En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Isard
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
21/05
Lavelanet
Saint-Girons
141,5 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Pavel Sivakov
BMC Development Team
3u43'02"
2
James Knox
Team WIGGINS
op 56"
3
Tiago Antunes
z.t
4
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal U23
z.t
5
Steff Cras
BMC Development Team
z.t
6
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
z.t
7
Aurélien Doleatto
op 4'20"
8
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
z.t
9
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
10
Nicklas Boje-Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
11
Fabien Rondeau
z.t
12
Valentin Madouas
z.t
13
Scott Auld
z.t
14
Marlon Gaillard
z.t
15
Jan Maas
Seg Racing Academy
z.t
16
Jack Billyard
z.t
17
Clément Champoussin
z.t
18
Aurelien Paret-Peintre
z.t
19
Remy Rochas
z.t
20
Jeremy Bellicaud
z.t
21
Ashley Dennis
Team WIGGINS
z.t
22
Jean-Simon Carre
z.t
23
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 8'37"
24
Andrea Costa
z.t
25
Marc Hirschi
z.t
26
Juan Pedro Lopez Perez
z.t
27
Simon Guglielmi
op 9'00"
28
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
z.t
29
Rafael Andrade Hugo Nunes
z.t
30
Gotzon Martin Sanz
z.t
31
Alex Braybrooke
z.t
32
Stephen Williams
Seg Racing Academy
op 9'03"
33
Vivian Born
op 12'59"
34
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
35
Daniele Cantoni
z.t
36
Michael Thompson
Team WIGGINS
z.t
37
Cristian Mota Perez
z.t
38
Andre Carvalho
z.t
39
Eduardo Llacer
z.t
40
Kevin Inkelaar
Lotto - Soudal U23
z.t
41
Marco Negrente
z.t
42
Odrian Champossin
op 16'45"
43
Benjamin Laporte
z.t
44
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
45
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
46
Masahiro Ishigami
z.t
47
Hugo Martinez Rus
z.t
48
Robert Scott
Team WIGGINS
z.t
49
Dylan Kerfoot-Robson
Team WIGGINS
z.t
50
Clément Jolibert
z.t
51
Wilfried Canales
z.t
52
Sylvain Montana
z.t
53
Stefano Oldani
z.t
54
Stepan Kuriyanov
z.t
55
Fernando Barcelo Aragon
z.t
56
Corentin Ermenault
Team WIGGINS
z.t
57
Gaspar Gonçalves
z.t
58
Romain Le Henaff
z.t
59
Corentin Buisson
z.t
60
Gonçalo Carvalho
z.t
61
Corentin Dubois
z.t
62
Adrien Leboucher
z.t
63
De Sousa Venceslau Fernandes
z.t
64
Vincent Cabanel
z.t
65
Iñigo Elosegui Momeñe
z.t
66
Thomas Cabanel
z.t
67
Roman Kohl
op 16'50"
68
Martin Schäppi
z.t
69
Gabriel Cullaigh
Seg Racing Academy
z.t
70
Fergus Robinson
z.t
71
Valentin Ferron
z.t
72
Arnaud Pfrimmer
z.t
73
Simone Guizzetti
z.t
74
David Riviere
z.t
75
Ben Hardy
z.t
76
Dmitrii Markov
z.t
77
Alexys Brunel
z.t
78
Ivan Schmitz
z.t
79
Jorge Pastor Terol
z.t
80
Axel Journiaux
z.t
81
Kenny Molly
AGO - Aqua Service
z.t
82
Senen Landaburu
op 27'05"
83
Alexandr Kulikovskiy
z.t
84
Steff Hermans
Lotto - Soudal U23
z.t
85
Jesus Alfonso Arozamena Carretero
z.t
86
Franklin Six
AGO - Aqua Service
z.t
87
Ide Schelling
Seg Racing Academy
op 32'26"
88
Maxence Bonjean
op 32'27"
89
Valentin Bricaud
op 32'30"
90
Iñaki Goikoetxea Burgoa
op 35'38"
91
Paul Double
z.t
92
Maxence Moncassin
op 37'09"
93
Tanguy Turgis
BMC Development Team
z.t
94
Sonny Bridier
z.t
Jacques Abisror
DNF
Rémi Aubert
DNF
Cyril Barthe
DNF
Aleksander Borisov
DNF
Isaac Canton Serrano
DNF
Lucien Capot
DNF
Quentin Carmouze
DNF
Mathieu Ceresuela
DNF
Emmanuel Chamand
DNF
Louis Chavanes
DNF
Jérémi Defaye
DNF
Hadrien Degrandcourt
DNF
Alexandre Delahaye
DNF
Alexis Diligeart
DNF
Lucas Grall
DNF
Quentin Grolleau
DNF
Seid Lizde
DNF
Théo Nicolas
DNF
Paul Sauvage
DNF
Tristan Selivert
DNF
Cédric Sirot
DNF
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
DNF
Filippo Zaccanti
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares