academy
z.t
69
Asbjørn Hellemose
z.t
70
Riccardo Ciuccarelli
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
71
Luis Daniel Zea Contreras
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
72
Nicolò Garibbo
z.t
73
Gerardo Sessa
z.t
74
Brayan Esteban Malaver Samaca
z.t
75
Yeisson Ferney Casallas Rincon
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
76
Andrei Stepanov
z.t
77
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
78
Jokin Murguialday Elorza
z.t
79
Edoardo Faresin
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
80
Gabriele Ninci
z.t
81
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
z.t
82
Alessandro Santaromita Villa
z.t
83
Gabriele Benedetti
z.t
84
Mattia Pellizzer
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
85
David Dekker
SEG Racing Academy
z.t
86
Matteo Freddi
Beltrami TSA Marchiol
z.t
87
Matteo Zurlo
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
88
Matteo Fantoni
z.t
89
Alessandro Verre
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
90
Andrea Cantoni
z.t
91
Alessandro Motti
z.t
92
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
93
Andrea Gallo
z.t
94
Reto Müller
Swiss Racing Academy
z.t
95
Timofei Sherstnev
z.t
96
Jacopo Pesenti
z.t
97
Davide Baldaccini
Team Colpack Ballan
z.t
98
Wilson Estiben Pena Molano
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
99
Lucio Pierantozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
100
James Fouche
Hagens Berman Axeon
z.t
101
Diego Andres Camargo Pineda
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
102
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
z.t
103
Matteo Carboni
Biesse Arvedi
z.t
104
Manuele Tarozzi
z.t
105
Fabian Camilo Fuentes Chaves
z.t
106
Jonathan Bogli
Swiss Racing Academy
z.t
107
Mason Hollyman
z.t
108
Niccolò Ferri
z.t
109
Simone Raccani
Beltrami TSA Marchiol
z.t
110
Giacomo Ballabio
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
111
Matteo Furlan
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
112
Ben Healy
z.t
113
Alessandro Baroni
z.t
114
Mikel Mujika
z.t
115
Samuele Rubino
NTT Continental Cycling Team
z.t
116
Matteo Gino Pegoraro
z.t
117
Filippo Magli
z.t
118
Federico Molini
z.t
119
Filippo Baroncini
Beltrami TSA Marchiol
z.t
120
Mattia Guasco
NTT Continental Cycling Team
z.t
121
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
z.t
122
Pasquale Abenante
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
op 1'39"
123
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
op 1'52"
124
Ferenc Szollosi
op 2'18"
125
Alessandro Marinozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 0"
126
Clément Davy
Groupama - FDJ CT
op 4'17"
127
Didier Norberto Merchan Cardona
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
op 4'56"
128
Paul Wright
op 5'23"
129
Harrison Wood
SEG Racing Academy
op 9'41"
130
Sylvain Moniquet
Groupama - FDJ CT
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares