En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Belgrade Banjaluka
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
25/04
Prijedor
Banja Luka
163.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mihkel Raim
Mazowsze Serce Polski
3u32'43"
2
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
z.t
3
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
4
Michael Van Staeyen
EvoPro Racing
z.t
5
Simon Daniels
Xspeed United Continental
z.t
6
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
7
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
8
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
9
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
10
Brendan Rhim
EvoPro Racing
z.t
11
Miká Heming
Maloja Pushbikers
z.t
12
Martin Lavric
z.t
13
Mekseb Debesay
z.t
14
Oskar Nisu
EvoPro Racing
z.t
15
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
16
Tobias Vanco
Dukla Banska Bystrica
z.t
17
Robert Jenko
z.t
18
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
19
Aliaksandr Piasetski
Minsk Cycling Club
z.t
20
Alexander Gratzer
Wsa KTM Graz
z.t
21
Stefan Kolb
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
22
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
23
Jaka Primozic
z.t
24
Patryk Stosz
Voster Ats Team
z.t
25
Dusan Veselinovic
z.t
26
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
27
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
z.t
28
Evan Burtnik
Xspeed United Continental
z.t
29
Raul-Antonio Sinza
Giotti Victoria Savini Due
z.t
30
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
31
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
32
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
33
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
34
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
35
Sergej Maksimovic
z.t
36
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
37
Cyrus Monk
EvoPro Racing
z.t
38
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
39
Stevan Klisuric
z.t
40
Mihael Stajnar
z.t
41
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
42
Borislav Ivanov
z.t
43
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
z.t
44
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
z.t
45
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
46
Alexandr Semenov
Vino-Astana Motors
z.t
47
Josh Teasdale
Xspeed United Continental
z.t
48
Alexandr Ovsyannikov
Vino-Astana Motors
z.t
49
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
50
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
51
Lorezno Marenzi
Meridiana Kamen Team
z.t
52
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
53
Luka Pajek
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
54
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
55
Jonathan Brown
EvoPro Racing
z.t
56
Artsiom Harbach
Minsk Cycling Club
z.t
57
Jonas Sonnleitner
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
58
Jodok Salzmann
Wsa KTM Graz
z.t
59
Gergely Szarka
Giotti Victoria Savini Due
z.t
60
Dzianis Marchuk
Minsk Cycling Club
op 10"
61
Pawel Franczak
Voster Ats Team
z.t
62
Martin Papanov
op 24"
63
Corey Davis
Maloja Pushbikers
z.t
64
Grigoriy Shtein
Vino-Astana Motors
z.t
65
Mark Grinkevich
Minsk Cycling Club
z.t
66
Uros Repse
z.t
67
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
68
Yordan Andreev
op 31"
69
Daniel Auer
Wsa KTM Graz
op 32"
70
Daniel Bichlmann
Maloja Pushbikers
z.t
71
Marco König
Bike Aid
z.t
72
Daniil Pronskiy
Vino-Astana Motors
z.t
73
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
op 35"
74
Nermin Catovic
z.t
75
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
76
Deniz Ryustemov
z.t
77
Husein Selimovic
z.t
78
Michael Konczer
Hrinkow Advarics Cycleang
op 43"
79
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
z.t
80
Ognjen Ilic
z.t
81
Goran Cerovic
z.t
82
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
83
Nik Cemazar
z.t
84
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
85
Matic Zumer
z.t
86
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
87
Nikolai Genov
z.t
88
Maximilian Schmidbauer
Wsa KTM Graz
z.t
89
Bauyrzhan Zhaparuly
Vino-Astana Motors
op 57"
90
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 1'02"
91
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
92
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
93
Cédric Jolidon
z.t
94
Daniel Eichinger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
95
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
96
Dusan Rajovic
Delko
z.t
97
Stefan Marbler
Wsa KTM Graz
op 1'14"
98
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
99
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 1'18"
100
Marcin Budzinski
Mazowsze Serce Polski
op 1'24"
101
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
z.t
102
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
103
Jasper Levi Pahlke
Bike Aid
op 1'33"
104
Doron Wiggins
Xspeed United Continental
op 1'35"
105
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 1'43"
106
Emil Dima
Giotti Victoria Savini Due
z.t
107
Michal Galka
Maloja Pushbikers
z.t
108
Szymon Krawczyk
Voster Ats Team
z.t
109
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
op 1'58"
110
Lucas Carstensen
Bike Aid
op 2'17"
111
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 2'24"
112
Ziga Piskule
Adria Mobil
op 2'39"
113
Kevin Rivera
Bardiani CSF Faizane'
op 2'43"
114
Krzysztof Parma
Voster Ats Team
z.t
115
David Per
Adria Mobil
op 0"
116
Jeroen Eyskens
EvoPro Racing
op 3'15"
117
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 0"
118
Ilkhan Dostiyev
Vino-Astana Motors
op 3'40"
119
Danilo Vukcevic
op 3'45"
120
Marko Kondic
z.t
121
Bojan Stojceski
z.t
122
Nikola Lefkov
z.t
123
Logan Lakota Phippen
Team Novo Nordisk
z.t
124
Jovan Divnic
z.t
125
Martin Chren
Dukla Banska Bystrica
z.t
126
Nicola Jolidon
z.t
127
Luca Jolidon
z.t
128
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
129
Ivan Charniauski
Minsk Cycling Club
z.t
130
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 4'50"
131
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
op 0"
132
Paul Taebling
Maloja Pushbikers
z.t
133
Franz Schlachter
Maloja Pushbikers
z.t
134
Matvey Nikitin
Vino-Astana Motors
op 5'04"
135
Wesley Mol
Xspeed United Continental
op 5'40"
136
Michael O'Loughlin
EvoPro Racing
op 6'26"
137
Slobodan Milonjic
op 6'50"
138
Jesse Raas
Xspeed United Continental
op 6'59"
139
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz
op 7'13"
140
Adam Foltán
Dukla Banska Bystrica
op 8'06"
141
Kristijan Vanchevski
op 10'10"
142
Goran Kuzmanovski
z.t
143
Viktor Vanchevski
op 11'11"
144
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz
op 0"
Siniša Lukic
DNF
Marko Danilovic
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares