En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
23/04
Samobor
Zagreb
147 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Sacha Modolo
UAE Team Emirates
3u16'52"
2
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 2"
3
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
4
Vincenzo Nibali
Bahrain - Merida
z.t
5
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
op 6"
6
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
7
Nicola Boem
Bardiani CSF
z.t
8
Daniel Auer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
9
James Knox
Team WIGGINS
z.t
10
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
op 9"
11
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
op 12"
13
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
z.t
14
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 14"
15
Marco Tizza
GM Europa Ovini
z.t
16
Kanstantsin Sivtsov
Bahrain - Merida
z.t
17
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 17"
18
Grégory Rast
Trek - Segafredo
op 19"
19
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
20
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
21
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
22
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
23
Oscar Eduardo Sanchez Guarin
Bicicletas Strongman
z.t
24
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
25
Franco Pellizotti
Bahrain - Merida
z.t
26
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
27
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
op 30"
28
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 31"
29
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
30
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
31
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 34"
32
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 36"
33
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
34
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
35
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 40"
36
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
op 42"
37
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 54"
38
Michael Thompson
Team WIGGINS
op 1'05"
39
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
40
Michael O'Loughlin
Team WIGGINS
op 1'10"
41
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 1'12"
42
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
op 1'16"
43
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 1'21"
44
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 1'28"
45
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'31"
46
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
47
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
op 1'33"
48
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
49
Ivan Balykin
Torku Sekerspor
z.t
50
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
51
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
52
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
53
Antonio Di Sante
GM Europa Ovini
z.t
54
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
55
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
56
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
57
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Bicicletas Strongman
z.t
58
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
59
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
60
Andrea Borso
Adria Mobil
z.t
61
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
62
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
63
Lukas Jaun
Roth - Akros
op 1'45"
64
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
66
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
67
Jonathan Fumeaux
Roth - Akros
op 1'48"
68
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
op 1'50"
69
Antonio Parrinello
GM Europa Ovini
op 1'53"
70
Francesco Canepa
GM Europa Ovini
z.t
71
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
72
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
73
Manuele Boaro
Bahrain - Merida
op 2'02"
74
Jure Golcer
Adria Mobil
z.t
75
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
76
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
77
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
78
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 2'13"
79
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
op 2'18"
80
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
81
Nicola Ruffoni
Bardiani CSF
z.t
82
Marco Coledan
Trek - Segafredo
op 2'24"
83
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
op 2'43"
84
Nathan Draper
Team WIGGINS
op 2'56"
85
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 2'58"
86
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 3'01"
87
Lluis Llibert Sendros
Kolss Cycling Team
z.t
88
Adriano Brogi
GM Europa Ovini
op 3'04"
89
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
90
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
91
Mustafa Sayar
Torku Sekerspor
z.t
92
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
93
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
z.t
94
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
95
Etienne Georgi
Team WIGGINS
z.t
96
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
97
Ashley Dennis
Team WIGGINS
z.t
98
David Jabuka
Meridiana Kamen Team
op 3'12"
99
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 3'15"
100
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
101
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
102
Valentin Baillifard
Roth - Akros
z.t
103
Javier Moreno Bazan
Bahrain - Merida
z.t
104
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
z.t
105
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
106
Daniel Rozo
Bicicletas Strongman
z.t
107
Matthias Reutimann
Roth - Akros
z.t
108
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
110
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
111
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
112
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
113
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
z.t
114
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman
z.t
115
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
116
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
117
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
118
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
119
Gianfranco Visconti
Meridiana Kamen Team
z.t
120
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
121
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 3'26"
122
Valerio Agnoli
Bahrain - Merida
z.t
123
Leonardo Canepa
GM Europa Ovini
z.t
124
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 3'29"
125
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
op 3'35"
126
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
z.t
127
Andrea Guardini
UAE Team Emirates
op 4'16"
128
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 4'57"
129
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 5'05"
130
Sam Harrison
Team WIGGINS
op 5'14"
131
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'42"
132
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
133
Domen Novak
Bahrain - Merida
op 6'46"
134
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 6'48"
135
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
136
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
137
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
138
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Bicicletas Strongman
z.t
139
Luca Chirico
Torku Sekerspor
op 7'33"
140
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 7'39"
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
DNF
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares