En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
19/05
Kongsvinger
Brumunddal
218 km
Result
Standings
1
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
5u04'22"
2
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
3
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
z.t
4
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
z.t
5
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
6
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
7
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
9
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
11
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
12
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
13
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
14
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
16
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
17
Niklas Larsen
Team Virtu Cycling
z.t
18
Luca Wackermann
Bardiani CSF
z.t
19
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
21
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
22
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
23
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
24
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
25
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
27
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
28
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
30
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
31
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
32
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
33
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
35
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
36
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
37
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
38
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
39
Asbjørn Kragh Andersen
Team Virtu Cycling
op 5"
40
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 7"
41
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
42
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
z.t
43
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
44
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
45
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
z.t
46
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
47
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
48
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
49
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
50
Jesper Schultz
Team Virtu Cycling
z.t
51
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
z.t
52
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
53
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
z.t
54
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Krister Hagen
Team Coop
z.t
57
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
58
Andreas Vangstad
Joker Icopal
z.t
59
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
op 12"
60
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
62
Philip Deignan
Team Sky
z.t
63
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
64
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
65
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
66
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
67
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
68
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
69
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
70
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
71
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
72
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
73
Audun Brekke Flotten
Team Virtu Cycling
z.t
74
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
75
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
76
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
77
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
78
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
79
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
z.t
80
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
81
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
82
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 19"
83
Louis Bendixen
Team Coop
op 21"
84
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
85
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
86
Anders Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
87
Kristian Kulset
z.t
88
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
89
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
90
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
91
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
92
Torkil Veyhe
Team Virtu Cycling
z.t
93
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
op 29"
94
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 31"
95
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
96
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 33"
97
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 46"
98
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
op 51"
99
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'05"
100
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
op 1'40"
101
Jonathan Dibben
Team Sky
op 2'57"
102
Erik Nordsaeter Resell
UNO - X Norwegian Development Team
op 0"
103
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 4'41"
104
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
op 0"
105
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 6'36"
106
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
op 0"
107
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
op 7'10"
108
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
109
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
110
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
111
Nick Dougall
Team Dimension Data
op 10'58"
112
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
z.t
113
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
114
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
115
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
116
David Boucher
Tarteletto - Isorex
op 18'08"
117
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 0"
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares