En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Türkiye
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
10/04
Bodrum
Kusadasi
207 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Caleb Ewan
Lotto Soudal
4u38'15"
2
Jasper Philipsen
Alpecin - Deceuninck
z.t
3
Kaden Groves
Team BikeExchange - Jayco
z.t
4
Danny van Poppel
Bora - HansGrohe
z.t
5
Rick Zabel
Israel - Premier Tech
z.t
6
Cees Bol
Team DSM
z.t
7
Mirco Maestri
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
8
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Global 6 Cycling
z.t
9
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
10
Carlos Canal Blanco
Euskaltel - Euskadi
z.t
11
Scott McGill
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
12
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
13
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
14
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
15
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
16
Nickolas Zukowsky
Human Powered Health
z.t
17
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
z.t
18
Corbin Strong
Israel - Premier Tech
z.t
19
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Georgios Bouglas
Spor Toto Cycling Team
z.t
21
Pavel Bittner
Development Team DSM
z.t
22
Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
23
Gavin Mannion
Human Powered Health
z.t
24
Patrick Bevin
Israel - Premier Tech
z.t
25
Ryan Mullen
Bora - HansGrohe
z.t
26
Campbell Stewart
Team BikeExchange - Jayco
z.t
27
Michiel Stockman
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
28
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
29
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
z.t
30
Léo Bouvier
Bike Aid
z.t
31
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
32
Kevin Colleoni
Team BikeExchange - Jayco
z.t
33
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
34
Alex Dowsett
Israel - Premier Tech
z.t
35
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
36
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 5"
37
Jakub Mareczko
Alpecin - Deceuninck
z.t
38
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
39
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
40
Luca Chirico
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
41
Jay Vine
Alpecin - Deceuninck
z.t
42
Alex Jaime Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
43
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
44
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
45
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
46
Giovanni Lonardi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
47
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
48
Alessandro Fancellu
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
49
Guy Niv
Israel - Premier Tech
z.t
50
Henri Vandenabeele
Team DSM
z.t
51
Per Christian Münstermann
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
52
Dylan Sunderland
Global 6 Cycling
z.t
53
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
54
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
55
Noah Granigan
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
56
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
57
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
op 10"
58
Nicolas Edet
Team Arkéa - Samsic
z.t
59
Jon Knolle
Saris Rouvy Sauerland Team
op 12"
60
Gleb Brussenskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
61
Kyle Murphy
Human Powered Health
z.t
62
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
63
Oleksandr Prevar
Spor Toto Cycling Team
z.t
64
James Mitri
Global 6 Cycling
z.t
65
Michael Hepburn
Team BikeExchange - Jayco
z.t
66
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
67
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
z.t
68
Adria Moreno Sala
Burgos - BH
z.t
69
Etienne van Empel
China Glory Continental Cycling Team
z.t
70
Brendan Rhim
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
71
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
72
Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
z.t
73
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
z.t
74
Cristian Raileanu
Sakarya Bb Pro Team
z.t
75
Alessandro Santaromita Villa
Bardiani CSF Faizane'
z.t
76
Nicolas Vinokurov
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
77
Kelland O'Brien
Team BikeExchange - Jayco
z.t
78
Samet Bulut
Spor Toto Cycling Team
z.t
79
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
80
Nurbergen Nurlykhassym
Astana Qazaqstan Team
z.t
81
Mustafa Sayar
Sakarya Bb Pro Team
z.t
82
Dawit Yemane
Bike Aid
z.t
83
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
84
Donavan Vincent Grondin
Team Arkéa - Samsic
z.t
85
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
z.t
86
Julian Lino
Bike Aid
z.t
87
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
88
Conor Schunk
Global 6 Cycling
z.t
89
Michael Schwarzmann
Lotto Soudal
z.t
90
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
z.t
91
Xianjing Lyu
China Glory Continental Cycling Team
z.t
92
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
93
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
94
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
z.t
95
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 21"
96
Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
op 28"
97
Julian Borresch
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
98
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
op 43"
99
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Brandon Alejandro Rojas Vega
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
101
Kristian Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
102
Cormac McGeough
Wildlife Generation Pro Cycling
op 50"
103
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
op 52"
104
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
z.t
105
Matt Walls
Bora - HansGrohe
z.t
106
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
op 1'06"
107
Lars Saugstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 1'25"
108
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 1'55"
109
Jonas Hvideberg
Team DSM
op 2'04"
110
Ayco Bastiaens
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
111
Luis-Joe Lührs
Bora - HansGrohe
z.t
112
Matiss Kalverss
Astana Qazaqstan Development Team
op 8'54"
113
Alexander Konychev
Team BikeExchange - Jayco
z.t
114
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
115
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
116
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
117
Jesse James Ewart
Bike Aid
z.t
118
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Vitaliy Buts
Sakarya Bb Pro Team
op 10'22"
120
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
op 10'23"
121
Onur Balkan
Sakarya Bb Pro Team
z.t
122
Elchin Asadov
Sakarya Bb Pro Team
z.t
123
Simone Bevilacqua
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
124
Rudiger Selig
Lotto Soudal
z.t
125
Max-David Briese
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
126
Iúri Leitão
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
127
Ricardo Alejandro Zurita Garcia
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
128
Mihkel Raim
Burgos - BH
z.t
129
Manuele Tarozzi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
130
Thomas Benton
Global 6 Cycling
z.t
131
Adam De Vos
Human Powered Health
z.t
132
Sam Welsford
Team DSM
z.t
133
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
134
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk
z.t
135
Edgar Nohales Nieto
Spor Toto Cycling Team
z.t
136
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
z.t
137
Mykhaylo Kononenko
Sakarya Bb Pro Team
z.t
138
Sam Bewley
Team BikeExchange - Jayco
z.t
139
Hamish Beadle
Team Novo Nordisk
z.t
140
Batuhan Özgür
Sakarya Bb Pro Team
z.t
141
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
z.t
142
Arvid de Kleijn
Human Powered Health
z.t
143
Reinier Honig
China Glory Continental Cycling Team
z.t
144
Ahmet Orken
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
145
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 10'29"
146
Jonathan Clarke
Wildlife Generation Pro Cycling
op 10'30"
147
Niklas Markl
Team DSM
z.t
148
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
op 12'12"
149
Changquan Xu
China Glory Continental Cycling Team
op 14'34"
150
Burak Abay
Spor Toto Cycling Team
z.t
151
Abram Stockman
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
152
Oguzhan Tiryaki
Spor Toto Cycling Team
z.t
153
Iker Bonillo Martin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
154
Feritcan Samli
Spor Toto Cycling Team
z.t
155
Iver Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
156
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
op 14'36"
157
Syver Westgaard Waersted
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
158
Halil Ibrahim Dogan
Bike Aid
op 14'47"
159
Wessel Krul
Human Powered Health
z.t
160
Johannes Adamietz
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
161
Nazaerbieke Bieken
China Glory Continental Cycling Team
z.t
162
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
163
Itmar Einhorn
Israel - Premier Tech
z.t
164
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
165
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
z.t
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
DNF
Xeno Young
Global 6 Cycling
DNF
Colin Joyce
Human Powered Health
DNS
Juan Antonio Lopez-Cozar
Burgos - BH
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares