En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Bretagne Cycliste
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
26/04
Sibiril
Melgven
172.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Rudy Barbier
St Michel - Mavic - Auber93
4u10'49"
2
Riley Pickrell
Israel Premier Tech Academy
z.t
3
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
4
Florian Dauphin
z.t
5
Kasper Andersen
Hagens Berman Axeon
z.t
6
Colby Simmons
Jumbo-Visma Development Team
z.t
7
Gianluca Pollefliet
Lotto Dstny Development Team
z.t
8
Henri Uhlig
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
9
Roel Van Sintmaartensdijk
Circus-Re Uz-Technord
z.t
10
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
11
Pierre Barbier
Cic U Nantes Atlantique
z.t
12
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
z.t
13
Jelle Harteel
Lotto Dstny Development Team
z.t
14
Vlad Van Mechelen
Development Team DSM - Firmenich
z.t
15
Nolann Mahoudo
Cic U Nantes Atlantique
z.t
16
Pierre Thierry
z.t
17
Jesse Kramer
Jumbo-Visma Development Team
z.t
18
Morne Van Niekerk
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
19
Andres Libardo Mancipe Puin
GW Shimano-Sidermec
z.t
20
Tommaso Dati
z.t
21
Enzo Boulet
Cic U Nantes Atlantique
z.t
22
Petr Kelemen
Tudor Pro Cycling Team
z.t
23
Robert Donaldson
Trinity Racing
z.t
24
Oded Kogut
Israel Premier Tech Academy
z.t
25
Paul Magnier
Trinity Racing
z.t
26
Brady Gilmore
ARA | Skip Capital
z.t
27
Lewis Bower
Groupama - FDJ CT
z.t
28
Andreas Stokbro Nielsen
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
29
Noah Hobbs
Groupama - FDJ CT
z.t
30
Siebe Deweirdt
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
31
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
z.t
32
Aloïs Charrin
Tudor Pro Cycling Team
z.t
33
Filippo Tagliani
z.t
34
Jakub Toupalík
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
35
Emil Mielke Vinjebo
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
36
Max Walker
Trinity Racing
z.t
37
Roi Weinberg
Israel Premier Tech Academy
z.t
38
Hamish McKenzie
ARA | Skip Capital
z.t
39
Théo Delacroix
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
40
Axel Huens
Circus-Re Uz-Technord
z.t
41
Lorenz Van De Wynkele
Lotto Dstny Development Team
z.t
42
Lucas Guille
z.t
43
Ramses Debruyne
Lotto Dstny Development Team
z.t
44
Anthony Ralle
z.t
45
Theo Cotard
z.t
46
Declan Trezise
ARA | Skip Capital
z.t
47
Jelle Vermoote
Cycling Cafe' Racing Team
z.t
48
Nils Brun
Tudor Pro Cycling Team
z.t
49
Noa Isidore
Cic U Nantes Atlantique
z.t
50
Sergio Meris
Team Colpack Ballan
z.t
51
Antonin Souchon
z.t
52
Simon Dehairs
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
53
Robin Plamondon
Cic U Nantes Atlantique
z.t
54
Lars Craps
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
55
Brieuc Rolland
Groupama - FDJ CT
z.t
56
David Joshua Golliker
Groupama - FDJ CT
z.t
57
Trym Brennsæter
Groupama - FDJ CT
z.t
58
Joost Brinkman
Development Team DSM - Firmenich
z.t
59
Yusuke Kadota
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
60
Robin Juel Skivild
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
61
Jocelyn Baguelin
z.t
62
Lennert Belmans
Crelan - Corendon
z.t
63
Fernando Diego Pescador Castro
GW Shimano-Sidermec
z.t
64
Damien Bodard
z.t
65
Simon Pellaud
Tudor Pro Cycling Team
z.t
66
Baptiste Gillet
z.t
67
Gust Lootens
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
68
Axel Källberg
Development Team DSM - Firmenich
z.t
69
Felix Stehli
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
70
Dylan Vandenstorme
Circus-Re Uz-Technord
z.t
71
Killian Verschuren
z.t
72
Eddy Le Huitouze
Groupama - FDJ CT
z.t
73
Rotem Tene
Israel Premier Tech Academy
z.t
74
Søjberg Rasmus Pedersen
Cic U Nantes Atlantique
z.t
75
Guerand Le Pennec
z.t
76
Marc Oliver Pritzen
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
77
Théo Laurans
z.t
78
Swann Gloux
z.t
79
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
80
Jacob Eriksson
Tudor Pro Cycling Team
z.t
81
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
82
Miguel Heidemann
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
83
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
84
Jhonatan Restrepo
GW Shimano-Sidermec
z.t
85
Leon Eduard Brescher
Team Lotto - Kern Haus
z.t
86
Thibault D'Hervez
z.t
87
Erik Nygaard Madsen
Uno-X Dare Development Team
z.t
88
Yuhi Todome
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
89
Christian Maximilian Koch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
90
Marcus Sander Hansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
91
Trym Bjørner Westgaard Holther
z.t
92
Alastair Mackellar
Israel Premier Tech Academy
z.t
93
Simon Dalby
Uno-X Dare Development Team
z.t
94
Thomas Devaux
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
95
Carl-Frederik Bévort
Uno-X Dare Development Team
z.t
96
Adrien Lagree
z.t
97
Jan Kino
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
98
Marceli Boguslawski
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
99
Ilan Larmet
z.t
100
Leo Saillenfest
z.t
101
Rodrigues Gonçalo Tavares
Hagens Berman Axeon
z.t
102
Siebe Roesems
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
103
Lomig Le Clec'h
z.t
104
Toby Perry
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
105
Mads Østergaard Kristensen
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
106
Joseph Pidcock
Trinity Racing
z.t
107
Jasper Dejaegher
Circus-Re Uz-Technord
z.t
108
Obie Vidts
Circus-Re Uz-Technord
z.t
109
Kane Richards
ARA | Skip Capital
z.t
110
Enzo Leijnse
Development Team DSM - Firmenich
z.t
111
Jakob Geßner
Team Lotto - Kern Haus
z.t
112
Joris Delbove
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
113
Sebastian Kirkedam Larsen
Uno-X Dare Development Team
z.t
114
Maxan Tanguy
z.t
115
Tanguy Dervily
z.t
116
Clément Poirier
z.t
117
Damien Poisson
z.t
118
Paul Cordon
z.t
119
Lahav Davidzon
Israel Premier Tech Academy
op 1'47"
120
William Eaves
ARA | Skip Capital
op 0"
121
Florian Rapiteau
St Michel - Mavic - Auber93
op 1'47"
122
Maximilian Cushway
op 0"
123
Lorenzo Galimberti
Biesse - Carrera
z.t
124
Leo Boileau
z.t
125
Jack Drage
Hagens Berman Axeon
z.t
126
Nicky van der Lijke
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
127
Sebastian Kolze Changizi
Tudor Pro Cycling Team
z.t
128
Warre Vangheluwe
Soudal - Quick Step Devo Team
op 3'32"
129
Didier Norberto Merchan Cardona
GW Shimano-Sidermec
op 0"
130
Maximilien Provost
z.t
131
Davide Dapporto
Team Technipes #Inemiliaromagna
z.t
132
Hugo Millet
z.t
133
Patrick Eddy
Development Team DSM - Firmenich
op 4'55"
134
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
op 0"
135
Baptiste Veistroffer
op 5'14"
136
Gaelig Glon
op 5'41"
137
Craig Wiggins
op 7'09"
138
Axel Prod'Homme
z.t
139
Milan Paulus
Lotto Dstny Development Team
op 7'50"
140
Mauro Brenner
Development Team DSM - Firmenich
op 8'52"
141
Christopher Lawless
Lotto Dstny Development Team
z.t
142
Pierre-Pascal Keup
Team Lotto - Kern Haus
op 10'38"
143
Jakub Mareczko
Alpecin - Deceuninck
z.t
144
Kevin McCambridge
Trinity Racing
op 11'20"
145
Cooper Johnson
Hagens Berman Axeon
z.t
146
Andrea Guerra
Zalf Euromobil Fior
op 29'26"
147
Jordi Warlop
Soudal - Quick Step Devo Team
op 0"
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
DNF
Michael Garrison
Hagens Berman Axeon
DNF
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares