En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Oise
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/06
Saint-Maximin
Liancourt
136 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Antonio Parrinello
d'Amico Bottechhia
16u11'10"
2
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Joker
op 1"
3
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
op 2"
4
Cees Bol
Rabobank Development Team
op 9"
5
Dieter Bouvry
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
6
Adriaan Aas Stien
Team Joker
op 12"
7
Carl Fredrik Hagen
Team Sparenbanken Sor
op 15"
8
Dries De Bondt
Veranda's Willems Cycling Team
op 18"
9
Martijn Budding
Rabobank Development Team
op 28"
10
Nicholas Schultz
SEG Racing Academy
z.t
11
Clément Penven
Armee de Terre
op 30"
12
Fabian Lienhard
BMC Development Team
op 31"
13
Nicola Genovese
d'Amico Bottechhia
op 32"
14
Bas Tietema
BMC Development Team
op 33"
15
Piotr Havik
Team 3M
z.t
16
Rudy Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 34"
17
Jenthe Biermans
SEG Racing Academy
z.t
18
Willem Ariesen
SEG Racing Academy
op 37"
19
Herman Dahl
Team Sparenbanken Sor
op 38"
20
Justin Jules
Veranclassic - AGO
z.t
21
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
z.t
22
James Davey
z.t
23
Reidar Bohlin Borgersen
Team Joker
z.t
24
Scott Auld
z.t
25
Julius van den Berg
SEG Racing Academy
z.t
26
César Bihel
HP-BTP Auber '93
z.t
27
Marco Tizza
d'Amico Bottechhia
z.t
28
Mathias Norsgaard Jørgensen
SEG Racing Academy
z.t
29
Connor McConvey
An Post - Chainreaction
z.t
30
Franck Bonnamour
Fortuneo-Vital Concept
z.t
31
Ludwig De Winter
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
32
Oscar Riesebeek
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
33
Jimmy Duquennoy
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
34
Sander Cordeel
Veranda's Willems Cycling Team
z.t
35
Redi Halilaj
Amore & Vita - Selle SMP
op 44"
36
Florian Vachon
Fortuneo-Vital Concept
op 54"
37
Arno van der Zwet
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
op 56"
38
Sam Dobbs
BMC Development Team
op 1'03"
39
Jimmy Janssens
Team 3M
op 1'06"
40
Marco Zamparella
Amore & Vita - Selle SMP
op 1'52"
41
Boris Vallee
Fortuneo-Vital Concept
op 2'07"
42
Edvin Wilsson
Team Joker
op 2'13"
43
Johim Ariesen
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
op 2'17"
44
Merijn Korevaar
Rabobank Development Team
z.t
45
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
46
Luca Henn
Team Kuota-Lotto
z.t
47
Stef Krul
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
48
Steven Tronet
Fortuneo-Vital Concept
z.t
49
Truls Engen Korsaeth
Team Joker
op 5'04"
50
Oliver Kent-Spark
An Post - Chainreaction
op 6'22"
51
Louis Modell
op 7'12"
52
Petter Theodorsen
Team Sparenbanken Sor
z.t
53
Moritz Backofen
Team Kuota-Lotto
op 7'26"
54
Age Ljostad Nilsen
Team Sparenbanken Sor
op 10'15"
55
Yannick Mayer
Veranclassic - AGO
op 10'38"
56
Sjoerd Kouwenhoven
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
op 11'17"
57
Iltjan Nika
d'Amico Bottechhia
op 14'30"
58
Henrik Evensen
SEG Racing Academy
op 15'08"
59
Louis Richard
op 18'46"
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
DNF
Eugenio Bani
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Sebastian Baylis
DNF
Giorgio Bocchiola
d'Amico Bottechhia
DNF
Alexis Bodiot
Armee de Terre
DNF
Matthew Bostock
DNF
Julian Braun
Team Kuota-Lotto
DNF
Danilo Celano
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottechhia
DNF
Mitchell Cornelisse
Rabobank Development Team
DNF
Gabriel Cullaigh
DNF
Nathan Draper
DNF
Felix Drumm
Team Kuota-Lotto
DNF
Clement Duponq
DNF
Laurent Evrard
Team 3M
DNF
Romain Feillu
HP-BTP Auber '93
DNF
Armindo Fonseca
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Nicolas Garbet
DNF
Jarno Gmelich
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
Yoeri Havik
Team 3M
DNF
Jonathan Hivert
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Alo Jakin
HP-BTP Auber '93
DNF
Aidis Kruopis
Veranda's Willems Cycling Team
DNF
Matthias Legley
Veranclassic - AGO
DNF
Sam Lennertz
Veranclassic - AGO
DNF
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Philip Lindau
Team Joker
DNF
Lukas Löer
Team Kuota-Lotto
DNF
Paolo Lunardon
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Nicolas Moncomble
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Olivier Pardini
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Florent Pereira
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Christophe Premont
Veranda's Willems Cycling Team
DNF
Dario Rapps
Team Kuota-Lotto
DNF
Fridtjof Roeinaas
Team Sparenbanken Sor
DNF
Thomas Rostollan
Armee de Terre
DNF
Théo Sagnier
DNF
Bob Schoonbroodt
Team 3M
DNF
Damien Shaw
An Post - Chainreaction
DNF
Lukas Spengler
BMC Development Team
DNF
Benjamin Thomas
Armee de Terre
DNF
Andreas Vangstad
Team Sparenbanken Sor
DNF
Nicolas Vereecken
An Post - Chainreaction
DNF
Jari Verstraeten
Veranda's Willems Cycling Team
DNF
Arnaud Voss
Veranclassic - AGO
DNF
Joey Walker
DNF
Calvin Watson
An Post - Chainreaction
DNF
Bram Welten
BMC Development Team
DNF
Kenny Willems
Team 3M
DNF
Rhys Williams
DNF
Oliver Wood
DNF
Niels De Rooze
Veranclassic - AGO
DNF
Maik van der Heijden
Rabobank Development Team
DNF
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems Cycling Team
DNF
Callum Ferguson
DNF
Joe Holt
DNF
Sean Bennett
An Post - Chainreaction
DNS
Jordan Levasseur
Armee de Terre
DNS
Flavien Dassonville
HP-BTP Auber '93
DNF
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares