En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kuurne-Brussel-Kuurne
Result
1
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
4u37'49"
2
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
3
Luke Rowe
Team Sky
z.t
4
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
5
Matteo Trentin
Quick Step Floors
z.t
6
Arnaud Démare
FDJ
op 6"
7
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
8
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
10
Baptiste Planckaert
Katusha - Alpecin
z.t
11
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
z.t
12
Luke Durbridge
Orica - Scott
z.t
13
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
14
Ian Stannard
Team Sky
z.t
15
Stefan Küng
BMC Racing Team
op 11"
16
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
17
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
op 13"
18
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
19
Tom Van Asbroeck
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
20
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Alexander Kristoff
Katusha - Alpecin
z.t
22
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
z.t
23
Joeri Stallaert
Cibel-Cebon
z.t
24
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
25
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
26
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
27
Magnus Cort Nielsen
Orica - Scott
z.t
28
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
29
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
30
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
31
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
32
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
33
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
34
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
z.t
35
Martin Elmiger
BMC Racing Team
z.t
36
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
37
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Julien Vermote
Quick Step Floors
z.t
39
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
40
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
42
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
43
Mathias De Witte
Cibel-Cebon
z.t
44
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
45
Marc Sarreau
FDJ
z.t
46
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
op 19"
47
Robert Wagner
Team LottoNL - Jumbo
z.t
48
Jens Keukeleire
Orica - Scott
z.t
49
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
50
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
51
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
52
Sonny Colbrelli
Bahrain - Merida
z.t
53
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
z.t
55
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
56
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
57
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
58
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
59
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
60
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
61
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
z.t
62
Ryan Anderson
Direct Energie
z.t
63
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Michal Golas
Team Sky
z.t
65
Sven Erik Bystrøm
Katusha - Alpecin
z.t
66
Mathew Hayman
Orica - Scott
z.t
67
Jacopo Guarnieri
FDJ
z.t
68
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
69
Christian Knees
Team Sky
z.t
70
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
71
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
72
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
73
Christopher Juul Jensen
Orica - Scott
z.t
74
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
75
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
76
Nils Politt
Katusha - Alpecin
z.t
77
Sebastian Langeveld
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
78
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
79
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
80
Tim Declercq
Quick Step Floors
op 29"
81
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
82
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
83
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
84
Salvatore Puccio
Team Sky
op 32"
85
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
86
Twan Castelijns
Team LottoNL - Jumbo
z.t
87
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 39"
88
Matti Breschel
Astana Pro Team
op 41"
89
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
op 1'13"
90
Arjen Livyns
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 1'32"
91
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 1'59"
92
Dries Devenyns
Quick Step Floors
op 2'14"
93
Lawrence Naesen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'12"
94
Borut Bozic
Bahrain - Merida
z.t
95
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
op 6'14"
96
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 8'02"
97
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
98
Olivier Le Gac
FDJ
op 9'28"
99
Ryan Mullen
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
100
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
101
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
102
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
103
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
104
Ivan Garcia Cortina
Bahrain - Merida
z.t
105
Michiel Dieleman
Cibel-Cebon
z.t
106
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
107
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
108
Julien Morice
Direct Energie
z.t
109
Robin Stenuit
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
110
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
111
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
112
Miles Scotson
BMC Racing Team
z.t
113
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
114
Lukasz Wisniowski
Team Sky
z.t
115
Reto Hollenstein
Katusha - Alpecin
z.t
116
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
117
David Per
Bahrain - Merida
z.t
118
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
119
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
120
Robby Cobbaert
Cibel-Cebon
z.t
121
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
122
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
123
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
124
Svein Tuft
Orica - Scott
z.t
125
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
126
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
127
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
128
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
129
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
130
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 10'45"
131
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'50"
Alberto Bettiol
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Patrick Bevin
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Sam Bewley
Orica - Scott
DNF
Jenthe Biermans
Katusha - Alpecin
DNF
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
DNF
David Boucher
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Romain Cardis
Direct Energie
DNF
Dimitri Claeys
Cofidis
DNF
Dennis Coenen
Cibel-Cebon
DNF
Marco Coledan
Trek - Segafredo
DNF
Erwann Corbel
Fortuneo-Oscaro
DNF
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
DNF
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
DNF
Brecht Dhaene
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
DNF
Marc Fournier
FDJ
DNF
Oscar Gatto
Astana Pro Team
DNF
Alexander Geuens
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Andriy Grivko
Astana Pro Team
DNF
Daniel Hoelgaard
FDJ
DNF
Jon Ander Insausti Irastorza
Bahrain - Merida
DNF
Jimmy Janssens
Cibel-Cebon
DNF
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
DNF
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
DNF
Ignatas Konovalovas
FDJ
DNF
Rob Leemans
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Cyril Lemoine
Cofidis
DNF
Barry Markus
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Tony Martin
Katusha - Alpecin
DNF
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Michael Morkov
Katusha - Alpecin
DNF
Jens Mouris
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Antonio Nibali
Bahrain - Merida
DNF
Domen Novak
Bahrain - Merida
DNF
Daniel Oss
BMC Racing Team
DNF
Olivier Pardini
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
DNF
Adrien Petit
Direct Energie
DNF
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
DNF
Christophe Premont
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
DNF
Wim Reynaerts
Cibel-Cebon
DNF
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
DNF
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
DNF
Tom Scully
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Florian Sénéchal
Cofidis
DNF
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Timothy Stevens
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Boris Vallee
Fortuneo-Oscaro
DNF
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
DNF
Jonas Vangenechten
Cofidis
DNF
Louis Verhelst
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
DNF
Wouter Wippert
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
DNF
Johannes De Paepe
Cibel-Cebon
DNF
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Danny van Poppel
Team Sky
DNF
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Tom Boonen
Quick Step Floors
DNS
Luka Pibernik
Bahrain - Merida
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares