En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Turkey
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
10/10
Alanya
Antalya
154.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
3u24'37"
2
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
3
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
4
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
5
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
6
Edward Theuns
Team Sunweb
z.t
7
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
8
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
9
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
10
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
11
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
13
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
15
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
16
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
18
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
19
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
z.t
20
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
21
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
22
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
24
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
25
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
26
Ahmet Orken
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
27
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
28
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
30
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
31
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
32
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
33
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
35
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
36
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
37
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
38
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
39
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
40
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
41
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
42
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
43
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
44
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
45
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
46
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
47
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
48
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
49
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
50
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
51
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
52
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
53
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
54
Matteo Fabbro
Team Katusha Alpecin
z.t
55
Patrick Bevin
BMC Racing Team
z.t
56
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
z.t
57
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
58
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
59
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
60
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
61
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
62
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
63
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
64
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
66
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
67
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
68
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
69
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
70
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
71
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
72
Mustafa Sayar
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
73
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
74
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
z.t
75
James Mitri
Burgos - BH
z.t
76
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
77
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
78
David Per
Bahrein - Merida
z.t
79
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
80
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
81
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
82
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
83
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
84
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
85
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
86
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
87
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
88
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
89
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
90
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
91
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
92
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
93
James Knox
Quick Step Floors
z.t
94
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
95
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
96
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
97
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Trek - Segafredo
z.t
98
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
99
Fabio Andres Duarte Arevalo
Manzana Postobon Team
z.t
100
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
101
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
102
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
z.t
103
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
104
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
105
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
106
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
107
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
108
Marco Coledan
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
109
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
110
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
111
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
112
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
113
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
114
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
115
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
116
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
117
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
z.t
118
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
119
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
120
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
z.t
121
Onur Balkan
Torku Sekerspor
z.t
122
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
123
Moreno Moser
Astana Pro Team
z.t
124
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
125
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
z.t
126
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 37"
127
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
128
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 48"
129
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
130
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
op 1'01"
131
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
132
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 1'04"
133
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 1'11"
134
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
op 1'20"
135
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
136
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 1'36"
137
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'30"
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares