En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9a
Stage 9b
16/06
Conegliano
Valdobbiadene
72.8 km
Result
Standings
1
Alberto Dainese
1u40'52"
2
Francesco Di Felice
z.t
3
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
4
Mark Downey
Team Wiggins
z.t
5
Nicolas Dalla Valle
z.t
6
Tommaso Fiaschi
z.t
7
Alexander Konychev
z.t
8
Mathieu Burgaudeau
z.t
9
Sean Bennett
Hagens Berman Axeon
z.t
10
Stephen Williams
SEG Racing Academy
z.t
11
Andrea Colnaghi
z.t
12
Matthew Teggart
Team Wiggins
z.t
13
Robert Stannard
Mitchelton Bikeexchange
z.t
14
Gabriele Moreni
z.t
15
Giovanni Iannelli
z.t
16
Yuriy Natarov
Astana City
z.t
17
Giacomo Grechi
z.t
18
Michael Belleri
z.t
19
Mark Donovan
Team Wiggins
z.t
20
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
21
Alessandro Covi
z.t
22
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
23
Florian Maitre
z.t
24
Ben Hardy
op 6"
25
Calum Johnston
z.t
26
Samuel Jenner
Mitchelton Bikeexchange
z.t
27
Matteo Bellia
z.t
28
Nicolas Saenz Ballesteros
z.t
29
Jose Felix Parra Cuerda
z.t
30
Nicolas Nesi
z.t
31
Jan Maas
SEG Racing Academy
z.t
32
Giacomo Garavaglia
z.t
33
Aldo Caiati
z.t
34
Michele Corradini
z.t
35
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
36
Alberto Zanoni
z.t
37
Joey Walker
Team Wiggins
op 14"
38
Brent Van Moer
Lotto - Soudal U23
z.t
39
Alex Colman
Lotto - Soudal U23
op 16"
40
Ward Jaspers
Lotto - Soudal U23
op 28"
41
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 45"
42
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 50"
43
João Almeida
Hagens Berman Axeon
z.t
44
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
45
Luca Covili
op 1'13"
46
Sebastian Alexander Castano Munoz
z.t
47
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins
z.t
48
James Fouche
Team Wiggins
z.t
49
Davide Botta
z.t
50
Alejandro Osorio Carvajal
Gw Shimano
op 1'26"
51
Grigoriy Shtein
Astana City
z.t
52
Dinmukhammed Ulysbayev
Astana City
z.t
53
Vadim Pronskiy
Astana City
z.t
54
Marti Marquez Roman
z.t
55
Ridion Kopshti
z.t
56
Roger Adria Oliveras
z.t
57
Iñigo Elosegui Momeñe
z.t
58
Giovanni Lonardi
z.t
59
Edouard Bonnefoix
z.t
60
Gregorio Ferri
z.t
61
Raul Colombo
Biesse Carrera Gavardo
z.t
62
Alberto Giuriato
z.t
63
Pirrè La Terra
z.t
64
Marlon Gaillard
z.t
65
Einer Rubio Reyes
op 1'49"
66
Michel Ries
Polartec Kometa
op 2'01"
67
Fabio Di Guglielmo
op 2'18"
68
Edoardo Faresin
op 2'19"
69
Marco Negrente
z.t
70
Daniel Munoz Giraldo
EPM
z.t
71
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
72
Denis Nekrasov
z.t
73
Tim James
op 2'34"
74
Alessandro Monaco
op 2'35"
75
Enzo Bernard
op 2'46"
76
Lorenzo Fortunato
op 3'03"
77
Dario Gattuso
op 3'05"
78
Ruben Apers
Lotto - Soudal U23
op 3'22"
79
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
z.t
80
Valentin Ferron
z.t
81
Matteo Donega
op 3'44"
82
Mattia Bais
z.t
83
Luigi Pietrini
op 3'45"
84
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
op 4'12"
85
Mattia Baldo
z.t
86
Sven Burger
Tirol Cycling Team
op 4'14"
87
Matteo Sobrero
Dimension Data for Qhubeka
op 4'21"
88
Vladyslav Taranenko
op 4'45"
89
Marco Murgano
z.t
90
Ilya Volkau
z.t
91
Stefan De Bod
Dimension Data for Qhubeka
z.t
92
Andrea Micheletti
z.t
93
Matteo Sensi
z.t
94
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
95
Luca Rastelli
Biesse Carrera Gavardo
z.t
96
Marco Molteni
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
97
Ivan Moreno Sanchez
z.t
98
Nicola Venchiarutti
z.t
99
Paolo Baccio
z.t
100
Brandon Rivera
z.t
101
Mirco Sartori
z.t
102
Matteo Cantini
z.t
103
Gianni Pugi
z.t
104
Francesco Zandri
z.t
105
Samuele Zambelli
z.t
106
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
z.t
107
Ben Gerrits
z.t
108
Jacob Hennessy
Mitchelton Bikeexchange
z.t
109
Patrick Gamper
Polartec Kometa
z.t
110
Andrea Ferrari
z.t
111
Andrea Cervellera
z.t
112
Drew Morey
Terengganu Cycling Team
z.t
113
Davide Colnaghi
z.t
114
Adam Kus
z.t
115
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
116
Fabrizio Capodicasa
z.t
117
Michel Piccot
Biesse Carrera Gavardo
z.t
118
Andrea Genga
z.t
119
Gianmarco Begnoni
z.t
120
Artur Sowinski
z.t
121
Filippo Bertone
z.t
122
Daire Feeley
z.t
123
Marco Borgo
z.t
124
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
125
Raffaele Radice
z.t
126
Martin Schäppi
z.t
127
Antoine Debons
z.t
128
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
129
Davide Leone
z.t
130
Quentin Guex
z.t
131
Gino Mäder
z.t
132
Samuele Rivi
z.t
133
Rasmus Byriel Iversen
op 5'16"
134
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
op 5'49"
135
Michael Rice
Hagens Berman Axeon
op 6'35"
William Barta
Hagens Berman Axeon
DNF
Jakob Dorigoni
DNF
Matteo Moschetti
Polartec Kometa
DNF
Giulio Branchini
DNS
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton Bikeexchange
DNS
Paul Double
DNS
Davide Italiani
DNS
Jasper Philipsen
Hagens Berman Axeon
DNS
Johannes Schinnagel
Tirol Cycling Team
DNS
Samuele Zoccarato
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares