En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Turkey
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
26/04
Alanya
Alanya
144.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mark Cavendish
Etixx - Quick Step
3u17'58"
2
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Nicola Ruffoni
Bardiani CSF
z.t
4
Sacha Modolo
Lampre - Merida
z.t
5
Theo Bos
MTN - Qhubeka
z.t
6
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
7
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
8
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
9
Brenton Jones
Drapac Professional Cycling
z.t
10
Jakub Mareczko
SouthEast
z.t
11
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
12
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
14
Manuel Belletti
SouthEast
z.t
15
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
16
Andrea Piechele
Bardiani CSF
z.t
17
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
18
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
19
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
20
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
21
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Sebastian Molano
Colombia
z.t
23
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
25
Mark Renshaw
Etixx - Quick Step
z.t
26
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
27
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
28
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
29
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
30
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Yauheni Hutarovich
Bretagne - Séché Environnement
z.t
32
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
33
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
34
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
35
Tomasz Kiendys
CCC Sprandi Polkowice
z.t
36
Fernando Grijalba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
37
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
38
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
39
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
40
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
41
Jef Van Meirhaeghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
43
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
45
Miraç Kal
Torku Sekerspor
z.t
46
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
47
Christopher Jones
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
48
James Vanlandschoot
Wanty - Groupe Gobert
z.t
49
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
51
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
52
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
53
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
54
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
55
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
56
Nicola Boem
Bardiani CSF
z.t
57
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
58
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
z.t
59
Tomasz Marczynski
Torku Sekerspor
z.t
60
Jan Ghyselinck
Wanty - Groupe Gobert
z.t
61
Stefan Schumacher
CCC Sprandi Polkowice
z.t
62
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
z.t
63
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
64
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
65
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia
z.t
66
Boris Vallee
Lotto - Soudal
z.t
67
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
z.t
68
Natnael Berhane
MTN - Qhubeka
z.t
69
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
70
Eduard Alexander Beltran Suarez
Tinkoff - Saxo
z.t
71
Timothy Roe
Drapac Professional Cycling
z.t
72
Lander Seynaeve
Wanty - Groupe Gobert
z.t
73
Enrico Battaglin
Bardiani CSF
z.t
74
Scott Ambrose
Team Novo Nordisk
z.t
75
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
76
Robert Förster
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
77
Ken Hanson
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
78
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
79
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
80
Frantisek Padour
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
81
Kevin Ledanois
Bretagne - Séché Environnement
z.t
82
Frédéric Brun
Bretagne - Séché Environnement
z.t
83
Rafael Andriato
SouthEast
z.t
84
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
85
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
86
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
87
Kevin De Mesmaeker
Team Novo Nordisk
z.t
88
Malcom Rudolph
Drapac Professional Cycling
z.t
89
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
90
Gang Xu
Lampre - Merida
z.t
91
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
92
Nicolas Lefrançois
Team Novo Nordisk
z.t
93
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
95
Sonny Colbrelli
Bardiani CSF
z.t
96
Genki Yamamoto
Nippo - Vini Fantini
z.t
97
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
z.t
98
Mario Jorge Costa da Faria
Lampre - Merida
z.t
99
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
100
Lucas Euser
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
101
Tom Boonen
Etixx - Quick Step
z.t
102
Samuel Spokes
Drapac Professional Cycling
z.t
103
Adam Blythe
Orica-GreenEDGE
z.t
104
Daniel Felipe Martinez
Colombia
z.t
105
Kevin Seeldraeyers
Torku Sekerspor
z.t
106
Serge Pauwels
MTN - Qhubeka
z.t
107
Alessandro Petacchi
SouthEast
z.t
108
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
109
Shiki Kuroeda
Nippo - Vini Fantini
z.t
110
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
111
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
112
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
113
Chun Kai Feng
Lampre - Merida
z.t
114
Samuele Conti
SouthEast
z.t
115
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
116
Eugert Zhupa
SouthEast
z.t
117
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
118
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
z.t
119
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
120
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
121
Juraj Sagan
Tinkoff - Saxo
z.t
122
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
123
Federico Zurlo
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
124
Gert Dockx
Lotto - Soudal
z.t
125
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
126
Ilia Koshevoy
Lampre - Merida
z.t
127
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
128
Andrea Dal Col
SouthEast
z.t
129
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
130
Alessandro Bazzana
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
131
Alberto Nardin
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
132
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
133
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
134
Adam Phelan
Drapac Professional Cycling
z.t
135
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
136
Daniel McLay
Bretagne - Séché Environnement
z.t
137
Davide Frattini
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
138
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
z.t
139
Ahmet Akdylek
z.t
140
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
z.t
141
Bernard Sulzberger
Drapac Professional Cycling
z.t
142
Guillaume Van Keirsbulck
Etixx - Quick Step
z.t
143
John Bohn Ebsen
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
144
Peter Koning
Drapac Professional Cycling
z.t
145
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
146
Ramon Carretero
SouthEast
z.t
147
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
z.t
148
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
149
Davide Appollonio
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
150
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
151
Marco Bandiera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
152
Daniele Colli
Nippo - Vini Fantini
z.t
153
Nikolas Maes
Etixx - Quick Step
z.t
154
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
op 29"
155
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
156
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
op 32"
157
Daniele Bennati
Tinkoff - Saxo
z.t
158
Iljo Keisse
Etixx - Quick Step
op 44"
159
Fabio Sabatini
Etixx - Quick Step
op 1'12"
160
Graeme Brown
Drapac Professional Cycling
op 2'03"
161
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
162
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
op 2'09"
163
Antonio Viola
Nippo - Vini Fantini
op 2'38"
164
Mattia Pozzo
Nippo - Vini Fantini
op 3'11"
165
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
op 4'07"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares