En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/05
Bourscheid
Clervaux
146.3 km
Result
Standings
1
Michael Valgren Andersen
Team Cult Energy
3u41'18"
2
Mirco Saggiorato
op 2"
3
Joey Rosskopf
Hincapie Sportswear Development Team
op 4"
4
Alberto Cecchin
Team Nippo - De Rosa
op 1'08"
5
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
z.t
6
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
z.t
7
Salvador Guardiola Tora
Team Differdange - Losch
z.t
8
Floris Smeyers
Verandas Willems
z.t
9
Simon Yates
z.t
10
Sascha Weber
Team Differdange - Losch
z.t
11
Simon Zahner
z.t
12
Jesper Hansen
Team Cult Energy
z.t
13
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
z.t
14
Joël Zangerle
Leopard - Trek Continental Team
z.t
15
Troels Ronning Vinther
Team Cult Energy
z.t
16
Matthias Plarre
LKT Team Brandenburg
z.t
17
Jan Tratnik
Tirol Cycling Team
z.t
18
Harald Totschnig
Tirol Cycling Team
z.t
19
Kristian Haugaard Jensen
Leopard - Trek Continental Team
z.t
20
Oscar Clark
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
21
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
z.t
22
Stefan Praxmarer
Tirol Cycling Team
z.t
23
Marius Bernatonis
Team 3M
z.t
24
Mads Würtz Schmidt
Team Cult Energy
z.t
25
Federico Pozzetto
Tirol Cycling Team
z.t
26
Martin Mortensen
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
27
Lasse Bochmann
J.Jensen - Ramirent
z.t
28
Rasmus Brandstrup Sterobo
Team Cult Energy
z.t
29
Kasper Klostergaard Larsen
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
30
Stephen Leece
z.t
31
Nathan Wilson
Bontrager Cycling Team
z.t
32
John Bohn Ebsen
Synergy Baku Cycling Project
z.t
33
Alexander Grigoriev
Helicopters
op 1'20"
34
Joseph Lewis
Hincapie Sportswear Development Team
op 1'22"
35
David Wöhrer
Tirol Cycling Team
op 1'27"
36
Théry Schir
op 1'29"
37
Robin Carpenter
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
38
Mikkel Mortensen
Concordia Forsikring - Riwal
op 4'35"
39
Patrick Clausen
Team Cult Energy
op 5'42"
40
Moreno Angst
z.t
41
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 5'56"
42
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
z.t
43
Tomohiro Hayakawa
Team Nippo - De Rosa
z.t
44
Hideto Nakane
Team Nippo - De Rosa
op 6'04"
45
Patrick Lechner
op 7'57"
46
Bart Harmsen
z.t
47
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
48
Kevin Kohlvelter
Team Differdange - Losch
op 8'07"
49
Artem Topchanyuk
Amore & Vita
op 8'11"
50
Alexander Foliforov
Helicopters
op 8'15"
51
Mikhail Akimov
Helicopters
z.t
52
Martin Lind
Concordia Forsikring - Riwal
op 8'17"
53
Nikola Aistrup
Concordia Forsikring - Riwal
op 10'23"
54
Sam Harrison
z.t
55
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
op 11'39"
56
Lex Reichling
op 11'51"
57
Nicolas Mertz
Verandas Willems
z.t
58
Niek Boom
z.t
59
Jaap Kooijman
z.t
60
Timothy Vangheel
Team 3M
z.t
61
Glenn Hool
z.t
62
Thomas Vanhaecke
Team 3M
z.t
63
Joe Kelly
z.t
64
Claude Wolter
op 11'56"
65
Tural Isgandarov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
66
Patrik Ericsson
J.Jensen - Ramirent
z.t
67
Lewis Rigaux
Team 3M
op 12'03"
68
Benn Würth
op 12'08"
69
Jasper Ockeloen
op 12'15"
70
Mamyr Stash
Helicopters
op 12'20"
71
Jonathan Dibben
op 12'24"
72
Owain Doull
z.t
73
Dominik Fuchs
z.t
74
Patric Kottmann
z.t
75
David van der Poel
BKCP-Powerplus
z.t
76
Kirill Yatsevich
Helicopters
z.t
77
Pit Schlechter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
78
Christian Helmig
Team Differdange - Losch
z.t
79
David Boily
Amore & Vita
z.t
80
Alex Kirsch
Leopard - Trek Continental Team
z.t
81
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
82
Volodymyr Starchyk
Amore & Vita
z.t
83
Jaroslaw Dabrowski
Amore & Vita
z.t
84
Peter Mathiesen
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
85
Mauro Abel Richeze
Team Nippo - De Rosa
z.t
86
Alister Ratcliff
Team 3M
z.t
87
Jan Deutschmann
z.t
88
Olivier Pardini
Verandas Willems
z.t
89
Tyler Magner
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
90
Nicky Gieskens
op 14'14"
91
Robert Schmitt
z.t
92
Maxime Bourguignon
z.t
93
Maarten Van den Berg
z.t
94
Richard Stockhausen
z.t
95
Pascal Triebel
z.t
96
Joachim Tolles
z.t
97
Massimo Morabito
z.t
98
Thomas Madsen
J.Jensen - Ramirent
z.t
99
Stig Hemmingsen
J.Jensen - Ramirent
z.t
100
Kristian Sobota
J.Jensen - Ramirent
z.t
101
Alexandre Darville
Bontrager Cycling Team
z.t
102
Philippe Faber
z.t
103
Quentin Borcy
Verandas Willems
z.t
104
Philipp Becker
z.t
105
Eamon Lucas Franck
z.t
106
Alessio Camilli
Team Nippo - De Rosa
z.t
107
Tobias Knaup
LKT Team Brandenburg
z.t
108
Yannick Bok
z.t
109
Connor Oleary
Bontrager Cycling Team
z.t
110
Myron Simpson
Team Differdange - Losch
z.t
111
Johan Svensson
J.Jensen - Ramirent
z.t
112
Hakan Nilsson
z.t
113
Mihkel Raim
Amore & Vita
z.t
114
Adrian Richeze
Team Nippo - De Rosa
z.t
115
Tom Goovaerts
Team 3M
z.t
116
Nick Stopler
Koga Cycling Team
z.t
117
Lars Teutenberg
z.t
118
Gusty Bausch
op 15'24"
119
Rico Dene Thomas Rogers
Synergy Baku Cycling Project
op 16'23"
120
Alexander Evtushenko
Helicopters
z.t
121
Jan-Willem van Schip
z.t
122
Glenn Waerzeggers
op 17'32"
123
Twan Brusselman
op 17'35"
124
Hendrik Werner
op 17'39"
125
Ralph Diseviscourt
op 18'03"
126
Tom Weyer
z.t
127
Jerome Theis
z.t
128
Michael Wiegerling
z.t
129
Micha Glowatzki
z.t
130
Jesper Schipper
z.t
131
Pol Weisgerber
z.t
132
Bartolo Pollizzoto
z.t
133
Karsten Keunecke
z.t
134
Tom Flammang
z.t
135
Martz Alder
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
136
George Atkins
z.t
137
Rick Theis
z.t
138
Jerome Ewen
op 18'17"
Maximilian Borman
LKT Team Brandenburg
DNF
Jérémy Burton
Verandas Willems
DNF
Gregory Daniel
Bontrager Cycling Team
DNF
Mike Diener
DNF
Felix Donath
LKT Team Brandenburg
DNF
Philippe Herman
DNF
Anuar Manan
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Anton Mikailov
Amore & Vita
DNF
Marc Silverio
DNF
Philippe Sonnhalter
DNF
Max Valtey
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares