En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Isard
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
01/10
Pierrefitte-Nestalas
Bagnères-de-Bigorre
134.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
3u23'44"
2
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
op 1'08"
3
Clément Braz Afonso
Bourgogne Franche-Comté
z.t
4
Thomas Gloag
Trinity Racing
z.t
5
Gauthier Navarro
Bourgogne Franche-Comté
z.t
6
Sinuhe Fernandez Rodriguez
z.t
7
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
8
Sean Flynn
SEG Racing Academy
op 1'31"
9
Gwen Leclainche
Bourgogne Franche-Comté
z.t
10
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
11
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
z.t
12
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
13
Jago Willems
Bingoal WB Development Team
z.t
14
Jordan Jegat
z.t
15
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
16
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Yael Joalland
Bourgogne Franche-Comté
z.t
18
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
z.t
19
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
z.t
20
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
21
Eugenio Sanchez Lopez
z.t
22
Victor Bosoni
z.t
23
Milan Paulus
SEG Racing Academy
z.t
24
Aurélien Gilbert
z.t
25
Clément Delcros
z.t
26
Baptiste Huyet
z.t
27
Valentin Paret-Peintre
z.t
28
Adrien Maire
z.t
29
Oliver Knight
z.t
30
Fernando Tercero Lopez
z.t
31
Louis Ferreira
z.t
32
Louis Rouland
z.t
33
Magnus Brynsrud
Uno-X Dare Development Team
op 1'37"
34
Magnus Kulset
Uno-X Dare Development Team
op 1'45"
35
Robbe Claeys
op 4'53"
36
Ivan de Ville de Goyet
Bingoal WB Development Team
z.t
37
Nolann Mahoudo
z.t
38
Arnaud Tendon
Swiss Racing Academy
z.t
39
Andrew Vollmer
z.t
40
Antoine Devanne
z.t
41
Louis Barre
z.t
42
Matéo Allard
z.t
43
Samuel Watson
z.t
44
Jack Drage
z.t
45
Sander Andersen
z.t
46
Maximilien Provost
op 10'20"
47
Killian Verschuren
z.t
48
Javier Serrano Rodriguez
z.t
49
Alex Martin Gutierrez
z.t
50
Max Walker
Trinity Racing
z.t
51
Elias Maris
z.t
52
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
53
Pierre Betelli
z.t
54
Johan Meens
Bingoal WB Development Team
z.t
55
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 11'03"
56
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
z.t
57
Joris Chaussinand
z.t
58
Lucas Beneteau
op 12'39"
59
Alexander Konijn
z.t
60
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
op 12'40"
61
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
op 13'32"
62
Enzo Paleni
Hauts de France/Grand-Est
z.t
63
Corbin Strong
SEG Racing Academy
z.t
64
Lukas Drapier
z.t
65
Gauthier Beeckman
z.t
66
Maxime Richard
Bourgogne Franche-Comté
z.t
67
Jelle Vermoote
op 13'48"
68
Alex Baudin
Auvergne-Rhône-Alpes
op 15'26"
69
Baptiste Lacroix
z.t
70
Jorge Gutierrez Gonzalez
z.t
71
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
72
Pablo Castrillo Zapater
z.t
73
Lars Van Ryckeghem
Lotto - Soudal U23
op 17'25"
74
Maxime Jolly
z.t
75
Diego Uriarte Belzunegi
z.t
76
Koert Van Oosten
z.t
77
Sebastien Van Poppel
Bingoal WB Development Team
z.t
78
Mathias Piron
z.t
79
Brendan Le Cam
Auvergne-Rhône-Alpes
z.t
80
Elliot Phillippon
z.t
81
Andrea Montoli
z.t
82
Ben Turner
Trinity Racing
op 17'28"
83
Tomas Kopecky
z.t
84
Aaron Stockx
op 20'14"
85
Arno Debeir
z.t
86
Elia Blum
Swiss Racing Academy
z.t
87
Emile Brouwers
z.t
88
Nicolas Hamon
z.t
89
David Martin Romero
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
90
Fabian Weiss
op 20'59"
91
Lucas Guille
op 21'02"
92
Nicola Marcerou
z.t
93
Théo Nardi
z.t
94
Taïno Cailliau
z.t
95
Lucas Grolier
z.t
96
Romain Arcangeli
z.t
97
Nikolaos Michail Drakos
z.t
98
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
99
Ruben Eggenberg
Swiss Racing Academy
z.t
100
Antoine Guedon
z.t
101
Maxime Limousin
z.t
102
Yago Segovia Escribano
z.t
103
Kamiel Bonneu
z.t
104
Luc Weingarten
op 28'02"
105
Antonin Souchon
z.t
106
Clément Rozes
z.t
107
Erwan Louvrier
z.t
108
Rémy Bathiard
z.t
109
Kilyan Elain
z.t
Antonin Corvaisier
DNF
Gil Gelders
Bingoal WB Development Team
DNF
Eliott Pierre
DNF
Baptiste Vadic
DNF
Nathan Vandepitte
Bingoal WB Development Team
DNF
Rémi Verloo
DNF
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
DNS
Kevin Arhie
OTL
Frederik Erringsø
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares