En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Loir et Cher
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/04
Blois
Blois
97,5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
19u31'16"
2
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
op 21"
3
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
4
Coen Vermeltfoort
Volkerwessels Cycling Team
op 22"
5
Rick Ottema
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 23"
6
Madis Mihkels
Team Ampler-Tartu2024
op 26"
7
Bart Lemmen
Volkerwessels Cycling Team
z.t
8
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 30"
9
Finn Crockett
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 32"
10
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
11
Florian Dauphin
op 33"
12
Alexander Konijn
op 34"
13
Xavier Canellas Sanchez
Java Kiwi Atlantico
z.t
14
Luke Mudgway
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
15
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
z.t
16
Hartthijs de Vries
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
17
Axel Huens
op 39"
18
Enzo Boulet
z.t
19
Kévin Avoine
z.t
20
Tom Chapman
z.t
21
Roberto Gonzalez
z.t
22
Hidde van Veenendaal
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
23
Nicolas Rivard
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
24
Cédric Van Raemdonck
Lotto - Soudal U23
z.t
25
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
26
Guillaume Dauschy
Premier Tech U23 Cycling Project
op 53"
27
Mads Østergaard Kristensen
Team Coloquick
op 54"
28
Matthieu Jeannes
z.t
29
Nolann Mahoudo
op 55"
30
Isaac Del Toro Romero
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
z.t
31
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
op 58"
32
Damian Wild
op 1'10"
33
Louka Matthys
op 1'13"
34
Timo de Jong
Volkerwessels Cycling Team
op 1'15"
35
Hugo Lennartsson
Motala Aif Serneke Allebike
op 1'16"
36
Dillon Corkery
op 1'19"
37
Riley Sheehan
Premier Tech U23 Cycling Project
op 1'24"
38
Benjamin Labbe
op 1'28"
39
Aaron Gate
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 1'46"
40
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
op 1'48"
41
Mark Stewart
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 1'53"
42
Julien Jamot
op 1'59"
43
Mathys Rondel
op 2'06"
44
Branko Huys
Lotto - Soudal U23
z.t
45
Markus Knaapi
Team Ampler-Tartu2024
z.t
46
James Whelan
Team Bridgelane
op 2'16"
47
Celestin Leyman
z.t
48
Ross Lamb
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 2'22"
49
Leon Mazzone
Saint Piran
op 2'27"
50
Simon Baran
op 2'41"
51
Alex Peters
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 2'54"
52
Jeremie La Grenade
op 3'01"
53
Alekss Krasts
Team Ampler-Tartu2024
op 3'08"
54
Pauls Rubenis
Team Ampler-Tartu2024
op 3'15"
55
Baptiste Veistroffer
z.t
56
Louis Louvet
z.t
57
Philéas Hansart
op 3'21"
58
André Drege
Team Coop
op 3'24"
59
Jelle Harteel
Lotto - Soudal U23
op 4'07"
60
Zak Coleman
Volkerwessels Cycling Team
op 4'32"
61
Samuel Jenner
Team Bridgelane
op 4'50"
62
Bastien Tronchon
Ag2r Citroën U23 Team
op 4'56"
63
Alexandre Francome
op 5'18"
64
Valentin Vezie
op 5'27"
65
Zeb Kyffin
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 5'37"
66
Daniel Babor
Elkov - Kasper
op 5'58"
67
Leon Rohde
Rad-Net Rose Team
op 6'08"
68
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
69
Jordan Levasseur
op 6'13"
70
Robin Plamondon
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
71
Edwin Yair Torres
Java Kiwi Atlantico
op 6'14"
72
Baptiste Lacroix
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
73
Mathieu Guiziou
op 6'29"
74
Corentin Ermenault
op 6'49"
75
Sebastien Havot
Ardennes Cross Team Gecibat
op 6'52"
76
Linus Kvist
Motala Aif Serneke Allebike
op 7'21"
77
Guerand Le Pennec
op 7'26"
78
Adam Lewis
op 8'06"
79
Filip Mård
Motala Aif Serneke Allebike
op 8'16"
80
Harry Tanfield
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 8'39"
81
Thibaud Saint Guilheim
op 8'46"
82
Max Kroonen
Volkerwessels Cycling Team
op 8'52"
83
Juan-Pierre Van Der Merwe
Team Bridgelane
op 9'27"
84
Andreas Stokbro Nielsen
Team Coop
op 9'59"
85
Joshua Amos Gudnitz
Team Coloquick
op 10'04"
86
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
op 10'05"
87
Matthew Rice
Lotto - Soudal U23
op 10'09"
88
Romain Bacon
op 10'25"
89
Rémi Verloo
op 10'41"
90
Edvin Lovidius
Motala Aif Serneke Allebike
op 10'58"
91
Mads Andersen
Team Coloquick
op 11'04"
92
Nicholas White
Team Bridgelane
op 11'06"
93
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
op 11'08"
94
Johan Ravnøy
Team Coop
op 11'17"
95
Matéo Carlot
op 11'38"
96
Vincent Pastot
op 12'00"
97
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
op 12'07"
98
Alexis Pierre
op 13'09"
99
Victor Broex
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 13'23"
100
David Larsson
op 13'27"
101
Clément Petit
op 13'46"
102
Rémi Huens
op 13'57"
103
Samuel Eddy
Team Bridgelane
op 14'12"
104
Joshua Kench
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 14'18"
105
Ethan Batt
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 14'25"
106
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
op 16'25"
107
Sean Bero
op 16'36"
108
Thomas Delphis
Ag2r Citroën U23 Team
op 16'50"
109
Paul Seuwin
op 17'12"
110
David Ruvalcaba Reyes
op 17'21"
111
Valère Thiébaud
op 19'19"
112
Gabriel Shipley
op 21'57"
113
Brooks Wienke
op 22'46"
114
Frederik Muff
Team Coloquick
op 23'35"
115
Tom Mazzone
Saint Piran
op 23'55"
116
Gaizka Gurrutxaga Etxeberria
Java Kiwi Atlantico
op 27'18"
117
Maximilien Provost
op 27'46"
118
Charles Page
Saint Piran
op 33'23"
119
Alessio Gasparini
Java Kiwi Atlantico
op 34'51"
Thomas Ackermann
DNF
Stuart Balfour
Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF
Cooper Johnson
DNF
Artjom Köster
Team Ampler-Tartu2024
DNF
Sven Redmann
Rad-Net Rose Team
DNF
Olav Hjemsaeter
Team Coop
DNS
Lomig Le Clec'h
DNS
Jesper Schultz
Team Coloquick
DNS
Florian Carpentier
Premier Tech U23 Cycling Project
DNF
Richard Larsen
Motala Aif Serneke Allebike
DNF
Tristan Jussaume
DNS
Tobias Klein
DNS
Matthew Warren
DNS
Diego Arreola Dimas
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
DNF
Stephen Bradbury
Saint Piran
DNF
Bruno Camarena De Leon
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
DNF
Louis Contal
Java Kiwi Atlantico
DNF
Jose Antonio Escarcega Mendizabal
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
DNF
Karsten Larsen Feldmann
Team Coop
DNF
Carlos Alfonso Garcia Trejo
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
DNF
Michael Gill
Saint Piran
DNF
Joonas Kurits
Team Ampler-Tartu2024
DNF
Jordan Labrosse
Ag2r Citroën U23 Team
DNF
Domenic Weinstein
DNF
Jake Crossley
Saint Piran
DNF
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
DNF
Dylan Bibic
Premier Tech U23 Cycling Project
DNF
Maxime Carriou
DNF
Oliver Spitzer
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares