En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/05
Tandel
Wiltz
154.4 km
Result
Standings
1
Julian Kern
Leopard - Trek Continental Team
4u02'01"
2
Lasse Bochmann
Glud & Marstrand - LRO
op 46"
3
Adam Phelan
Drapac Cycling
z.t
4
Johan Coenen
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
5
Jure Golcer
Tirol Cycling Team
z.t
6
Bob Jungels
Leopard - Trek Continental Team
z.t
7
Dennis Van Niekerk
MTN Qhubeka
op 57"
8
Alexandr Pliuschin
Leopard - Trek Continental Team
z.t
9
David Wöhrer
Tirol Cycling Team
op 1'20"
10
Jonas Ljungblad
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 1'53"
11
Lars Andersson
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
12
Jacobus Venter
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 1'59"
13
Lucas Persson
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
14
Sascha Weber
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
15
Stefan Praxmarer
Tirol Cycling Team
op 2'03"
16
Mathew Lipscomb
z.t
17
Westley Gough
Subway Cycling Team
op 2'09"
18
Reinardt Janse van Rensburg
MTN Qhubeka
op 2'15"
19
Sebastian Balck
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
20
Martin Wesemann
MTN Qhubeka
op 2'25"
21
Tsgabu Gebremaryam Grmay
MTN Qhubeka
z.t
22
Mark Christian
An Post-Sean Kelly
op 2'32"
23
Floris Goesinnen
Drapac Cycling
op 4'23"
24
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
z.t
25
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
26
Simon Yates
z.t
27
André Steensen
Glud & Marstrand - LRO
op 4'47"
28
Julien Morice
op 4'53"
29
Alexander Nordhoff
Team Eddy Merckx - Indeland
op 5'15"
30
Kim Magnusson
op 5'21"
31
Niki Ostergaard
Glud & Marstrand - LRO
op 9'40"
32
Sebastian Lander
Glud & Marstrand - LRO
z.t
33
Seppe Odeyn
op 10'50"
34
René Heinze
Team NSP - Ghost
op 10'55"
35
Martin Weiss
Tirol Cycling Team
op 10'57"
36
Ralph Diseviscourt
op 11'01"
37
Claude Wolter
op 11'13"
38
Matthias Plarre
LKT Team Brandenburg
op 11'24"
39
Meran Russan
MTN Qhubeka
op 11'30"
40
Juriy Vasyliv
LKT Team Brandenburg
op 17'13"
41
Philippe Faber
op 17'23"
42
Steve Fries
op 17'43"
43
Brian Nauleau
op 18'13"
44
Stuart Shaw
Drapac Cycling
z.t
45
Jan Keller
Atlas Personal - Jakroo
op 22'04"
46
Daniel Dominguez Barragan
Team NSP - Ghost
z.t
47
Lex Reichling
z.t
48
Gerold Henrichsen
z.t
49
Guy Bogaarts
z.t
50
Daniel Henggeler
Atlas Personal - Jakroo
z.t
51
Dirk Finders
z.t
52
Jan Dieteren
z.t
53
Jonathan Baratto
z.t
54
Roy Goldstein
op 22'16"
55
Birger Leys
z.t
56
Christoph Sokoll
Tirol Cycling Team
z.t
57
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
58
Morgan Lamoisson
z.t
59
Benn Würth
z.t
60
Joseph Kelly
z.t
61
Pablo Schmeitz
z.t
62
Nils Heyns
z.t
63
Léo Menville
Team NSP - Ghost
z.t
64
Maxwell Stuart Durtschi
z.t
65
Stefan Fettes
z.t
66
Linus Dahlberg
Oneco - Mesterhus Cycling Team
z.t
67
Romain Cardis
z.t
68
Thomas Moses
z.t
69
Nicolas David
z.t
70
Alex Meenhorst
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
71
Michaël Baer
Atlas Personal - Jakroo
z.t
72
Marc Leyder
z.t
73
Owain Doull
z.t
74
Guillaume Belgy
z.t
75
Joop de Gans
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
76
Eamon Lucas Franck
z.t
77
Jayde Julius
z.t
78
Philipp Becker
z.t
79
Aaron Gate
z.t
80
Lucas Schädlich
Team NSP - Ghost
z.t
81
Harald Totschnig
Tirol Cycling Team
z.t
82
Peter Kusztor
Atlas Personal - Jakroo
z.t
83
Daniel Klemme
z.t
84
Alex Frame
op 22'26"
85
Connor Oleary
z.t
86
Olivier Laterza
z.t
87
Tom Flammang
z.t
88
Massimo Morabito
z.t
89
Alexander Gingsjö
op 22'36"
90
Patrick Clausen
Glud & Marstrand - LRO
op 22'44"
91
Raymond Werst
z.t
92
Zach Noonan
z.t
93
Paul Lynch
z.t
94
Karsten Keunecke
z.t
95
Yannick Mayer
Team NSP - Ghost
z.t
96
Joël Zangerle
Leopard - Trek Continental Team
z.t
97
Matthias Bertling
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
98
Felix Baur
Atlas Personal - Jakroo
z.t
99
Sam Harrison
z.t
100
Thomas Palmer
Drapac Cycling
z.t
101
Tino Thömel
Team NSP - Ghost
z.t
102
Alexander Ray
z.t
103
Myron Simpson
z.t
104
Markus Fothen
Team NSP - Ghost
z.t
105
Pit Schlechter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
106
Dor Dviri
z.t
107
Jerome Theis
z.t
108
Michael Wiegerling
op 22'54"
109
Shane Archbold
Marco Polo Cycling Donckers Koffie
z.t
110
Raffael Freienstein
Team Heizomat
z.t
111
Darren Lapthorne
Drapac Cycling
op 23'13"
112
Wouter Kersjes
z.t
113
Christian Moberg Jörgensen
Glud & Marstrand - LRO
op 23'17"
114
Eyal Rahat
op 26'58"
Michael Bittner
DNF
Tjarco Cuppens
DNF
Thibaut Di Fabio
DNF
Mike Diener
DNF
Jérôme Junker
DNF
Glen Leven
DNF
Kim-Simon Nottebohm
Team Eddy Merckx - Indeland
DNF
Philippe Pinckaers
DNF
Bradley Potgieter
MTN Qhubeka
DNF
Thomas Schneider
Team Eddy Merckx - Indeland
DNF
Scott Thiltges
DNF
Jean Vanek
DNF
Tom Weyer
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares