En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
05/10
Rabac
Platak
142 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Adam Yates
Mitchelton - Scott
3u40'01"
2
Davide Villella
Astana Pro Team
op 10"
3
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
z.t
4
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
5
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 11"
6
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 17"
7
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 22"
8
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 49"
9
Luca Covili
Bardiani CSF
op 53"
10
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
op 1'10"
11
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'14"
12
Brent Bookwalter
Mitchelton - Scott
op 1'31"
13
Sjoerd Bax
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 1'34"
14
Riccardo Zoidl
CCC Team
op 1'37"
15
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 1'39"
16
Maxime Chevalier
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'04"
17
Serge Pauwels
CCC Team
op 2'33"
18
Vadim Pronskiy
Astana Pro Team
op 2'37"
19
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
op 2'43"
20
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
21
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 4'20"
22
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
23
Anatolii Budiak
Wibatech Merx 7R
op 4'22"
24
Janez Brajkovic
op 4'49"
25
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 5'52"
26
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
op 8'31"
27
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 9'01"
28
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
op 9'27"
29
Joey Rosskopf
CCC Team
op 10'01"
30
Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
31
Matthieu Jeannes
op 11'08"
32
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 11'43"
33
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 13'53"
34
Felix Engelhardt
Tirol Cycling Team
op 13'55"
35
Grega Bole
Bahrein - Merida
op 14'08"
36
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
37
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
op 14'13"
38
Lars Van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 15'47"
39
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 16'18"
40
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Santic
op 16'21"
41
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
42
Bartosz Warchol
Wibatech Merx 7R
z.t
43
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
44
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
45
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
z.t
46
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
47
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
z.t
48
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
49
Jan Tratnik
Bahrein - Merida
z.t
50
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
51
Jonas Rapp
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
52
Dylan Bouwmans
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
53
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
54
Stef Krul
Team Jumbo - Visma
z.t
55
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
56
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
57
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
z.t
58
Laurens ten Dam
CCC Team
z.t
59
Kacper Kistowski
Wibatech Merx 7R
op 16'59"
60
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 17'11"
61
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
62
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
op 22'45"
63
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
64
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
op 24'14"
65
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
66
Claudio Longhitano
z.t
67
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
68
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Santic
z.t
69
James Fouche
Team Wiggins Le Col
z.t
70
Jonathan Dinkler
P & S Metalltechnik
z.t
71
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
z.t
72
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
z.t
73
John Mandrysch
P & S Metalltechnik
z.t
74
Arvid de Kleijn
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
75
Dominik Hrinkow
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
76
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
z.t
77
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
78
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
79
Michal Podlaski
Wibatech Merx 7R
z.t
80
David Per
Adria Mobil
z.t
81
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
82
Florian Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
83
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
84
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
85
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
86
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 25'43"
87
Dusan Rajovic
Adria Mobil
op 26'12"
88
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
89
Andreas Hofer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
90
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 27'07"
91
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
z.t
92
Timon Loderer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
93
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
94
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
95
Rok Korosec
Ljubljana Gusto Santic
z.t
96
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
97
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Santic
op 36'23"
98
Jonas Sonnleitner
z.t
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
DNF
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
DNF
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
DNF
Sam Bewley
Mitchelton - Scott
DNS
Daniel Eichinger
Team Hrinkow Advarics Cycleang
DNS
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares