En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Oise
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
11/06
Bailleval
Verneuil-en-Halatte
178.9 km
Result
Standings
1
Gaetan Bille
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
4u11'51"
2
Arnaud Démare
z.t
3
Gediminas Bagdonas
An Post-Sean Kelly
z.t
4
Zakkari Dempster
Rapha Condor - Sharp
z.t
5
Mathieu Drujon
Big Mat - Auber 93
z.t
6
Alo Jakin
z.t
7
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
8
Kévin Denis
z.t
9
Thomas Welter
z.t
10
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
11
Sascha Weber
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
12
Gert Joeaar
z.t
13
Laurent Donnay
Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon
z.t
14
Julien Viennot
z.t
15
Julien Duval
z.t
16
Emilien Clere
z.t
17
Cyrille Patoux
z.t
18
Rudy Barbier
z.t
19
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
20
Thomas Ongena
z.t
21
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
22
Benoît Sinner
z.t
23
Jeroen Van Schelven
Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon
z.t
24
Boris Dron
Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon
z.t
25
Anthony Avril
z.t
26
Tom Dernies
Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon
z.t
27
Alexis Caresmel
Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon
z.t
28
Joeri Bueken
z.t
29
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
30
Andrew Fenn
An Post-Sean Kelly
z.t
31
Matthias Fraisse
z.t
32
Andrew Tennant
Rapha Condor - Sharp
z.t
33
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
z.t
34
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
35
Goffrey Rouat
z.t
36
Sebastien Carabin
z.t
37
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
z.t
38
Maksym Vasilyev
ISD - Lampre Continental
z.t
39
Maxime Robert
z.t
40
Dan Craven
Rapha Condor - Sharp
z.t
41
Oleksandr Sheydyk
ISD - Lampre Continental
z.t
42
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
z.t
43
Alex Meenhorst
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
44
Yann Guyot
z.t
45
Ludovic Mottet
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
46
Aurélien Louvel-His
z.t
47
Johann Rigoulay
z.t
48
Camille Thominet
z.t
49
Alexis Bodiot
z.t
50
Geoffrey Venel
z.t
51
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
52
Rudy Rouet
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
53
Romain Delalot
z.t
54
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
55
Alexandre Gratiot
z.t
56
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
z.t
57
Sebastien Harbonnier
z.t
58
Pieter Ghyllebert
An Post-Sean Kelly
z.t
59
Grégory Barteau
z.t
60
Pierre Drancourt
z.t
61
Gaylord Cumont
z.t
62
Cédric Gaoua
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
63
Gil Suray
Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon
z.t
64
Clément Chevrier
z.t
65
Sebastien Fournet Fayard
z.t
66
Morten Knudsen
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
67
Thibault Huche
z.t
68
Jonathan Tiernan-Locke
Rapha Condor - Sharp
z.t
69
Romain Villa
z.t
70
Anthony Colin
Roubaix Lille Metropole
z.t
71
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
z.t
72
Klaas Sys
z.t
73
Mathieu Simon
z.t
74
Romain Lejeune
z.t
75
Olivier Lefrancois
z.t
76
Alban Piquet
z.t
77
Renaud Vincent
z.t
78
David Boutville
z.t
79
Niko Eeckhout
An Post-Sean Kelly
z.t
80
Romain Bardet
z.t
81
Thibaut Villa
z.t
82
Tomasz Olejnick
op 19"
83
Tom Southam
Rapha Condor - Sharp
op 23"
84
Kristian House
Rapha Condor - Sharp
op 1'19"
85
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 2'03"
86
Bastien Delrot
op 2'35"
87
Frank Dressler-Lehnhof
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
88
Franck Vermeulen
op 4'13"
89
Flavien Maurelet
z.t
90
Philip Lavery
An Post-Sean Kelly
op 6'33"
91
Tom Willems
z.t
92
Ludovic Viennet
op 6'39"
93
David Skrzypczak
op 9'27"
94
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
z.t
95
Ronan Mc Laughlin
An Post-Sean Kelly
z.t
96
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
z.t
Yuriy Agarkov
ISD - Lampre Continental
DNF
Gerard Beghin
DNF
Jean-Simon Carre
DNF
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Albain Cormier
DNF
Thomas Gauvain
DNF
Pierre-Henri Jung
DNF
Denys Karnulin
ISD - Lampre Continental
DNF
Alexandre Lemair
DNF
Romain Pillon
DNF
Aurélien Thilloy
DNF
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
DNQ
Julien Rabaud
DNQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares