En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Alpes Isère Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
29/05
Les Échelles
Allevard-les-Bains
133,1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
3u59'39"
2
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
op 20"
3
Romain Gregoire
Groupama - FDJ CT
op 36"
4
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
op 1'16"
5
Rudy Porter
z.t
6
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
op 1'22"
7
Thomas Devaux
op 1'29"
8
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 1'33"
9
Marco Frigo
Israel Cycling Academy
op 2'11"
10
Pierre Rolland
B&B Hotels - KTM
op 2'19"
11
Xavier Finlay Pickering
Groupama - FDJ CT
op 2'25"
12
Rémi Capron
op 2'28"
13
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - KTM
z.t
14
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
15
Charles Paige
op 2'30"
16
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
17
Max Poole
Development Team DSM
op 3'03"
18
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 4'00"
19
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
op 4'03"
20
Emiel Verstrynge
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
21
Magnus Brynsrud
Uno-X Dare Development Team
op 5'34"
22
Pepijn Reinderink
Development Team DSM
op 5'48"
23
Riccardo Zoidl
Team Vorarlberg
op 6'06"
24
Tijmen Graat
Jumbo-Visma Development Team
op 6'33"
25
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
op 6'41"
26
Nils Brun
Swiss Racing Academy
z.t
27
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
op 7'39"
28
Hartthijs de Vries
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
29
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
30
Oscar Onley
Development Team DSM
op 8'16"
31
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 9'18"
32
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
op 9'57"
33
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
op 10'09"
34
Tao Quemere
op 12'26"
35
Matéo Allard
Ag2r Citroën U23 Team
op 13'02"
36
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
37
Maximilien Juillard
z.t
38
Jesse Kramer
Jumbo-Visma Development Team
op 13'39"
39
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
z.t
40
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
41
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
42
Jente Michels
Alpecin - Deceuninck
op 14'05"
43
Sam Culverwell
Trinity Racing
z.t
44
Joris Reinderink
Development Team DSM
op 14'30"
45
Oliver Rees
Trinity Racing
op 15'24"
46
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
op 15'32"
47
Fabian Weiss
Swiss Racing Academy
z.t
48
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
49
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
50
Thomas Delphis
Ag2r Citroën U23 Team
op 16'38"
51
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
52
Marcus Sander Hansen
Uno-X Dare Development Team
z.t
53
Matthias Reutimann
Team Vorarlberg
op 16'40"
54
Benjamin Buchetet
op 17'46"
55
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
op 18'39"
56
Emil Toudal
BHS-PL Beton Bornholm
op 18'55"
57
Lorenzo Milesi
Development Team DSM
op 18'57"
58
Mees Hendrikx
Iko - Crelan
op 20'08"
59
Lars Hohmann
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
60
Cyril Gautier
B&B Hotels - KTM
op 22'01"
61
Antoine Roussel
z.t
62
Quentin Jauregui
B&B Hotels - KTM
z.t
63
Leo Boileau
op 23'31"
64
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
op 25'27"
65
Henri Vandenabeele
Team DSM
op 25'50"
66
Jordan Labrosse
Ag2r Citroën U23 Team
op 26'43"
67
Quentin Bezza
z.t
68
Nikolaj Mengel
BHS-PL Beton Bornholm
op 28'36"
69
Niels Vandeputte
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 29'53"
70
Adrien Guillonnet
op 30'44"
71
Emil Schandorff Iwersen
BHS-PL Beton Bornholm
op 32'05"
72
Søjberg Rasmus Pedersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
73
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
z.t
74
Sebastian Ryttersgaard
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
75
Florian Chevallereau
z.t
76
Irgens Frederik Jensen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
77
Amaury Pacouret
z.t
78
Jaap Roelen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
79
Emmanuel Moisan
z.t
80
Arthur Meyer
z.t
81
Eliot Pauchard
z.t
82
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 32'23"
83
Loris Coss
op 33'02"
84
Antony Chamerat Dumont
op 34'08"
85
Siim Kiskonen
z.t
Sander Andersen
DNF
Lucas Avadanian
DNF
Anthony Baudis
DNF
Lennert Belmans
Alpecin-Deceuninck Development Team
DNF
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
DNF
Daniel Ganahl
Team Vorarlberg
DNF
Thomas Gloag
Trinity Racing
DNF
Tobias Aagaard Hansen
Uno-X Dare Development Team
DNF
Jonathan Hivert
B&B Hotels - KTM
DNF
Alexandre Jamet
DNF
Thomas Joly
DNF
Noah Knecht
DNF
Victor Koretzky
B&B Hotels - KTM
DNF
Henry Lawton
Ag2r Citroën U23 Team
DNF
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
DNF
Blake Quick
Trinity Racing
DNF
Thomas Salvatori
DNF
Loris Trastour
Swiss Racing Academy
DNF
Axandre Van Petegem
Jumbo-Visma Development Team
DNF
Pierre Vernie
DNF
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
DNS
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares