En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Turkey
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
29/04
Fethiye
Finike
194 km
Result
Standings
1
André Greipel
Omega Pharma - Lotto
4u27'02"
2
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
z.t
3
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
4
Francis Mourey
FDJ
z.t
5
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
6
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
7
Andrea Noè
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
8
Leopold Konig
Team Netapp
z.t
9
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
10
Alexander Efimkin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
11
Aitor Perez Arrieta
Lampre - ISD
z.t
12
Alessandro Bisolti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
13
Jonathan Patrick McCarty
Team Spidertech Powered By C10
z.t
14
Jurgen Van Goolen
Veranda's Willems - Accent
z.t
15
Luis Felipe Laverde Jimenez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
16
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
17
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
z.t
18
Sandy Casar
FDJ
z.t
19
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
20
Arturo Mora Ortiz
Caja Rural
z.t
21
Damien Monier
Cofidis
z.t
22
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
23
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
24
Laszlo Bodrogi
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
25
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
26
Sergey Renev
Astana Pro Team
z.t
27
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
28
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - SunGard
op 7"
29
Rubens Bertogliati
Team Type 1 - Sanofi Aventis
op 16"
30
Arthur Vichot
FDJ
op 25"
31
Ramunas Navardauskas
Garmin - Cervélo
op 2'19"
32
Francesco Bellotti
Liquigas - Cannondale
z.t
33
Cameron Wurf
Liquigas - Cannondale
z.t
34
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
35
Marek Canecky
Manisaspor Cycling Team
z.t
36
Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
z.t
37
Anthony Roux
FDJ
z.t
38
Danail Petrov Andonov
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
z.t
39
Jesús Del Nero Montes
Team Netapp
z.t
40
Ronan van Zandbeek
Skil - Shimano
op 2'29"
41
Andi Bajc
Manisaspor Cycling Team
op 12'20"
42
Damiano Margutti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
43
Gabor Kasa
Manisaspor Cycling Team
z.t
44
Evert Verbist
Veranda's Willems - Accent
op 19'11"
45
Kenny Dehaes
Omega Pharma - Lotto
z.t
46
Svetoslav Tchanliev Kirilov
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
z.t
47
Stefan van Dijk
Veranda's Willems - Accent
z.t
48
Marcel Sieberg
Omega Pharma - Lotto
z.t
49
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
50
Vitaliy Buts
Lampre - ISD
z.t
51
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
z.t
52
Allan Davis
Astana Pro Team
z.t
53
Jens Debusschere
Omega Pharma - Lotto
z.t
54
Luca Barla
Androni Giocattoli
z.t
55
Manuele Boaro
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
56
Ruben Reig Conejero
Caja Rural
z.t
57
Manuel Ortega Ocana
Andalucia Caja Granada
z.t
58
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
z.t
59
Roman Kireyev
Astana Pro Team
z.t
60
Bünyamin Özdemir
Manisaspor Cycling Team
z.t
61
Ahmet Akdylek
Manisaspor Cycling Team
z.t
62
Jeremy Yates
Manisaspor Cycling Team
z.t
63
Rémi Pauriol
FDJ
z.t
64
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
65
Fabio Piscopiello
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
66
Eloy Ruiz Pinto
Andalucia Caja Granada
z.t
67
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
z.t
68
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
69
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
70
Andrea Pasqualon
Colnago - CSF Inox
z.t
71
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
72
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
73
Juraj Sagan
Liquigas - Cannondale
z.t
74
Igor Romero Etxebarria
Caja Rural
z.t
75
Svein Tuft
Team Spidertech Powered By C10
z.t
76
Ryan Anderson
Team Spidertech Powered By C10
z.t
77
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
78
Oleg Chuzhda
Caja Rural
z.t
79
Paolo Locatelli
Colnago - CSF Inox
z.t
80
Valeriy Kobzarenko
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
81
Vitaliy Kondrut
Lampre - ISD
z.t
82
Romain Zingle
Cofidis
z.t
83
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
84
Sep Vanmarcke
Garmin - Cervélo
z.t
85
Tyler Farrar
Garmin - Cervélo
z.t
86
Brett Lancaster
Garmin - Cervélo
z.t
87
Juan Pablo Forero Carreno
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
88
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
89
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Cervélo
z.t
90
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
91
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
z.t
92
Angelo Pagani
Colnago - CSF Inox
z.t
93
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
94
Dmytro Krivtsov
Lampre - ISD
z.t
95
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
z.t
96
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
97
Enrico Magazzini
Lampre - ISD
z.t
98
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
z.t
99
Yann Huguet
Skil - Shimano
z.t
100
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
101
Jacobus Venter
Veranda's Willems - Accent
z.t
102
Timothy Duggan
Liquigas - Cannondale
z.t
103
Lucas Euser
Team Spidertech Powered By C10
z.t
104
Daniele Callegarin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
105
Denys Kostyuk
Lampre - ISD
z.t
106
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 27'27"
107
Takashi Miyazawa
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
108
Cristiano Benenati
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
109
Eric Baumann
Team Netapp
z.t
110
Andreas Schillinger
Team Netapp
z.t
111
Han Feng
Skil - Shimano
z.t
112
Nacer Bouhanni
FDJ
z.t
113
Filippo Baggio
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
114
Carlos Andres Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
115
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
z.t
116
Andrea Guardini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
117
Antonio Cabello Baena
Andalucia Caja Granada
z.t
118
Lubos Pelanek
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
119
Evgeni Gerganov
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
z.t
120
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
z.t
121
Dean Podgornik
Manisaspor Cycling Team
z.t
122
Fatih Harmanci
Manisaspor Cycling Team
z.t
123
Jean-Pierre Drucker
Veranda's Willems - Accent
z.t
124
Rob Goris
Veranda's Willems - Accent
z.t
125
Wim De Vocht
Veranda's Willems - Accent
z.t
126
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
z.t
127
Martijn Verschoor
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
128
Juan José Lobato del Valle
Andalucia Caja Granada
z.t
129
Timon Seubert
Team Netapp
z.t
130
Jan Barta
Team Netapp
z.t
131
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
132
Jure Kocjan
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
133
Sergio Laganà
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
134
Eyup Karagobek
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
z.t
135
Miraç Kal
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
z.t
136
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
137
Gianfranco Visconti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
138
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
139
Elia Favilli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
140
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
141
Giorgio Brambilla
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
142
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
143
Will Routley
Team Spidertech Powered By C10
z.t
Vladimir Koev
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
DNF
Travis Meyer
Garmin - Cervélo
DNF
Balint Szeghalmi
Lampre - ISD
DNF
Sven Vandousselaere
Omega Pharma - Lotto
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares