En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Belgrade Banjaluka
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
25/04
Prijedor
Banja Luka
163.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mihkel Raim
Mazowsze Serce Polski
10u40'27"
2
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
3
Patryk Stosz
Voster Ats Team
op 4"
4
Cyrus Monk
EvoPro Racing
op 14"
5
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
op 16"
6
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
op 20"
7
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
8
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
9
Martin Lavric
z.t
10
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
11
Aliaksandr Piasetski
Minsk Cycling Club
z.t
12
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
13
Brendan Rhim
EvoPro Racing
z.t
14
Jaka Primozic
z.t
15
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
16
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
17
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
18
David Per
Adria Mobil
z.t
19
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
20
Mekseb Debesay
z.t
21
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
22
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
23
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
24
Josh Teasdale
Xspeed United Continental
z.t
25
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
26
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
27
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
28
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
op 28"
29
Pawel Franczak
Voster Ats Team
op 30"
30
Jonathan Brown
EvoPro Racing
z.t
31
Stefan Kolb
Hrinkow Advarics Cycleang
op 42"
32
Daniel Auer
Wsa KTM Graz
z.t
33
Corey Davis
Maloja Pushbikers
op 54"
34
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
op 1'03"
35
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
36
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
37
Raul-Antonio Sinza
Giotti Victoria Savini Due
op 1'07"
38
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
op 1'12"
39
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1'23"
40
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz
z.t
41
Daniil Pronskiy
Vino-Astana Motors
op 1'24"
42
Paul Taebling
Maloja Pushbikers
op 1'50"
43
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
op 1'52"
44
Daniel Eichinger
Hrinkow Advarics Cycleang
op 1'59"
45
Miká Heming
Maloja Pushbikers
op 2'23"
46
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
47
Jodok Salzmann
Wsa KTM Graz
op 2'54"
48
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
op 3'11"
49
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
op 3'20"
50
Marcin Budzinski
Mazowsze Serce Polski
z.t
51
Jeroen Eyskens
EvoPro Racing
op 3'35"
52
Bauyrzhan Zhaparuly
Vino-Astana Motors
op 3'43"
53
Kevin Rivera
Bardiani CSF Faizane'
op 4'06"
54
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
op 4'41"
55
Michael Van Staeyen
EvoPro Racing
op 5'07"
56
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
z.t
57
Luka Pajek
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
58
Borislav Ivanov
z.t
59
Artsiom Harbach
Minsk Cycling Club
z.t
60
Alexandr Semenov
Vino-Astana Motors
z.t
61
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
op 5'14"
62
Robert Jenko
op 5'18"
63
Alexandr Ovsyannikov
Vino-Astana Motors
z.t
64
Gergely Szarka
Giotti Victoria Savini Due
z.t
65
Matvey Nikitin
Vino-Astana Motors
op 5'24"
66
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
op 5'26"
67
Martin Papanov
op 5'31"
68
Uros Repse
z.t
69
Mark Grinkevich
Minsk Cycling Club
z.t
70
Yordan Andreev
op 5'38"
71
Nermin Catovic
op 5'42"
72
Ognjen Ilic
op 5'50"
73
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
op 5'53"
74
Wesley Mol
Xspeed United Continental
op 6'00"
75
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 6'01"
76
Michael Konczer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
77
Matic Zumer
op 6'16"
78
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 6'21"
79
Mihael Stajnar
op 6'23"
80
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 6'25"
81
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
z.t
82
Dusan Rajovic
Delko
op 7'02"
83
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
op 7'26"
84
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 7'35"
85
Tobias Vanco
Dukla Banska Bystrica
op 7'36"
86
Oskar Nisu
EvoPro Racing
z.t
87
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
z.t
88
Dusan Veselinovic
z.t
89
Alexander Gratzer
Wsa KTM Graz
z.t
90
Stevan Klisuric
z.t
91
Jonas Sonnleitner
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
92
Dzianis Marchuk
Minsk Cycling Club
op 7'46"
93
Grigoriy Shtein
Vino-Astana Motors
op 7'48"
94
Emil Dima
Giotti Victoria Savini Due
op 7'51"
95
Sergej Maksimovic
op 8'03"
96
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 8'09"
97
Husein Selimovic
op 8'11"
98
Deniz Ryustemov
z.t
99
Nikolai Genov
op 8'19"
100
Goran Cerovic
z.t
101
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 8'38"
102
Cédric Jolidon
z.t
103
Ilkhan Dostiyev
Vino-Astana Motors
op 8'47"
104
Stefan Marbler
Wsa KTM Graz
op 8'50"
105
Doron Wiggins
Xspeed United Continental
op 9'11"
106
Szymon Krawczyk
Voster Ats Team
op 9'19"
107
Jasper Levi Pahlke
Bike Aid
op 9'24"
108
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
op 9'34"
109
Evan Burtnik
Xspeed United Continental
op 9'42"
110
Lucas Carstensen
Bike Aid
op 9'53"
111
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 10'06"
112
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
op 10'33"
113
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
114
Ziga Piskule
Adria Mobil
op 10'42"
115
Krzysztof Parma
Voster Ats Team
op 10'46"
116
Franz Schlachter
Maloja Pushbikers
op 10'48"
117
Simon Daniels
Xspeed United Continental
op 11'00"
118
Lorezno Marenzi
Meridiana Kamen Team
op 11'24"
119
Michael O'Loughlin
EvoPro Racing
op 11'33"
120
Michal Galka
Maloja Pushbikers
op 12'23"
121
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz
op 12'31"
122
Daniel Bichlmann
Maloja Pushbikers
op 12'34"
123
Adam Foltán
Dukla Banska Bystrica
op 13'29"
124
Nik Cemazar
op 13'33"
125
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 13'46"
126
Marco König
Bike Aid
op 13'59"
127
Marko Kondic
op 14'31"
128
Logan Lakota Phippen
Team Novo Nordisk
op 14'45"
129
Nikola Lefkov
z.t
130
Luca Jolidon
z.t
131
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 16'35"
132
Jesse Raas
Xspeed United Continental
op 16'53"
133
Jovan Divnic
op 16'59"
134
Ivan Charniauski
Minsk Cycling Club
op 17'06"
135
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 17'42"
136
Nicola Jolidon
op 17'49"
137
Martin Chren
Dukla Banska Bystrica
op 19'47"
138
Maximilian Schmidbauer
Wsa KTM Graz
op 20'21"
139
Viktor Vanchevski
op 26'11"
140
Slobodan Milonjic
op 28'39"
141
Goran Kuzmanovski
op 29'07"
142
Danilo Vukcevic
op 31'31"
143
Kristijan Vanchevski
op 34'55"
144
Bojan Stojceski
op 38'02"
Siniša Lukic
DNF
Marko Danilovic
DNS
Zoran Tepavcevic
DNF
Drazen Akrap
DNF
Matija Bedic
Meridiana Kamen Team
DNF
Ivan Gardaevi?
DNF
Milos Lazarevic
DNF
Andrej Petrushevski
DNF
David Petrushevski
DNF
Nikola Vrbanc
Meridiana Kamen Team
DNF
Joldic Aldin
DNF
Rubén Caseny Catala
Massi Vivo - Conecta
DNF
Javier Comin Ferrer
Massi Vivo - Conecta
DNF
Artsiom Kudravets
Minsk Cycling Club
DNF
Aleksandar Radunovic
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares