En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
21/04
Crikvenica
Umag
171 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Nicola Ruffoni
Bardiani CSF
4u10'15"
2
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
3
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
4
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
5
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
6
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
7
Daniel Auer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
8
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
9
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
10
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
11
Lukas Jaun
Roth - Akros
z.t
12
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
13
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
14
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
15
Sacha Modolo
UAE Team Emirates
z.t
16
Ivan Balykin
Torku Sekerspor
z.t
17
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
z.t
18
Vincenzo Nibali
Bahrain - Merida
z.t
19
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
20
Andrea Borso
Adria Mobil
z.t
21
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
22
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
23
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
24
Kanstantsin Sivtsov
Bahrain - Merida
z.t
25
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
26
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
27
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
28
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
29
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
30
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
31
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
32
Oscar Eduardo Sanchez Guarin
Bicicletas Strongman
z.t
33
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
34
Jesper Hansen
Astana Pro Team
op 7"
35
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
36
Jonathan Fumeaux
Roth - Akros
z.t
37
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
z.t
38
Antonio Di Sante
GM Europa Ovini
z.t
39
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
40
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
41
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
42
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
43
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
44
Luca Chirico
Torku Sekerspor
z.t
45
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
46
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
47
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
48
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
49
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Bicicletas Strongman
z.t
50
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
51
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
52
Daniel Rozo
Bicicletas Strongman
z.t
53
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
54
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
55
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
56
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
57
Manuele Boaro
Bahrain - Merida
z.t
58
Nathan Draper
Team WIGGINS
z.t
59
Francesco Canepa
GM Europa Ovini
z.t
60
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
61
Michael Thompson
Team WIGGINS
z.t
62
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
63
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
z.t
64
Matthias Reutimann
Roth - Akros
z.t
65
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
66
James Knox
Team WIGGINS
z.t
67
Jure Golcer
Adria Mobil
z.t
68
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
69
Leonardo Canepa
GM Europa Ovini
z.t
70
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
71
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
z.t
72
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
73
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
74
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
75
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
z.t
76
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
77
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
78
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
79
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
80
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
81
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
z.t
82
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
83
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
84
Laurent Didier
Trek - Segafredo
z.t
85
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
z.t
86
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
87
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman
z.t
88
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
89
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
90
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
91
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
92
Lluis Llibert Sendros
Kolss Cycling Team
z.t
93
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
94
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
95
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
96
Javier Moreno Bazan
Bahrain - Merida
z.t
97
Franco Pellizotti
Bahrain - Merida
z.t
98
Michael O'Loughlin
Team WIGGINS
z.t
99
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
100
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
101
Andrea Guardini
UAE Team Emirates
z.t
102
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
103
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
104
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
105
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
106
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
107
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
op 22"
108
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
z.t
109
Mustafa Sayar
Torku Sekerspor
z.t
110
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
111
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
112
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
113
Etienne Georgi
Team WIGGINS
z.t
114
Valentin Baillifard
Roth - Akros
z.t
115
Gianfranco Visconti
Meridiana Kamen Team
z.t
116
Ashley Dennis
Team WIGGINS
z.t
117
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
z.t
118
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
119
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
120
Valerio Agnoli
Bahrain - Merida
z.t
121
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
op 33"
122
Marco Coledan
Trek - Segafredo
z.t
123
Marco Tizza
GM Europa Ovini
op 35"
124
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
125
Nicola Boem
Bardiani CSF
op 41"
126
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
127
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Bicicletas Strongman
op 47"
128
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
129
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
130
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 54"
131
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 1'02"
132
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 1'11"
133
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
op 1'16"
134
Sam Harrison
Team WIGGINS
z.t
135
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 1'42"
136
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
op 3'49"
137
David Jabuka
Meridiana Kamen Team
op 4'50"
138
Antonio Parrinello
GM Europa Ovini
op 7'16"
139
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
140
Adriano Brogi
GM Europa Ovini
z.t
141
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
z.t
142
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'50"
143
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
Carlos Becerra
Bicicletas Strongman
DNF
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares