En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Belgrade Banjaluka
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
18/04
Belgrade
Bijeljina
140 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
3u08'25"
2
Anton Albrecht
P & S Metalltechnik Benotti
op 19"
3
Daniel Koszela
z.t
4
Mihael Stajnar
Sava Kranj Cycling
op 51"
5
Radoslaw Fratczak
Voster ATS Team
op 57"
6
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
z.t
7
Andrea Berzi
z.t
8
Michal Paluta
Santic-Wibatech
z.t
9
Red Walters
Xspeed United Continental
z.t
10
Nikiforos Arvanitou
Novapor Speedbike Team
z.t
11
Ruslan Yelyubayev
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
12
Zak Coleman
z.t
13
Davide Basso
z.t
14
Nicolas Sessler
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
15
Jermaine Zemke
Maloja Pushbikers
z.t
16
Dawid Wika-Czarnowski
Voster ATS Team
z.t
17
Marcel Gladek
Sava Kranj Cycling
z.t
18
Stefan Verhoeff
Universe Cycling Team
z.t
19
Maximilian Schmidbauer
WSA KTM Graz
z.t
20
Dejan Cogoljevic
z.t
21
Elia Menegale
z.t
22
Piotr Pekala
Santic-Wibatech
z.t
23
Davide Toneatti
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
24
Jarno Grixa
P & S Metalltechnik Benotti
z.t
25
Carl Jolly
z.t
26
Primož KirbiŠ
z.t
27
Gregor Matija Cerne
z.t
28
Jakub Murias
Voster ATS Team
z.t
29
Martin Papanov
z.t
30
Teo Pecnik
Sava Kranj Cycling
z.t
31
Szymon Tracz
Santic-Wibatech
z.t
32
Nikolaos Michail Drakos
Novapor Speedbike Team
z.t
33
Yordan Petrov
z.t
34
Marko Stankovic
z.t
35
Luka Ziherl
Sava Kranj Cycling
z.t
36
Timotej Bavec
z.t
37
Samuel Tuka
Dukla Banska Bystrica
z.t
38
Jeroen Meijers
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
39
Alexandre Vinokurov
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
40
Samuel Kovac
Dukla Banska Bystrica
z.t
41
Mateusz Kostanski
Voster ATS Team
z.t
42
Carlo Francesco Favretto
z.t
43
Kacper Maciejuk
Santic-Wibatech
z.t
44
Artur Sowinski
Voster ATS Team
z.t
45
Rudolf Remkhi
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
46
Nil Aguilera Jorba
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
47
Jaka Špoljar
Adria Mobil
z.t
48
Matias Gunnar Malmberg
Maloja Pushbikers
z.t
49
Veljko Stojnic
z.t
50
Marko Pavlic
z.t
51
Bela Wawro
z.t
52
Dylan Humber-Kelly
z.t
53
Vid Jeromel
z.t
54
Ilkhan Dostiyev
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
55
Bjerring Stinus Kaempe
WSA KTM Graz
z.t
56
Jovan Divnic
z.t
57
Vedad Karic
z.t
58
Antoni Olszar
Voster ATS Team
z.t
59
Gašper Otoničar
Sava Kranj Cycling
z.t
60
Borislav Ivanov
z.t
61
Jorre Debaele
Novapor Speedbike Team
z.t
62
Jaka Marolt
Sava Kranj Cycling
z.t
63
Mattia Piccini
z.t
64
Ákos Mindszenti
z.t
65
Daniel Reiter
z.t
66
Roy Shyman
z.t
67
Claudius Wetzel
z.t
68
Tom Wijfje
Universe Cycling Team
z.t
69
Ognjen Ilic
z.t
70
Edgar Nohales Nieto
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
71
Jip Steman
Universe Cycling Team
z.t
72
Dilan Rojas Duran
z.t
73
Taj Steven Mueller
Eurocyclingtrips - Yoeleo
z.t
74
Alexander Edward Durrant-Whyte
Eurocyclingtrips - Yoeleo
z.t
75
Dominik Dunár
Dukla Banska Bystrica
z.t
76
Boško Veličic
z.t
77
Levi Meßmer
z.t
78
Dominik Röber
P & S Metalltechnik Benotti
z.t
79
Moritz Kärsten
P & S Metalltechnik Benotti
z.t
80
Mark Poberaj
z.t
81
Matthew Ellmore
z.t
82
Oscar Hutchings
z.t
83
Stefan Yordanov
z.t
84
Gabriel Dellar
z.t
85
Mathias Gusner
WSA KTM Graz
z.t
86
Lukas Sulaj Kloppenborg
Novapor Speedbike Team
z.t
87
José Joao Pimenta Costa Mendes
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
88
Marco Stocker
WSA KTM Graz
z.t
89
Hugo Lutz-Atkinson
Eurocyclingtrips - Yoeleo
z.t
90
Denis Dyankov
z.t
91
Franz-Josef Lässer
WSA KTM Graz
z.t
92
Krzysztof Parma
Voster ATS Team
z.t
93
Patrick Reißig
Maloja Pushbikers
z.t
94
Vladimir Milosevic
General Store - Essegibi - F.LLI Curia
z.t
95
Ian Peran
Ljubljana Gusto Santic
z.t
96
Aleksandar Miloshevski
z.t
97
Kenny Nijssen
Universe Cycling Team
z.t
98
Matteo Figar
z.t
99
Leon KlopČiČ
z.t
100
Thomas Peyroton Dartet
Eurocyclingtrips - Yoeleo
z.t
101
Ludvig Fagerström
z.t
102
Mihajlo Stolic
z.t
103
Nikola Iliev
z.t
104
Husein Selimovic
z.t
105
Charlie Lacaille
z.t
106
Marco Fermanelli
z.t
107
Archie Cross
z.t
108
Jakub Galovic
Dukla Banska Bystrica
z.t
109
Andrej Petrovski
z.t
110
Matic Zumer
Sava Kranj Cycling
z.t
111
Matti Dobbins
z.t
112
Babington Alexander Valbuena Ortiz
op 2'03"
113
Veselin Georgiev
z.t
114
Borislav Palashev
z.t
115
Yoan Kolev
z.t
116
Kiril Markovski
Novapor Speedbike Team
z.t
117
Jonas Fabian Messerschmidt
Santic-Wibatech
op 57"
118
Nikolay Dyankov
z.t
119
Ádám Pápai
op 2'08"
120
Karim Mliki
op 2'18"
121
Luka Dimitrijoski
Novapor Speedbike Team
op 2'39"
122
Bart Buijk
Universe Cycling Team
op 57"
123
Domen Oblak
Ljubljana Gusto Santic
z.t
124
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
125
Georgi Lumparov
z.t
126
Miguel Angel Vega Barrio
op 3'25"
127
Ramos Carlos Francisco Ochoa
Victoria Sports Pro Cycling
op 3'27"
128
Javier Casas Palacios
op 3'30"
129
Matthew King
Xspeed United Continental
op 57"
130
Natan Gregorcic
Ljubljana Gusto Santic
z.t
131
Jaap Voogel
z.t
132
David Kasko
Dukla Banska Bystrica
z.t
133
Martin Meiler
Maloja Pushbikers
op 4'01"
134
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
z.t
135
Philip Weber
Maloja Pushbikers
z.t
136
Luka Turkulov
z.t
137
George Radcliffe
Xspeed United Continental
op 4'06"
138
Simon Nagy
Dukla Banska Bystrica
op 57"
139
Petar Dimitrov
op 4'21"
140
Ting Wei Li
Ljubljana Gusto Santic
op 4'23"
141
Dimitar Jovanoski
op 4'24"
142
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik Benotti
op 57"
143
Max-David Briese
P & S Metalltechnik Benotti
z.t
144
Linus Rosner
Santic-Wibatech
z.t
145
Andrew Sampson
Ljubljana Gusto Santic
op 4'24"
146
Philipp Hofbauer
WSA KTM Graz
op 5'50"
147
Guillaume Soula
Eurocyclingtrips - Yoeleo
z.t
148
Albert Gathemann
P & S Metalltechnik Benotti
op 57"
149
David Sandberg
op 7'48"
150
Nikola Krstić
op 9'26"
151
Lauric Immanuel Schwitzgebel
op 57"
152
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
Dorde Kupusovic
DNF
Davor Tubic
DNF
Lorezno Marenzi
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares