En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Turkey
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
28/04
Alanya
Kemer
189.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Southeast
4u20'28"
2
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
3
Manuel Belletti
Wilier Triestina - Southeast
z.t
4
Matteo Malucelli
Unieuro Wilier
z.t
5
Daniele Colli
Nippo - Vini Fantini
z.t
6
Christophe Laborie
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
7
Grzegorz Stepniak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
8
Sacha Modolo
Lampre - Merida
z.t
9
Alberto Cecchin
Team Roth
z.t
10
Vadim Galeyev
Astana City
z.t
11
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Southeast
z.t
12
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
13
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
14
Grischa Janorschke
Team Roth
z.t
15
Alexander Meier
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
16
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
17
Adrian Banaszek
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
18
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
19
Mauro Finetto
Unieuro Wilier
z.t
20
Andris Smirnovs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
21
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
22
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
24
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
25
Roberto Pinheiro da Silva
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
26
Pawel Cieslik
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
27
Francisco Ramon Chamorro Piva
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
28
Quentin Pacher
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
29
Nikita Stalnov
Astana City
z.t
30
Kristofers Racenajs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
31
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Colin Chris Stüssi
Team Roth
z.t
33
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
35
Jochem Hoekstra
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
36
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
37
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
z.t
38
Fatih Keles
Torku Sekerspor
z.t
39
Karel Hnik
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
40
David Belda Garcia
Team Roth
z.t
41
Antonio Piedra Perez
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
42
Viesturs Luksevics
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
43
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Yuriy Chsherbinin
Astana City
z.t
45
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
46
Giovanni Carboni
Unieuro Wilier
z.t
47
Sven van Luijk
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
48
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
49
Anton Kuzmin
Astana City
z.t
50
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
op 8"
51
Nicola Toffali
Team Roth
op 12"
52
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 16"
53
Remco Te Brake
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 17"
54
Bram Nolten
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 27"
55
Raphael Hammerschmid
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
56
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
z.t
57
Fredrik Strand Galta
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
58
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
59
Mirko Tedeschi
Wilier Triestina - Southeast
op 30"
60
Lukas Jaun
Team Roth
z.t
61
Antonio Viola
Nippo - Vini Fantini
op 33"
62
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
63
Lucas Gaday Orozco
Team Roth
op 37"
64
Alessandro Malaguti
Unieuro Wilier
op 39"
65
Simone Ravanelli
Unieuro Wilier
z.t
66
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
z.t
67
Andre De Souza Almeida
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
68
Kaspars Sergis
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
69
Gert Dockx
Lotto - Soudal
z.t
70
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
71
Matteo Draperi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
72
Enrique Sanz
Wilier Triestina - Southeast
z.t
73
Massimo Graziato
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
74
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
75
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Southeast
z.t
76
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
77
Simone Petilli
Lampre - Merida
z.t
78
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
79
Michal Podlaski
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
80
Nicolas Baldo
Team Roth
z.t
81
Manabu Ishibashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
82
Florian Gaugl
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
83
Maxim Satlikov
Astana City
op 1'19"
84
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
z.t
85
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
86
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
87
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
88
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
89
Giovanni Pedretti
Unieuro Wilier
z.t
90
Andreas Graf
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
91
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
92
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
93
Daniel Diaz
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
94
Ilia Koshevoy
Lampre - Merida
z.t
95
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 1'25"
96
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
97
Marco Molteni
Unieuro Wilier
op 1'40"
98
Pablo Urtasun Perez
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
99
Gang Xu
Lampre - Merida
op 2'11"
100
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
op 2'16"
101
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 2'27"
102
Enrico Salvador
Unieuro Wilier
op 2'53"
103
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
op 6'09"
104
Matvey Nikitin
Astana City
op 7'33"
Daniel Staniszewski
Verva Activejet Pro Cycling Team
DNF
Alex Diniz Correia
Funvic Soul Cycles - Carrefour
DNS
Mustafa Sayar
Torku Sekerspor
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares