En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Oise
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
04/06
Breuil-le-Sec
Liancourt
158.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Frank Van Den Broek
A Bloc CT
15u43'07"
2
Alexis Gougeard
op 52"
3
Matisse Julien
Team Ecoflo Chronos
op 54"
4
Thomas Gachignard
St Michel - Mavic - Auber93
op 55"
5
Ludvik Aspelund Holstad
op 59"
6
Meindert Weulink
A Bloc CT
op 1'05"
7
Logan Currie
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 1'12"
8
Kristian Klevgard
Xspeed United Continental
op 1'25"
9
Thomas Devaux
St Michel - Mavic - Auber93
op 1'36"
10
Baptiste Vadic
op 2'05"
11
Joris Delbove
St Michel - Mavic - Auber93
op 2'08"
12
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'13"
13
Rotem Tene
Israel Premier Tech Academy
op 2'16"
14
Víctor Martínez Garcia
Electro Hiper Europa
op 2'27"
15
Red Walters
Xspeed United Continental
z.t
16
Guillaume Dauschy
op 2'28"
17
James Oram
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 2'31"
18
Alexander Salby
Bingoal WB
op 2'32"
19
Pau Marti Soriano
Israel Premier Tech Academy
op 2'34"
20
Florentin Lecamus
op 2'35"
21
Kilyan Houcke
op 2'36"
22
Callum Macleod
A Bloc CT
z.t
23
Harry Birchill
Saint Piran
op 2'40"
24
Elliot Schultz
Team Bridgelane
op 2'44"
25
Eliott Pierre
z.t
26
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'58"
27
Julien Desmarets
Bingoal Wb Devo Team
op 3'10"
28
Tomas Barta
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'27"
29
Toralf Rydningen Martinsen
z.t
30
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 3'41"
31
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'44"
32
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 3'55"
33
Kaden Luke Hopkins
op 4'03"
34
Rudy Barbier
St Michel - Mavic - Auber93
op 4'44"
35
Alessio Cialone
op 5'21"
36
Dylan Humber-Kelly
op 5'54"
37
Stijn Appel
A Bloc CT
op 6'03"
38
Hidde van Veenendaal
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 7'54"
39
Xavier Canellas Sanchez
Electro Hiper Europa
op 8'05"
40
Nicola Marcerou
op 8'54"
41
Alex Molenaar
Electro Hiper Europa
op 9'12"
42
Luke Mudgway
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 11'21"
43
Alexis Caresmel
op 11'24"
44
Victor Broex
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 11'43"
45
Jose Maria Garcia Soriano
Electro Hiper Europa
op 12'04"
46
Oliver Bleddyn
ARA | Skip Capital
op 12'13"
47
Alfred George
op 12'34"
48
William Roberts
Saint Piran
op 12'40"
49
Jonatan Abudraham
Israel Premier Tech Academy
op 14'11"
50
Josh Charlton
Saint Piran
op 14'25"
51
Leon Mazzone
Saint Piran
op 14'30"
52
Hugo Theot
op 15'28"
53
Léandre Lozouet
op 15'42"
54
Tyler Tomkinson
ARA | Skip Capital
op 15'50"
55
Edo Goldstein
Team Ecoflo Chronos
op 16'27"
56
Ulrik Tvedt
op 16'34"
57
Jose Luis Faura Asensio
Electro Hiper Europa
z.t
58
Matthew King
Xspeed United Continental
op 17'12"
59
Lenaic Langella
Team Ecoflo Chronos
op 18'07"
60
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa
op 18'34"
61
William Tidball
Saint Piran
op 18'36"
62
Luuk Herben
A Bloc CT
op 18'46"
63
Liam Walsh
Team Bridgelane
op 19'12"
64
James Fouche
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 21'12"
65
Florian Carpentier
Team Ecoflo Chronos
op 21'33"
66
Thibaut Bernard
Bingoal Wb Devo Team
op 22'30"
67
Lachlan Miller
ARA | Skip Capital
op 22'37"
68
Paul Wright
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 22'54"
69
Bradley Symonds
Saint Piran
op 22'56"
70
Kane Richards
ARA | Skip Capital
op 24'36"
71
Lahav Davidzon
Israel Premier Tech Academy
op 25'20"
72
Brage Aulstad
op 25'51"
73
Philip Heijnen
A Bloc CT
op 27'48"
74
Craig Wiggins
ARA | Skip Capital
op 30'00"
75
Daniel Babor
Caja Rural - Seguros RGA
op 31'37"
76
Matteo Melotte
Bingoal Wb Devo Team
op 32'40"
77
Louis Coqueret
Team Ecoflo Chronos
op 34'49"
78
Ugo Ananie
op 37'42"
79
Sverre Schøyen Stiansen
op 40'41"
80
Mitchel Fitzsimons
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 46'55"
81
Alexandre Francome
op 96u46'59"
Angus Boulaire
DNF
Paul Conor
DNF
Quentin Cowan
DNF
Joshua Duffy
Team Bridgelane
DNF
Alexandre Francome
DNF
Matéo Jot
Ardennes Cross Team Gecibat
DNF
Benjamin Labbe
DNF
Clement Le Boetez
DNF
Ben Metcalfe
Team Bridgelane
DNF
Viggo Moore
Israel Premier Tech Academy
DNF
Shemu Nsengiyumva
May Stars
DNF
Alexis Pierre
DNF
Dylan Proctor-Parker
ARA | Skip Capital
DNF
Dalton Stretton
Team Bridgelane
DNF
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
DNF
Jaap Roelen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
DNS
Rémi Huens
DNF
Mathis Pichon
DNF
Luke Valenti
Team Ecoflo Chronos
DNF
Abel Brhane
May Stars
DNF
John Carter
Xspeed United Continental
DNF
Luca D'Hollander
Israel Premier Tech Academy
DNF
Mickaël Damiens
DNF
Matthis Delille
DNF
Mathieu Dupe
DNF
Kwizera Elie
May Stars
DNF
Felicien Hakizimana
May Stars
DNF
Iúri Leitão
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Théo Lowie
Bingoal Wb Devo Team
DNF
Filmon Mana Tekie
DNF
Florian Rapiteau
St Michel - Mavic - Auber93
DNF
Damien Ridel
DNF
Paul Seuwin
DNF
Aron Simon Aytsegeb
DNF
James Somerfield
Xspeed United Continental
DNF
Even Thorvaldsen
DNF
Maurits Van Petegem
Bingoal Wb Devo Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares