En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Cro Race
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
03/10
Samobor
Zagreb
156.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tim Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
3u23'03"
2
Stephen Williams
Bahrain Victorious
z.t
3
Markus Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
4
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 5"
5
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
6
Milan Menten
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
7
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
8
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
9
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
10
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
z.t
11
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
12
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
13
Sylwester Janiszewski
Voster Ats Team
z.t
14
David Per
Adria Mobil
z.t
15
Carl Fredrik Hagen
Israel Start-Up Nation
z.t
16
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
17
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
18
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
19
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
20
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
21
Mick Van Dijke
Jumbo - Visma
z.t
22
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
23
Marceli Boguslawski
Mazowsze Serce Polski
z.t
24
Anders Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
25
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
26
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
27
Gal Glivar
Adria Mobil
op 23"
28
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
29
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
30
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
31
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
32
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
33
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
34
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
35
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
36
Tomasz Budzinski
Mazowsze Serce Polski
z.t
37
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
38
Ziga Groselj
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
39
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
40
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
41
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
op 30"
42
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 35"
43
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
op 42"
44
Michael Hepburn
Team BikeExchange
op 44"
45
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 1'12"
46
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
47
Fran Miholjevic
Cycling Team Friuli Asd
z.t
48
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
z.t
49
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
op 5"
50
Marco Friedrich
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'17"
51
Marcin Budzinski
Mazowsze Serce Polski
op 1'55"
52
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
z.t
53
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 2'24"
54
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
op 2'32"
55
Tom Lindner
Schamel - Kloster Kitchen
z.t
56
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
op 3'05"
57
Domen Novak
Bahrain Victorious
op 3'18"
58
Martin Messner
Wsa KTM Graz
z.t
59
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
60
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz
z.t
61
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
62
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
63
Cristian Rocchetta
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
64
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
z.t
65
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
66
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
op 3'21"
67
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 3'40"
68
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
69
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
70
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
71
Manuel Bosch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 3'50"
72
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 4'08"
73
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
op 4'17"
74
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'20"
75
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 4'25"
76
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
77
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
78
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
z.t
79
Philipp Hofbauer
Wsa KTM Graz
z.t
80
Davide de Cassan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
81
Maximilian Kabas
Wsa KTM Graz
z.t
82
Aljaz Colnar
Adria Mobil
z.t
83
Bostjan Murn
Adria Mobil
z.t
84
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
85
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
86
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk Development
z.t
87
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
88
Kvasina Filip
Meridiana Kamen Team
z.t
89
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
90
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
z.t
91
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
z.t
92
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
93
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
94
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
95
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
z.t
96
Taj Jones
Israel Cycling Academy
z.t
97
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
98
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
99
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
100
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Martin Meiler
Team Vorarlberg
z.t
102
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
z.t
103
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
105
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
106
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
107
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
108
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
109
Kelland O'Brien
Team BikeExchange
z.t
110
Chris Harper
Jumbo - Visma
z.t
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
DNF
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz
DNF
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares