En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Alpes Isère Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
28/05
Saint-Maurice-l'Exil
Beaurepaire
174 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën U23 Team
4u17'02"
2
Hartthijs de Vries
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
3
Romain Gregoire
Groupama - FDJ CT
z.t
4
Quentin Jauregui
B&B Hotels - KTM
z.t
5
Pepijn Reinderink
Development Team DSM
z.t
6
Thomas Devaux
z.t
7
Jordan Labrosse
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
8
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
9
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
z.t
10
Marcus Sander Hansen
Uno-X Dare Development Team
z.t
11
Jente Michels
Alpecin - Deceuninck
z.t
12
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
13
Max Poole
Development Team DSM
z.t
14
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
15
Emiel Verstrynge
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
16
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
17
Charles Paige
z.t
18
Jesse Kramer
Jumbo-Visma Development Team
z.t
19
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
z.t
20
Matéo Allard
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
21
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
22
Rudy Porter
z.t
23
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
24
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
25
Rémi Capron
z.t
26
Xavier Finlay Pickering
Groupama - FDJ CT
z.t
27
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
z.t
28
Tijmen Graat
Jumbo-Visma Development Team
z.t
29
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - KTM
z.t
30
Tao Quemere
z.t
31
Marco Frigo
Israel Cycling Academy
z.t
32
Lars Hohmann
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
33
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
z.t
34
Pierre Rolland
B&B Hotels - KTM
z.t
35
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
z.t
36
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
37
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
38
Benjamin Buchetet
z.t
39
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
40
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
41
Riccardo Zoidl
Team Vorarlberg
z.t
42
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
z.t
43
Antoine Roussel
op 12"
44
Emil Toudal
BHS-PL Beton Bornholm
op 31"
45
Alexandre Jamet
op 54"
46
Mees Hendrikx
Iko - Crelan
op 2'22"
47
Adrien Guillonnet
z.t
48
Magnus Brynsrud
Uno-X Dare Development Team
z.t
49
Lorenzo Milesi
Development Team DSM
op 7'38"
50
Henri Vandenabeele
Team DSM
z.t
51
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
52
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
z.t
53
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
54
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
op 9'58"
55
Fabian Weiss
Swiss Racing Academy
z.t
56
Niels Vandeputte
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
57
Victor Koretzky
B&B Hotels - KTM
z.t
58
Cyril Gautier
B&B Hotels - KTM
z.t
59
Florian Chevallereau
z.t
60
Leo Boileau
z.t
61
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
62
Matthias Reutimann
Team Vorarlberg
z.t
63
Maximilien Juillard
z.t
64
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
65
Thomas Salvatori
z.t
66
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
67
Arthur Meyer
z.t
68
Sam Culverwell
Trinity Racing
z.t
69
Loris Coss
op 10'01"
70
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
71
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
72
Oscar Onley
Development Team DSM
z.t
73
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
z.t
74
Sebastian Ryttersgaard
BHS-PL Beton Bornholm
op 17'21"
75
Emmanuel Moisan
z.t
76
Lennert Belmans
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
77
Axandre Van Petegem
Jumbo-Visma Development Team
z.t
78
Irgens Frederik Jensen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
79
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
z.t
80
Thomas Gloag
Trinity Racing
z.t
81
Søjberg Rasmus Pedersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
82
Nikolaj Mengel
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
83
Daniel Ganahl
Team Vorarlberg
z.t
84
Jaap Roelen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
85
Nils Brun
Swiss Racing Academy
z.t
86
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
87
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
88
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
z.t
89
Eliot Pauchard
z.t
90
Jonathan Hivert
B&B Hotels - KTM
z.t
91
Sander Andersen
z.t
92
Antony Chamerat Dumont
z.t
93
Thomas Delphis
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
94
Blake Quick
Trinity Racing
op 20'21"
95
Tobias Aagaard Hansen
Uno-X Dare Development Team
z.t
96
Quentin Bezza
z.t
97
Thomas Joly
z.t
98
Henry Lawton
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
99
Loris Trastour
Swiss Racing Academy
z.t
100
Noah Knecht
z.t
101
Amaury Pacouret
z.t
102
Pierre Vernie
z.t
103
Joris Reinderink
Development Team DSM
z.t
104
Emil Schandorff Iwersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
105
Lucas Avadanian
z.t
106
Siim Kiskonen
z.t
107
Anthony Baudis
op 20'27"
Arthur Bonhomme
DNF
Antoine Debons
DNF
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
DNF
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
DNF
Henri Uhlig
Alpecin - Deceuninck
DNF
Brendan Le Cam
DNF
Oskar Myrestøl Johansson
Uno-X Dare Development Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares