En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
30/08
Gradara
Riccione
125 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Luca Colnaghi
2u13'43"
2
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
3
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
4
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
z.t
5
Arne Marit
Lotto - Soudal U23
z.t
6
Samuele Zambelli
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
7
Tobias Bayer
Tirol KTM Cycling Team
z.t
8
Edoardo Zambanini
z.t
9
Matteo Baseggio
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
10
Reto Müller
Swiss Racing Academy
z.t
11
Cristian Rocchetta
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
12
Tom Pidcock
Trinity Racing
z.t
13
Manuel Belloni
z.t
14
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
15
Filippo Magli
z.t
16
Kevin Bonaldo
z.t
17
Niccolò Ferri
z.t
18
Reece Wood
z.t
19
James Fouche
Hagens Berman Axeon
z.t
20
Sean Quinn
Deceuninck - Quick Step
z.t
21
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
22
Alessandro Marinozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
23
Jacques Sauvagnargues
z.t
24
Lorenzo Quartucci
z.t
25
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
26
Ben Healy
z.t
27
Filippo Baroncini
Beltrami TSA Marchiol
z.t
28
Wilmar Molina Rico
z.t
29
Jakob Dorigoni
Selle Italia - Guerciotti
z.t
30
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
31
Davide Bais
Cycling Team Friuli Asd
z.t
32
Calum Johnston
z.t
33
Anton Popov
z.t
34
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
35
Cole Davis
Hagens Berman Axeon
z.t
36
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
37
Camilo Andres Castro Pulido
z.t
38
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
39
Ruben Eggenberg
Swiss Racing Academy
z.t
40
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
41
Luca Paladin
z.t
42
Alessandro Fancellu
Trek - Segafredo
z.t
43
Andrea Piccolo
Team Colpack Ballan
z.t
44
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
45
Carlos Garcia Pierna
z.t
46
Marco Murgano
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
47
Kevin Colleoni
Biesse Arvedi
z.t
48
Manuel Allori
z.t
49
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
z.t
50
Emanuele Barison
z.t
51
Davide Bauce
z.t
52
Filippo Conca
Biesse Arvedi
z.t
53
Omar El Gouzi
Tirol KTM Cycling Team
z.t
54
Leonardo Aposti
z.t
55
Joab Schneiter
Swiss Racing Academy
z.t
56
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
z.t
57
Valerii Fatkullin
z.t
58
Antonio Tiberi
Team Colpack Ballan
z.t
59
Mikel Mujika
z.t
60
Matteo Zurlo
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
61
Edoardo Faresin
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
62
Sergio Garcia Gonzalez
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
63
Gabriele Porta
z.t
64
Eduardo Perez
z.t
65
Wilson Estiben Pena Molano
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
66
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
67
Pasquale Abenante
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
68
Jens Reynders
Hagens Berman Axeon
z.t
69
Luis Daniel Zea Contreras
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
70
Federico Molini
z.t
71
Mattia Pellizzer
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
72
Gabriele Benedetti
z.t
73
Connor Brown
NTT Continental Cycling Team
z.t
74
Markus Wildauer
Tirol KTM Cycling Team
z.t
75
Alessandro Baroni
z.t
76
Andrea Cantoni
z.t
77
Diego Andres Camargo Pineda
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
78
Jesus David Pena Jimenez
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
79
Riccardo Ciuccarelli
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
80
Francesco Parravano
z.t
81
Marco Grendene
Beltrami TSA Marchiol
z.t
82
Lorenzo Ginestra
z.t
83
Davide Baldaccini
Team Colpack Ballan
z.t
84
Omar Marouan
z.t
85
Alessandro Santaromita Villa
z.t
86
Lucio Pierantozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
87
Andrei Stepanov
z.t
88
Thomas Gloag
z.t
89
Jokin Murguialday Elorza
z.t
90
Adrian Enrique Vargas Pinto
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
91
Michael Zecchin
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
92
Manuele Tarozzi
z.t
93
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
z.t
94
Asbjørn Hellemose
z.t
95
Alessandro Verre
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
96
Henok Mulubrhan
NTT Continental Cycling Team
z.t
97
Oliver Rees
op 20"
98
Martin Nessler
Cycling Team Friuli Asd
z.t
99
Gianluca Mignolli
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
op 24"
100
Alessio Palma
z.t
101
Marco Ghirlanda
z.t
102
Mason Hollyman
op 28"
103
Brayan Esteban Malaver Samaca
z.t
104
Gabriele Ninci
z.t
105
Francesco Pirro
z.t
106
Fabio Di Guglielmo
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 30"
107
Luca Regalli
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
108
Luca Rastelli
Team Colpack Ballan
z.t
109
Matteo Fantoni
z.t
110
Andrea Gallo
z.t
111
Samuele Rubino
NTT Continental Cycling Team
z.t
112
Max Walker
z.t
113
Mattia Guasco
NTT Continental Cycling Team
z.t
114
Stefano Frigerio
z.t
115
Didier Norberto Merchan Cardona
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
116
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
117
Harrison Wood
SEG Racing Academy
z.t
118
Gerardo Sessa
z.t
119
Timofei Sherstnev
z.t
120
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
z.t
121
Harry Sweeny
Lotto - Soudal U23
op 50"
122
Sylvain Moniquet
Groupama - FDJ CT
op 52"
123
Clément Davy
Groupama - FDJ CT
op 1'10"
124
Evgenii Tikhonin
z.t
125
Christian Bahr
z.t
126
Marco Viero
Work Service - Dinatek - Vega
op 1'12"
127
Fabian Camilo Fuentes Chaves
op 1'17"
128
Giacomo Ballabio
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
op 1'27"
129
Samuele Zoccarato
Team Colpack Ballan
z.t
130
Nicolò Garibbo
z.t
131
Giacomo Cassara
z.t
132
Marco Lolli
z.t
133
Yeisson Ferney Casallas Rincon
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
op 0"
134
Matteo Carboni
Biesse Arvedi
op 2'40"
135
David Dekker
SEG Racing Academy
z.t
136
Simone Raccani
Beltrami TSA Marchiol
z.t
137
Matteo Furlan
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
op 0"
138
Martin Marcellusi
op 4'07"
139
Tommaso Nencini
z.t
140
Jacopo Pesenti
z.t
141
Andrea Ghislanzoni
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
142
Gleb Kugaevski
z.t
143
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
z.t
144
Michael Belleri
Biesse Arvedi
z.t
145
Alessandro Motti
z.t
146
Riccardo Bobbo
NTT Continental Cycling Team
z.t
147
Jacopo Menegotto
Biesse Arvedi
z.t
148
Mattia Saccon
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
149
Riccardo Moro
z.t
150
Matteo Gino Pegoraro
z.t
151
Marco Frigo
SEG Racing Academy
z.t
152
Nicolo Marabini
z.t
153
Lucas NØrregaard
z.t
154
Matteo Pongiluppi
z.t
155
Ferenc Szollosi
z.t
156
Josu Etxeberria Azpilikueta
z.t
157
Paul Wright
z.t
158
Jonathan Bogli
Swiss Racing Academy
z.t
159
Federico Chiari
Beltrami TSA Marchiol
op 5'36"
160
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
z.t
161
Marco Granata
z.t
162
Giuseppe Orlando
z.t
163
Karl Jonas Tronstad
op 5'37"
164
Florian Gamper
Tirol KTM Cycling Team
z.t
165
Andrea Berzi
Biesse Arvedi
op 8'29"
166
Matteo Freddi
Beltrami TSA Marchiol
z.t
167
Simone Carro'
z.t
168
Lorenzo Visintainer
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
op 12'17"
169
Ricardo Tosin
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
op 0"
170
Samuele Rivi
Tirol KTM Cycling Team
z.t
171
Leonardo Marchiori
NTT Continental Cycling Team
z.t
172
Massimo Orlandi
Beltrami TSA Marchiol
z.t
173
Davide Pinardi
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares