En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Turkey
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
18/04
Bodrum
Kusadasi
160.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mark Cavendish
Deceuninck - Quick Step
3u24'38"
2
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
z.t
3
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
4
André Greipel
Israel Start-Up Nation
z.t
5
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
6
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
7
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
8
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
z.t
9
Jokin Aranburu Arruti
Euskaltel - Euskadi
z.t
10
Ahmet Orken
Team Sapura Cycling
z.t
11
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
12
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
13
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
14
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
16
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana - Premier Tech
z.t
17
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
z.t
18
Alex Hoehn
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
19
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
20
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
21
Vitaliy Buts
Salcano Sakarya Bb
z.t
22
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
z.t
23
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
24
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
25
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
26
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
27
Jose Manuel Diaz Gallego
Delko
z.t
28
Mauro Finetto
Delko
z.t
29
Kevin Kuhn
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
30
Szymon Tracz
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
31
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
z.t
32
Gabriel Reguero Corral
Spor Toto Cycling Team
z.t
33
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
34
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
35
Delio Fernández Cruz
Delko
z.t
36
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
37
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
38
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
39
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
40
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
41
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
43
Meindert Weulink
A Bloc CT
z.t
44
Stijn Daemen
A Bloc CT
z.t
45
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
46
Gleb Brussenskiy
Astana - Premier Tech
z.t
47
Rasmus Tiller
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
48
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
49
Stijn Appel
A Bloc CT
z.t
50
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
51
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
52
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana - Premier Tech
z.t
53
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
54
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
55
Anatolii Budiak
Spor Toto Cycling Team
z.t
56
Joel Suter
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
57
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
59
Siarhei Shauchenka
Minsk Cycling Club
z.t
60
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
62
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
op 13"
63
Willem Jakobus Smit
Burgos - BH
z.t
64
Danilo Celano
Team Sapura Cycling
op 19"
65
Michel Giesselmann
Team SKS Sauerland NRW
z.t
66
Mirco Maestri
Bardiani CSF Faizane'
z.t
67
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
68
Isaac Canton Serrano
Burgos - BH
z.t
69
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
70
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
71
Jonathan Bogli
Nippo-Provence-Pts Conti
op 35"
72
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
op 41"
73
Kevin Rivera
Bardiani CSF Faizane'
op 49"
74
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
75
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
op 58"
76
Martins Pluto
A Bloc CT
op 0"
77
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 1'19"
78
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 0"
79
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
op 1'19"
80
Luca Wackermann
EOLO - Kometa Cycling Team
op 0"
81
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
op 1'37"
82
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
op 2'03"
83
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 2'08"
84
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
op 2'38"
85
Burak Abay
Salcano Sakarya Bb
op 3'02"
86
Oguzhan Tiryaki
Spor Toto Cycling Team
op 3'15"
87
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'24"
88
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
89
Elchin Asadov
Salcano Sakarya Bb
op 3'28"
90
Artyom Zakharov
Astana - Premier Tech
z.t
91
Yevgeniy Gidich
Astana - Premier Tech
z.t
92
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
93
Per Christian Münstermann
Team SKS Sauerland NRW
z.t
94
Jonas Castrique
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
95
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
z.t
96
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
z.t
97
Muhammad Nur Aiman Rosli
Team Sapura Cycling
z.t
98
Kent Ross
Wildlife Generation Pro Cycling
op 4'25"
99
Cormac McGeough
Wildlife Generation Pro Cycling
op 5'39"
100
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
101
Mathias Le Turnier
Delko
op 6'23"
102
Mamyr Stash
Spor Toto Cycling Team
z.t
103
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 6'54"
104
Halil Ibrahim Dogan
Spor Toto Cycling Team
op 7'17"
105
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
op 7'46"
106
Ivar Slik
A Bloc CT
z.t
107
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 10'13"
108
Georgios Bouglas
Salcano Sakarya Bb
z.t
109
Ivan Charniauski
Minsk Cycling Club
z.t
110
Martí Vigo Del Arco
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
111
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
112
Feritcan Samli
Spor Toto Cycling Team
z.t
113
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
114
Mustafa Sayar
Salcano Sakarya Bb
z.t
115
Lionel Taminiaux
Alpecin - Fenix
z.t
116
Marcel Meisen
Alpecin - Fenix
z.t
117
Wesley Vercamst
Bingoal WB Development Team
z.t
118
Logan Lakota Phippen
Team Novo Nordisk
z.t
119
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
120
Eduard-Michael Grosu
Delko
z.t
121
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
122
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 10'16"
123
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
124
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
125
Juan Antonio Lopez-Cozar
Burgos - BH
z.t
126
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
127
Aliaksei Shnyrko
Minsk Cycling Club
z.t
128
Emre Yavuz
Spor Toto Cycling Team
z.t
129
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
130
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
131
Onur Balkan
Salcano Sakarya Bb
z.t
132
Bodi Del Grosso
A Bloc CT
z.t
133
Nils Sinschek
A Bloc CT
z.t
134
Frederik Rodenberg Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
135
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
136
Jonathan Clarke
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
137
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
op 10'21"
138
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 10'23"
139
Matvey Mamykin
Nippo-Provence-Pts Conti
op 13'19"
Oliver Behringer
Team Novo Nordisk
DNF
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
DNF
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
DNS
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
DNS
Luca Mozzato
B&B Hotels p/b KTM
DNS
Kevin Reza
B&B Hotels p/b KTM
DNS
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
DNS
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares