En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Alpes Isère Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
26/05
Les Abrets-en-Dauphiné
Saint-Quentin-Fallavier
161,2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Quentin Jauregui
B&B Hotels - KTM
3u56'23"
2
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
z.t
3
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
4
Hartthijs de Vries
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 12"
5
Henri Uhlig
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
6
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
7
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
z.t
8
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
z.t
9
Pepijn Reinderink
Development Team DSM
z.t
10
Antoine Debons
z.t
11
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
12
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
z.t
13
Emiel Verstrynge
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
14
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
15
Jesse Kramer
Jumbo-Visma Development Team
z.t
16
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - KTM
z.t
17
Oscar Onley
Development Team DSM
z.t
18
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
19
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
20
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
21
Jordan Labrosse
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
22
Rémi Capron
z.t
23
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
z.t
24
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
25
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
z.t
26
Rudy Porter
z.t
27
Xavier Finlay Pickering
Groupama - FDJ CT
z.t
28
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
29
Marco Frigo
Israel Cycling Academy
z.t
30
Tao Quemere
z.t
31
Thomas Devaux
z.t
32
Thomas Gloag
Trinity Racing
z.t
33
Pierre Rolland
B&B Hotels - KTM
z.t
34
Romain Gregoire
Groupama - FDJ CT
z.t
35
Joris Reinderink
Development Team DSM
z.t
36
Henri Vandenabeele
Team DSM
z.t
37
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
38
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
39
Sander Andersen
z.t
40
Tijmen Graat
Jumbo-Visma Development Team
op 1'12"
41
Riccardo Zoidl
Team Vorarlberg
z.t
42
Jente Michels
Alpecin - Deceuninck
op 2'49"
43
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
op 2'50"
44
Cyril Gautier
B&B Hotels - KTM
z.t
45
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
46
Jaap Roelen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
47
Sam Culverwell
Trinity Racing
z.t
48
Victor Koretzky
B&B Hotels - KTM
z.t
49
Marcus Sander Hansen
Uno-X Dare Development Team
z.t
50
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
51
Axandre Van Petegem
Jumbo-Visma Development Team
z.t
52
Lucas Avadanian
z.t
53
Matéo Allard
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
54
Lorenzo Milesi
Development Team DSM
z.t
55
Jonathan Hivert
B&B Hotels - KTM
z.t
56
Lars Hohmann
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
57
Leo Boileau
z.t
58
Antoine Roussel
z.t
59
Nils Brun
Swiss Racing Academy
z.t
60
Anthony Baudis
z.t
61
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
62
Niels Vandeputte
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
63
Max Poole
Development Team DSM
z.t
64
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
65
Thomas Joly
z.t
66
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
67
Adrien Guillonnet
op 3'05"
68
Mees Hendrikx
Iko - Crelan
op 3'08"
69
Henry Lawton
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
70
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
op 3'19"
71
Lennert Belmans
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 4'35"
72
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
73
Nikolaj Mengel
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
74
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
75
Arthur Bonhomme
z.t
76
Emil Toudal
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
77
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
78
Charles Paige
z.t
79
Fabian Weiss
Swiss Racing Academy
z.t
80
Thomas Salvatori
z.t
81
Alex Baudin
Swiss Racing Academy
z.t
82
Florian Chevallereau
op 8'30"
83
Alexandre Jamet
z.t
84
Benjamin Buchetet
z.t
85
Emmanuel Moisan
z.t
86
Emil Schandorff Iwersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
87
Sebastian Ryttersgaard
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
88
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
z.t
89
Irgens Frederik Jensen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
90
Noah Knecht
op 9'45"
91
Magnus Brynsrud
Uno-X Dare Development Team
op 12'12"
92
Søjberg Rasmus Pedersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
93
Pierre Vernie
z.t
94
Oskar Myrestøl Johansson
Uno-X Dare Development Team
z.t
95
Amaury Pacouret
z.t
96
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
97
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
98
Loris Coss
z.t
99
Tobias Aagaard Hansen
Uno-X Dare Development Team
z.t
100
Eliot Pauchard
z.t
101
Quentin Bezza
z.t
102
Maximilien Juillard
z.t
103
Blake Quick
Trinity Racing
z.t
104
Loris Trastour
Swiss Racing Academy
z.t
105
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
106
Thomas Delphis
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
107
Arthur Meyer
z.t
108
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
z.t
109
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
110
Siim Kiskonen
z.t
111
Antony Chamerat Dumont
z.t
112
Daniel Ganahl
Team Vorarlberg
op 16'49"
113
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
z.t
114
Matthias Reutimann
Team Vorarlberg
z.t
115
Brendan Le Cam
z.t
116
Antonio Puppio
Israel Cycling Academy
op 19'30"
117
Antoine Grand
z.t
Victor Moratilla Solera
DNF
Jensen Plowright
Groupama - FDJ CT
DNF
Alexander Hajek
Trinity Racing
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares