En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Oise
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
11/06
Nogent-sur-Oise
Liancourt
180 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jordan Levasseur
Armee de Terre
4u23'44"
2
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
z.t
3
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
4
Dylan Kerfoot-Robson
Team WIGGINS
z.t
5
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
6
Maximilien Picoux
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
7
Matthew Bostock
z.t
8
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
9
Antonio Parrinello
GM Europa Ovini
z.t
10
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
11
Fabio Tommassini
D'Amico Utensilnord
z.t
12
Rasmus Christian Quaade
Team Giant - Castelli
z.t
13
Pablo Torres Muino
Burgos BH
z.t
14
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
15
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
16
Ibai Salas
Burgos BH
z.t
17
Marco Tizza
GM Europa Ovini
z.t
18
Alisher Zhumakan
z.t
19
Michael Thompson
Team WIGGINS
z.t
20
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
21
Gabriel Reguero Corral
Team Differdange - Losch
z.t
22
Adam Hartley
z.t
23
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
24
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
25
Erwann Corbel
Fortuneo-Oscaro
z.t
26
Morgan Kneisky
Armee de Terre
z.t
27
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
28
Clément Penven
z.t
29
Christopher Piry
z.t
30
Federico Canuti
D'Amico Utensilnord
z.t
31
Lars Van den Berg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
32
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
33
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
34
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
35
Joey Walker
Team WIGGINS
z.t
36
Ashley Dennis
Team WIGGINS
z.t
37
Kyohei Mizuno
z.t
38
Sean McKenna
An Post Chain Reaction
z.t
39
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
40
Stef Krul
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
41
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
42
Geoffroy Becret
z.t
43
Julian Braun
Team Lotto - Kern Haus
op 11"
44
Joshua Stritzinger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
45
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
op 42"
46
Yann Guyot
Armee de Terre
op 1'51"
47
Nicolas Samparisi
D'Amico Utensilnord
op 0"
48
Sultanmurat Miraliyev
z.t
49
Takuya Nakata
Interpro Cycling Academy
op 2'30"
50
Pascal Leroux
op 2'32"
51
Théo Sagnier
z.t
52
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
53
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
54
Maxime Vekeman
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
55
Florian Hudry
Interpro Cycling Academy
z.t
56
Johim Ariesen
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
57
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
58
Nicklas Boje-Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
59
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
60
Jasper Hamelink
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
61
Damien Shaw
An Post Chain Reaction
op 2'36"
62
Matt Walls
op 2'50"
63
Casper Von Folsach
Team Giant - Castelli
op 7'43"
64
Oskar Nisu
z.t
65
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
66
Claudio Catania
Team Differdange - Losch
op 7'52"
67
Nicolas Garbet
z.t
68
Wayne Stijns
Team Differdange - Losch
z.t
69
Oscar Linares Misioner
Burgos BH
z.t
70
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
71
Bob Olieslagers
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
72
Robert Gaineyev
z.t
73
Christopher Latham
Team WIGGINS
z.t
74
Florian Deriaux
z.t
75
Kristoffer Halvorsen
Joker Icopal
z.t
76
Conor Hennebry
An Post Chain Reaction
z.t
77
Frederik Rodenberg Madsen
Team Giant - Castelli
z.t
78
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
79
Sjoerd Kouwenhoven
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
80
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
GW Shimano
op 11'40"
81
Marcos Jurado Rodriguez
Burgos BH
z.t
82
Leonardo Canepa
GM Europa Ovini
z.t
83
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
84
Shatovkin Sergey
z.t
85
Roman Vassilenkov
z.t
86
Andrea Ruscetta
GM Europa Ovini
z.t
87
Théo Nicolas
op 0"
88
Tom Galle
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
89
Rasmus Byriel Iversen
Team Giant - Castelli
z.t
Julien Amadori
Interpro Cycling Academy
DNF
Enzo Anti
DNF
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
DNF
Sam Harrison
Team WIGGINS
DNF
Joe Holt
DNF
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
David Menut
HP BTP - Auber 93
DNF
Mathias Norsgaard Jørgensen
Team Giant - Castelli
DNF
Balázs Rozsa
Team Differdange - Losch
DNF
Adriaan Aas Stien
Joker Icopal
DNF
Corentin Warras
DNF
Yuto Yoshida
Interpro Cycling Academy
DNF
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares