En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
GP dell'Insubria-Lugano
Result
1
Samuel Dumoulin
Cofidis
4u20'24"
2
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
3
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
5
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
6
Ivan Santaromita
Liquigas - Doimo
z.t
7
Morris Possoni
Sky Professional Cycling Team
z.t
8
Andrea Noè
Ceramica Flaminia
z.t
9
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Julien El Fares
Cofidis
z.t
11
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
12
Francesco Ginanni
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 26"
13
Francisco José Ventoso Alberdi
CarmioOro - NGC
z.t
14
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Marco Cattaneo
De Rosa - Stac Plastic
z.t
16
Hubert Schwab
Vorarlberg - Corratec
z.t
17
Jan Tratnik
Zheroquadro Radenska
z.t
18
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
19
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Peter Kusztor
Atlas Personal - BMC
z.t
21
Giampaolo Cheula
Footon - Servetto
z.t
22
Simon Spilak
Lampre - Farnese Vini
z.t
23
Dario David Cioni
Sky Professional Cycling Team
z.t
24
Oliver Zaugg
Liquigas - Doimo
z.t
25
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
26
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
27
Ivan Basso
Liquigas - Doimo
z.t
28
Roberto Ferrari
De Rosa - Stac Plastic
op 43"
29
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas - Doimo
z.t
30
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
31
Edoardo Girardi
Ceramica Flaminia
z.t
32
Matej Gnezda
Adria Mobil
z.t
33
Jure Kocjan
CarmioOro - NGC
z.t
34
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
35
David Loosli
Lampre - Farnese Vini
z.t
36
Kalle Kriit
Cofidis
z.t
37
Leopold Konig
PSK Whirlpool - Author
z.t
38
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
z.t
39
Thomas Frei
BMC Racing Team
z.t
40
Simone Ponzi
Lampre - Farnese Vini
z.t
41
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
z.t
42
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 1'20"
43
Marko Kump
Adria Mobil
op 1'39"
44
Matic Strgar
Vorarlberg - Corratec
z.t
45
Sylvain Calzati
Sky Professional Cycling Team
z.t
46
Peter Kennaugh
Sky Professional Cycling Team
z.t
47
Aristide Ratti
CarmioOro - NGC
z.t
48
Santo Anzà
Ceramica Flaminia
z.t
49
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
50
Brian Bach Vandborg
Liquigas - Doimo
z.t
51
Alessandro Bisolti
Colnago - CSF Inox
op 2'13"
52
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
David Tratnik
Zheroquadro Radenska
z.t
54
Alexander Mironov
Team Katusha
z.t
55
Mathias Frank
BMC Racing Team
op 2'39"
56
Reto Hollenstein
Vorarlberg - Corratec
z.t
57
Diego Ulissi
Lampre - Farnese Vini
op 2'46"
58
Guillaume Bourgeois
Atlas Personal - BMC
z.t
59
Marino Palandri
Adria Mobil
z.t
60
Paolo Bailetti
Ceramica Flaminia
z.t
61
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
62
Claudio Corioni
De Rosa - Stac Plastic
z.t
63
Mitja Mahoric
Adria Mobil
z.t
64
David Moncoutié
Cofidis
z.t
65
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
z.t
66
Andi Bajc
Zheroquadro Radenska
z.t
67
Damiano Cunego
Lampre - Farnese Vini
z.t
68
Fabrizio Lucciola
Ceramica Flaminia
z.t
69
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
70
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
op 4'00"
71
Michele Gaia
Colnago - CSF Inox
z.t
72
Cristiano Fumagalli
Ceramica Flaminia
z.t
73
Donato Cannone
Ceramica Flaminia
z.t
74
Dmytro Krivtsov
ISD - Neri
op 5'02"
75
Alessandro Colò
ISD - Neri
z.t
76
Gianluca Mirenda
ISD - Neri
z.t
77
Petr Ignatenko
Itera-Katusha
z.t
78
Iban Mayoz Echeverria
Footon - Servetto
z.t
79
Noe Gianetti
Footon - Servetto
z.t
80
Elias Schmäh
Price - Custom Bikes
z.t
81
Michaël Baer
Atlas Personal - BMC
z.t
82
Florian Stalder
BMC Racing Team
z.t
83
Bruno Guggisberg
Atlas Personal - BMC
z.t
84
Florian Salzinger
Atlas Personal - BMC
z.t
85
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Evgeny Popov
Itera-Katusha
z.t
87
Fabien Wolf
Price - Custom Bikes
z.t
88
Vitaliy Buts
Lampre - Farnese Vini
z.t
89
Alexander Porsev
Team Katusha
z.t
90
Stanislav Starodubtsev
Itera-Katusha
z.t
91
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
z.t
92
Petr Bencik
PSK Whirlpool - Author
z.t
93
Stanislav Kozubek
PSK Whirlpool - Author
z.t
94
Frantisek Kloucek
PSK Whirlpool - Author
z.t
95
Sergio Laganà
De Rosa - Stac Plastic
z.t
96
Claudio Cucinotta
De Rosa - Stac Plastic
z.t
97
Martin Hebik
PSK Whirlpool - Author
z.t
98
Clemens Fankhauser
Vorarlberg - Corratec
z.t
99
Tomas Buchacek
PSK Whirlpool - Author
z.t
100
Dominik Hrinkow
Vorarlberg - Corratec
z.t
101
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
z.t
102
Klemen Stimulak
Zheroquadro Radenska
z.t
103
Pavel Kochetkov
Zheroquadro Radenska
z.t
104
Salvatore Mancuso
ISD - Neri
z.t
105
Blaz Jarc
Adria Mobil
z.t
106
Tomaz Nose
Adria Mobil
z.t
107
Uros Murn
Adria Mobil
z.t
108
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
109
Jeffry Louder
BMC Racing Team
z.t
110
Paride Grillo
CarmioOro - NGC
z.t
111
Francesco Chicchi
Liquigas - Doimo
z.t
112
Francesco Tomei
ISD - Neri
op 6'34"
113
Omar Sottocornola
Zheroquadro Radenska
op 6'48"
114
Maxim Belkov
ISD - Neri
z.t
115
Davide Ricci Bitti
ISD - Neri
z.t
116
Marc Reyness
PSK Whirlpool - Author
op 7'17"
117
Lukas Rohner
Atlas Personal - BMC
z.t
118
Alberto Di Lorenzo
Zheroquadro Radenska
z.t
119
Bostjan Rezman
Zheroquadro Radenska
z.t
120
Jakub Danacik
PSK Whirlpool - Author
z.t
121
Martin Hacecky
Atlas Personal - BMC
z.t
122
Daniel Henggeler
Price - Custom Bikes
z.t
123
Bernhard Oberholzer
Price - Custom Bikes
z.t
124
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
125
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
126
Andreas Rutishauser
Price - Custom Bikes
z.t
127
Alexander Gufler
Vorarlberg - Corratec
z.t
128
Enrico Zen
Colnago - CSF Inox
z.t
129
Davide Cimolai
Liquigas - Doimo
z.t
130
Rubens Bertogliati
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
131
Thomas Bertolini
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
2011
2010
2009
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Info
Parcours
Result
Palmares