En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
29/08
Urbino
Urbino
150.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
3u33'30"
2
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
z.t
3
Antonio Tiberi
Team Colpack Ballan
z.t
4
Davide Baldaccini
Team Colpack Ballan
z.t
5
Davide Bais
Cycling Team Friuli Asd
z.t
6
Matteo Carboni
Biesse Arvedi
z.t
7
Manuele Tarozzi
op 6"
8
Luca Colnaghi
op 15"
9
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
10
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
11
Tobias Bayer
Tirol KTM Cycling Team
z.t
12
Henok Mulubrhan
NTT Continental Cycling Team
z.t
13
Tom Pidcock
Trinity Racing
z.t
14
Filippo Magli
z.t
15
Edoardo Zambanini
z.t
16
Riccardo Ciuccarelli
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
17
Sean Quinn
Deceuninck - Quick Step
z.t
18
Alessandro Marinozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
19
Filippo Conca
Biesse Arvedi
z.t
20
Andrea Piccolo
Team Colpack Ballan
z.t
21
Kevin Colleoni
Biesse Arvedi
z.t
22
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
23
Alessandro Fancellu
Trek - Segafredo
z.t
24
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
25
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
26
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
z.t
27
Jokin Murguialday Elorza
z.t
28
Alessandro Santaromita Villa
z.t
29
Carlos Garcia Pierna
z.t
30
Florian Gamper
Tirol KTM Cycling Team
z.t
31
Eduardo Perez
z.t
32
Jonathan Bogli
Swiss Racing Academy
z.t
33
Asbjørn Hellemose
z.t
34
Gerardo Sessa
z.t
35
Evgenii Tikhonin
z.t
36
Gabriele Benedetti
z.t
37
Edoardo Faresin
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
op 26"
38
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
op 42"
39
Matteo Baseggio
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
40
Arne Marit
Lotto - Soudal U23
z.t
41
Jakob Dorigoni
Selle Italia - Guerciotti
z.t
42
Jens Reynders
Hagens Berman Axeon
z.t
43
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
44
Leonardo Aposti
op 45"
45
Markus Wildauer
Tirol KTM Cycling Team
z.t
46
Andrea Gallo
z.t
47
Matteo Zurlo
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
48
Mason Hollyman
z.t
49
Omar El Gouzi
Tirol KTM Cycling Team
z.t
50
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
z.t
51
Giuseppe Orlando
z.t
52
Gabriele Ninci
z.t
53
Camilo Andres Castro Pulido
z.t
54
Lucio Pierantozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
55
Lorenzo Ginestra
z.t
56
Francesco Parravano
z.t
57
Christian Bahr
z.t
58
Calum Johnston
z.t
59
Sylvain Moniquet
Groupama - FDJ CT
z.t
60
Jesus David Pena Jimenez
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
61
Luis Daniel Zea Contreras
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
62
Josu Etxeberria Azpilikueta
z.t
63
Marco Lolli
z.t
64
Mattia Pellizzer
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
op 1'23"
65
Jacopo Pesenti
z.t
66
Davide Bauce
z.t
67
Omar Marouan
z.t
68
Sergio Garcia Gonzalez
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
69
Brayan Esteban Malaver Samaca
op 1'28"
70
Gianluca Mignolli
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
71
Luca Paladin
z.t
72
Massimo Orlandi
Beltrami TSA Marchiol
op 1'31"
73
Kevin Bonaldo
op 1'33"
74
Emanuele Barison
z.t
75
Diego Andres Camargo Pineda
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
76
Valerii Fatkullin
op 2'16"
77
Didier Norberto Merchan Cardona
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
78
Andrei Stepanov
z.t
79
Marco Murgano
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
80
Nicolò Garibbo
z.t
81
Giacomo Cassara
op 3'47"
82
Thomas Gloag
op 3'51"
83
Lucas NØrregaard
z.t
84
Lorenzo Visintainer
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
op 3'58"
85
Mikel Mujika
z.t
86
David Dekker
SEG Racing Academy
op 4'00"
87
Adrian Enrique Vargas Pinto
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
88
Giacomo Ballabio
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
89
Pasquale Abenante
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
z.t
90
Andrea Ghislanzoni
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
91
Martin Marcellusi
op 4'05"
92
Alessandro Verre
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
op 4'25"
93
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
94
Davide Pinardi
z.t
95
Nicolo Marabini
z.t
96
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 4'28"
97
Fabio Di Guglielmo
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 5'44"
98
Timofei Sherstnev
op 6'12"
99
Manuel Allori
op 6'40"
100
Francesco Pirro
z.t
101
Gleb Kugaevski
z.t
102
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
103
Paul Wright
z.t
104
Reece Wood
z.t
105
Federico Chiari
Beltrami TSA Marchiol
z.t
106
Yeisson Ferney Casallas Rincon
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
107
Alessandro Motti
z.t
108
Jacques Sauvagnargues
z.t
109
James Fouche
Hagens Berman Axeon
z.t
110
Reto Müller
Swiss Racing Academy
z.t
111
Harry Sweeny
Lotto - Soudal U23
op 6'48"
112
Connor Brown
NTT Continental Cycling Team
z.t
113
Andrea Cantoni
z.t
114
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
op 6'50"
115
Gabriele Porta
op 6'52"
116
Fabian Camilo Fuentes Chaves
z.t
117
Marco Granata
op 6'55"
118
Samuele Rubino
NTT Continental Cycling Team
z.t
119
Niccolò Ferri
z.t
120
Mattia Guasco
NTT Continental Cycling Team
z.t
121
Matteo Fantoni
op 6'57"
122
Filippo Baroncini
Beltrami TSA Marchiol
op 8'41"
123
Samuele Rivi
Tirol KTM Cycling Team
z.t
124
Samuele Zoccarato
Team Colpack Ballan
z.t
125
Marco Viero
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
126
Riccardo Bobbo
NTT Continental Cycling Team
z.t
127
Matteo Furlan
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
128
Samuele Zambelli
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
129
Marco Grendene
Beltrami TSA Marchiol
z.t
130
Tommaso Nencini
z.t
131
Alessio Palma
z.t
132
Lorenzo Quartucci
z.t
133
Marco Ghirlanda
z.t
134
Cristian Rocchetta
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
135
Matteo Pongiluppi
z.t
136
Luca Regalli
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
z.t
137
Wilson Estiben Pena Molano
Colombia Tierra de Atletas GW Bicicletas
z.t
138
Leonardo Marchiori
NTT Continental Cycling Team
z.t
139
Federico Molini
z.t
140
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
141
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
142
Matteo Gino Pegoraro
z.t
143
Simone Raccani
Beltrami TSA Marchiol
z.t
144
Michael Zecchin
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
145
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 10'08"
146
Martin Nessler
Cycling Team Friuli Asd
op 11'20"
147
Jacopo Menegotto
Biesse Arvedi
op 12'56"
148
Michael Belleri
Biesse Arvedi
z.t
149
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
op 14'41"
150
Alessandro Baroni
op 16'08"
151
Harrison Wood
SEG Racing Academy
op 17'00"
152
Clément Davy
Groupama - FDJ CT
z.t
153
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
z.t
154
Luca Rastelli
Team Colpack Ballan
z.t
155
Cole Davis
Hagens Berman Axeon
z.t
156
Riccardo Moro
z.t
157
Simone Carro'
z.t
158
Manuel Belloni
z.t
159
Karl Jonas Tronstad
z.t
160
Ferenc Szollosi
z.t
161
Andrea Berzi
Biesse Arvedi
op 18'06"
162
Wilmar Molina Rico
op 18'24"
163
Joab Schneiter
Swiss Racing Academy
z.t
164
Matteo Freddi
Beltrami TSA Marchiol
op 18'28"
165
Mattia Saccon
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
166
Ruben Eggenberg
Swiss Racing Academy
op 22'04"
167
Anton Popov
op 22'09"
168
Oliver Rees
op 22'15"
169
Ben Healy
op 25'11"
170
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 25'51"
171
Stefano Frigerio
z.t
172
Max Walker
op 27'47"
173
Ricardo Tosin
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
op 28'05"
174
Kevin Vermaerke
Hagens Berman Axeon
op 0"
175
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
z.t
176
Sander Andersen
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares