En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Cro Race
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
03/10
Samobor
Zagreb
156.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Stephen Williams
Bahrain Victorious
25u45'17"
2
Markus Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 17"
3
Mick Van Dijke
Jumbo - Visma
op 28"
4
Simon Yates
Team BikeExchange
op 34"
5
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 35"
6
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 36"
7
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
op 38"
8
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
9
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
10
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
11
Carl Fredrik Hagen
Israel Start-Up Nation
z.t
12
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 48"
13
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
op 53"
14
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'01"
15
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 1'06"
16
Anders Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'47"
17
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 4'50"
18
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
op 4'52"
19
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
op 4'55"
20
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
op 4'59"
21
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
22
Callum Scotson
Team BikeExchange
op 5'06"
23
Gal Glivar
Adria Mobil
op 5'10"
24
Ziga Groselj
Team Felbermayr Simplon Wels
op 5'17"
25
Tomasz Budzinski
Mazowsze Serce Polski
z.t
26
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
27
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 5'24"
28
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'37"
30
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
op 6'03"
31
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
op 6'05"
32
Marco Friedrich
Team Felbermayr Simplon Wels
op 6'11"
33
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 6'51"
34
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 7'35"
35
Fran Miholjevic
Cycling Team Friuli Asd
op 7'49"
36
Martin Messner
Wsa KTM Graz
op 8'12"
37
Tobias Foss
Jumbo - Visma
op 8'41"
38
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
op 9'19"
39
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 11'05"
40
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 11'11"
41
Chris Harper
Jumbo - Visma
op 11'44"
42
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
op 13'17"
43
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
op 13'31"
44
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 13'44"
45
Maciej Paterski
Voster Ats Team
op 14'13"
46
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
op 17'15"
47
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
op 17'26"
48
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
op 17'51"
49
Milan Menten
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 19'07"
50
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'19"
51
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 19'37"
52
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 20'38"
53
David Per
Adria Mobil
op 21'12"
54
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
op 24'06"
55
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 24'47"
56
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 25'13"
57
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
op 25'31"
58
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
op 25'33"
59
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
op 25'52"
60
Manuel Bosch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 26'12"
61
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
op 26'14"
62
Domen Novak
Bahrain Victorious
z.t
63
Marcin Budzinski
Mazowsze Serce Polski
op 26'21"
64
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
op 27'06"
65
Olav Kooij
Jumbo - Visma
op 27'35"
66
Tim Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
op 27'45"
67
Sylwester Janiszewski
Voster Ats Team
op 28'01"
68
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
op 29'01"
69
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 29'33"
70
Michael Hepburn
Team BikeExchange
op 29'42"
71
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 30'20"
72
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 31'02"
73
Philipp Hofbauer
Wsa KTM Graz
op 31'05"
74
Tom Lindner
Schamel - Kloster Kitchen
op 31'09"
75
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
op 31'14"
76
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
op 31'28"
77
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 31'30"
78
Kvasina Filip
Meridiana Kamen Team
op 31'40"
79
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 31'44"
80
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
op 32'13"
81
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 32'27"
82
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk Development
op 32'33"
83
Aljaz Colnar
Adria Mobil
z.t
84
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 32'49"
85
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
op 32'52"
86
Maximilian Kabas
Wsa KTM Graz
op 32'55"
87
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 32'57"
88
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
op 33'28"
89
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
op 33'30"
90
Marceli Boguslawski
Mazowsze Serce Polski
op 33'39"
91
Bostjan Murn
Adria Mobil
op 34'02"
92
Cristian Rocchetta
Androni Giocatolli - Sidermec
op 34'39"
93
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
op 34'51"
94
Martin Meiler
Team Vorarlberg
op 34'54"
95
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
op 35'58"
96
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 36'03"
97
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 36'08"
98
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
op 36'22"
99
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 36'26"
100
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz
op 36'59"
101
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 37'16"
102
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
op 37'27"
103
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
op 38'06"
104
Kelland O'Brien
Team BikeExchange
op 38'20"
105
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 40'28"
106
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 44'08"
107
Davide de Cassan
Cycling Team Friuli Asd
op 44'12"
108
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
op 46'52"
109
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
op 47'12"
110
Taj Jones
Israel Cycling Academy
op 56'37"
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
DNF
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz
DNF
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
DNS
Hamish Beadle
Team Novo Nordisk
DNF
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
DNF
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
DNF
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
DNF
Pawel Franczak
Voster Ats Team
DNF
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
DNF
Stefan Marbler
Wsa KTM Graz
DNF
Lorezno Marenzi
Meridiana Kamen Team
DNF
Felix James Meo
Team Vorarlberg
DNF
Tim Oelke
P & S Metalltechnik
DNF
Damian Papierski
Voster Ats Team
DNF
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Luke Wilk
P & S Metalltechnik
DNF
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
DNS
Dusan Kalaba
Meridiana Kamen Team
DNF
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
DNF
Mark Padun
Bahrain Victorious
DNF
Daniel Auer
Wsa KTM Graz
DNS
Mark Padun
Bahrain Victorious
DNF
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
DNS
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
DNF
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares