En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Turkey
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
16/04
Fethiye
Marmaris
129.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
2u55'50"
2
André Greipel
Israel Start-Up Nation
z.t
3
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
4
Mark Cavendish
Deceuninck - Quick Step
z.t
5
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
6
Luca Mozzato
B&B Hotels p/b KTM
z.t
7
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
8
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
9
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
10
Martins Pluto
A Bloc CT
z.t
11
Eduard-Michael Grosu
Delko
z.t
12
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
13
Kevin Reza
B&B Hotels p/b KTM
z.t
14
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
16
Yevgeniy Gidich
Astana - Premier Tech
z.t
17
Siarhei Shauchenka
Minsk Cycling Club
z.t
18
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
19
Ahmet Orken
Team Sapura Cycling
z.t
20
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Marcel Meisen
Alpecin - Fenix
z.t
22
Meindert Weulink
A Bloc CT
z.t
23
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
24
Willem Jakobus Smit
Burgos - BH
z.t
25
Delio Fernández Cruz
Delko
z.t
26
Georgios Bouglas
Salcano Sakarya Bb
z.t
27
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
28
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
29
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
30
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
31
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Alex Hoehn
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
33
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana - Premier Tech
z.t
34
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
z.t
35
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
z.t
36
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
z.t
37
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
38
Szymon Tracz
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
39
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
40
Jose Manuel Diaz Gallego
Delko
z.t
41
Jay Vine
Alpecin - Fenix
z.t
42
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
43
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
45
Luca Wackermann
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
46
Gabriel Reguero Corral
Spor Toto Cycling Team
z.t
47
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
48
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
z.t
49
Mauro Finetto
Delko
z.t
50
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
51
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
52
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
53
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
z.t
55
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
56
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
57
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
58
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
59
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Anatolii Budiak
Spor Toto Cycling Team
z.t
61
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
62
Vitaliy Buts
Salcano Sakarya Bb
z.t
63
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
64
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
65
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
66
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
67
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
68
Mirco Maestri
Bardiani CSF Faizane'
z.t
69
Mustafa Sayar
Salcano Sakarya Bb
z.t
70
Stijn Daemen
A Bloc CT
z.t
71
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
74
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
75
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
76
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana - Premier Tech
z.t
77
Isaac Canton Serrano
Burgos - BH
z.t
78
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
79
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
80
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
81
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
82
Joel Suter
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
83
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
84
Danilo Celano
Team Sapura Cycling
z.t
85
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
op 38"
86
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
op 1'22"
87
Michel Giesselmann
Team SKS Sauerland NRW
op 1'36"
88
Jonathan Bogli
Nippo-Provence-Pts Conti
op 1'38"
89
Stijn Appel
A Bloc CT
z.t
90
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
91
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
z.t
92
Bodi Del Grosso
A Bloc CT
z.t
93
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
op 2'19"
94
Burak Abay
Salcano Sakarya Bb
z.t
95
Emre Yavuz
Spor Toto Cycling Team
z.t
96
Oguzhan Tiryaki
Spor Toto Cycling Team
z.t
97
Martí Vigo Del Arco
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
98
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
z.t
99
Onur Balkan
Salcano Sakarya Bb
z.t
100
Elchin Asadov
Salcano Sakarya Bb
z.t
101
Nils Sinschek
A Bloc CT
z.t
102
Kevin Kuhn
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
103
Per Christian Münstermann
Team SKS Sauerland NRW
z.t
104
Wesley Vercamst
Bingoal WB Development Team
z.t
105
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Jokin Aranburu Arruti
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
108
Gleb Brussenskiy
Astana - Premier Tech
z.t
109
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
z.t
110
Mamyr Stash
Spor Toto Cycling Team
z.t
111
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
112
Artyom Zakharov
Astana - Premier Tech
z.t
113
Muhammad Nur Aiman Rosli
Team Sapura Cycling
z.t
114
Lars Kulbe
Team SKS Sauerland NRW
z.t
115
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
116
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
117
Mykhaylo Kononenko
Salcano Sakarya Bb
z.t
118
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
119
Juan Antonio Lopez-Cozar
Burgos - BH
z.t
120
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
121
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
122
Cormac McGeough
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
123
Jonathan Clarke
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
124
Pierre Barbier
Delko
z.t
125
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
126
Mathias Le Turnier
Delko
z.t
127
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
128
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
129
Kevin Rivera
Bardiani CSF Faizane'
z.t
130
Lionel Taminiaux
Alpecin - Fenix
op 5'14"
131
Tim Neffgen
Team SKS Sauerland NRW
z.t
132
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 5'15"
133
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
134
Kent Ross
Wildlife Generation Pro Cycling
op 5'41"
135
Oliver Behringer
Team Novo Nordisk
z.t
136
Ivan Charniauski
Minsk Cycling Club
op 7'29"
137
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 7'56"
138
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
139
Logan Lakota Phippen
Team Novo Nordisk
z.t
140
Jonas Castrique
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
141
Feritcan Samli
Spor Toto Cycling Team
z.t
142
Matvey Mamykin
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
143
Halil Ibrahim Dogan
Spor Toto Cycling Team
z.t
144
Aliaksei Shnyrko
Minsk Cycling Club
z.t
145
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
146
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
147
Frederik Rodenberg Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 7'58"
148
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
149
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
z.t
150
Ivar Slik
A Bloc CT
z.t
151
Rasmus Tiller
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
152
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 9'10"
Ulises Alfredo Castillo Soto
Wildlife Generation Pro Cycling
DNF
Calvin Dik
Nippo-Provence-Pts Conti
DNF
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
DNS
Pier-André Coté
Rally Cycling
DNS
Arvid de Kleijn
Rally Cycling
DNS
Anton Kuzmin
Gazprom - Rusvelo
DNS
Gavin Mannion
Rally Cycling
DNS
Kyle Murphy
Rally Cycling
DNS
Emerson Oronte
Rally Cycling
DNS
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares