En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Bretagne Cycliste
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
27/04
Trégunc
Le Quillio
191.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mads Østergaard Kristensen
Leopard Togt Pro Cycling
4u20'19"
2
Simon Pellaud
Tudor Pro Cycling Team
z.t
3
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
op 38"
4
Vlad Van Mechelen
Development Team DSM - Firmenich
z.t
5
Lewis Bower
Groupama - FDJ CT
z.t
6
Henri Uhlig
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
7
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
8
Hamish McKenzie
ARA | Skip Capital
z.t
9
Sebastian Kirkedam Larsen
Uno-X Dare Development Team
z.t
10
Colby Simmons
Jumbo-Visma Development Team
z.t
11
Andreas Stokbro Nielsen
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
12
Leon Eduard Brescher
Team Lotto - Kern Haus
z.t
13
Jelle Harteel
Lotto Dstny Development Team
z.t
14
Axel Huens
Circus-Re Uz-Technord
z.t
15
Marcus Sander Hansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
16
Nils Brun
Tudor Pro Cycling Team
z.t
17
Noa Isidore
Cic U Nantes Atlantique
z.t
18
Jesse Kramer
Jumbo-Visma Development Team
z.t
19
Brady Gilmore
ARA | Skip Capital
z.t
20
Nolann Mahoudo
Cic U Nantes Atlantique
z.t
21
Baptiste Gillet
z.t
22
Lars Craps
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
23
Jan Kino
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
24
Joris Delbove
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
25
Sergio Meris
Team Colpack Ballan
z.t
26
Guerand Le Pennec
z.t
27
Roel Van Sintmaartensdijk
Circus-Re Uz-Technord
z.t
28
Paul Magnier
Trinity Racing
z.t
29
Théo Delacroix
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
30
Dylan Vandenstorme
Circus-Re Uz-Technord
z.t
31
Miguel Heidemann
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
32
Max Walker
Trinity Racing
z.t
33
Jelle Vermoote
Cycling Cafe' Racing Team
z.t
34
Robin Juel Skivild
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
35
Simon Dalby
Uno-X Dare Development Team
z.t
36
Robert Donaldson
Trinity Racing
z.t
37
Ramses Debruyne
Lotto Dstny Development Team
z.t
38
Jacob Eriksson
Tudor Pro Cycling Team
z.t
39
Pierre Thierry
z.t
40
Alastair Mackellar
Israel Premier Tech Academy
z.t
41
Thomas Devaux
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
42
Théo Laurans
z.t
43
Swann Gloux
z.t
44
Morne Van Niekerk
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
45
Killian Verschuren
z.t
46
Andres Libardo Mancipe Puin
GW Shimano-Sidermec
z.t
47
Aloïs Charrin
Tudor Pro Cycling Team
z.t
48
Damien Poisson
z.t
49
Robin Plamondon
Cic U Nantes Atlantique
z.t
50
Carl-Frederik Bévort
Uno-X Dare Development Team
z.t
51
Jhonatan Restrepo
GW Shimano-Sidermec
z.t
52
Axel Källberg
Development Team DSM - Firmenich
z.t
53
Enzo Leijnse
Development Team DSM - Firmenich
z.t
54
Brieuc Rolland
Groupama - FDJ CT
z.t
55
Baptiste Veistroffer
z.t
56
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
op 44"
57
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
op 1'00"
58
Gianluca Pollefliet
Lotto Dstny Development Team
op 14'40"
59
Petr Kelemen
Tudor Pro Cycling Team
z.t
60
Lorenz Van De Wynkele
Lotto Dstny Development Team
z.t
61
Maximilien Provost
z.t
62
Siebe Roesems
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
63
Siebe Deweirdt
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
64
Patrick Eddy
Development Team DSM - Firmenich
z.t
65
Jocelyn Baguelin
z.t
66
Jasper Dejaegher
Circus-Re Uz-Technord
z.t
67
Marc Oliver Pritzen
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
68
Filippo Tagliani
z.t
69
Jakub Toupalík
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
70
Rodrigues Gonçalo Tavares
Hagens Berman Axeon
z.t
71
Tommaso Dati
z.t
72
Eddy Le Huitouze
Groupama - FDJ CT
z.t
73
David Joshua Golliker
Groupama - FDJ CT
z.t
74
Gust Lootens
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
75
Declan Trezise
ARA | Skip Capital
z.t
76
Noah Hobbs
Groupama - FDJ CT
z.t
77
William Eaves
ARA | Skip Capital
z.t
78
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
79
Lennert Belmans
Crelan - Corendon
z.t
80
Ilan Larmet
z.t
81
Clément Poirier
z.t
82
Paul Cordon
z.t
83
Erik Nygaard Madsen
Uno-X Dare Development Team
z.t
84
Toby Perry
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
85
Florian Dauphin
z.t
86
Lomig Le Clec'h
z.t
87
Kasper Andersen
Hagens Berman Axeon
z.t
88
Emil Mielke Vinjebo
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
89
Mauro Brenner
Development Team DSM - Firmenich
z.t
90
Simon Dehairs
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 18'26"
91
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
z.t
92
Florian Rapiteau
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
93
Marceli Boguslawski
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
94
Kane Richards
ARA | Skip Capital
z.t
95
Pierre-Pascal Keup
Team Lotto - Kern Haus
op 20'56"
96
Sebastian Kolze Changizi
Tudor Pro Cycling Team
op 20'57"
97
Enzo Boulet
Cic U Nantes Atlantique
op 26'04"
98
Trym Bjørner Westgaard Holther
z.t
99
Davide Dapporto
Team Technipes #Inemiliaromagna
z.t
100
Theo Cotard
z.t
101
Pierre Barbier
Cic U Nantes Atlantique
z.t
102
Rudy Barbier
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
103
Adrien Lagree
z.t
104
Damien Bodard
z.t
105
Craig Wiggins
z.t
106
Thibault D'Hervez
z.t
107
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
108
Jakob Geßner
Team Lotto - Kern Haus
z.t
109
Oded Kogut
Israel Premier Tech Academy
z.t
110
Jack Drage
Hagens Berman Axeon
z.t
111
Jakub Mareczko
Alpecin - Deceuninck
z.t
112
Axel Prod'Homme
z.t
113
Antonin Souchon
z.t
114
Kevin McCambridge
Trinity Racing
z.t
115
Felix Stehli
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
116
Leo Saillenfest
z.t
117
Maximilian Cushway
z.t
118
Yuhi Todome
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
119
Cooper Johnson
Hagens Berman Axeon
z.t
120
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
z.t
121
Joseph Pidcock
Trinity Racing
z.t
122
Gaelig Glon
z.t
123
Tanguy Dervily
z.t
124
Obie Vidts
Circus-Re Uz-Technord
z.t
125
Warre Vangheluwe
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
126
Lucas Guille
z.t
127
Joost Brinkman
Development Team DSM - Firmenich
z.t
128
Roi Weinberg
Israel Premier Tech Academy
z.t
129
Leo Boileau
z.t
130
Rotem Tene
Israel Premier Tech Academy
z.t
131
Riley Pickrell
Israel Premier Tech Academy
z.t
132
Søjberg Rasmus Pedersen
Cic U Nantes Atlantique
op 26'26"
133
Lahav Davidzon
Israel Premier Tech Academy
op 26'50"
134
Anthony Ralle
op 27'49"
Trym Brennsæter
Groupama - FDJ CT
DNF
Lorenzo Galimberti
Biesse - Carrera
DNF
Andrea Guerra
Zalf Euromobil Fior
DNF
Christian Maximilian Koch
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Christopher Lawless
Lotto Dstny Development Team
DNF
Didier Norberto Merchan Cardona
GW Shimano-Sidermec
DNF
Hugo Millet
DNF
Milan Paulus
Lotto Dstny Development Team
DNF
Fernando Diego Pescador Castro
GW Shimano-Sidermec
DNF
Maxan Tanguy
DNF
Jordi Warlop
Soudal - Quick Step Devo Team
DNS
Nicky van der Lijke
Leopard Togt Pro Cycling
DNS
Yusuke Kadota
Ef Education - Nippo Development Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares