En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit des Ardennes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/04
Renneville
Gruyères
187 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mathias Bregnhoj
Leopard Togt Pro Cycling
4u30'30"
2
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
op 4"
3
Alec Segaert
Lotto Dstny
z.t
4
Moritz Kärsten
Development Team DSM - Firmenich
op 36"
5
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 42"
6
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
7
Andreas Stokbro Nielsen
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
8
Gwen Leclainche
z.t
9
Antoine Huby
Cross Team Legendre
z.t
10
Francesco Busatto
Circus-Re Uz-Technord
z.t
11
Aaron Van Der Beken
Bingoal WB
z.t
12
Nicky van der Lijke
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
13
Gil Gelders
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
14
Alexy Faure Prost
Circus-Re Uz-Technord
z.t
15
Tomás António Morgado
Hagens Berman Axeon
z.t
16
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
17
Julien Jamot
z.t
18
Clément Braz Afonso
z.t
19
Brieuc Rolland
Groupama - FDJ CT
z.t
20
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 46"
21
Thibaud Gruel
Groupama - FDJ CT
z.t
22
Fabian Weiss
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
23
Killian Theot
z.t
24
Axel Laurance
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
25
Jan Christen
Hagens Berman Axeon
z.t
26
Edo Goldstein
Team Ecoflo Chronos
z.t
27
Leander Van Hautegem
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
28
Jago Willems
Lotto Dstny Development Team
z.t
29
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
30
Cooper Johnson
Hagens Berman Axeon
z.t
31
Ramses Debruyne
Lotto Dstny Development Team
z.t
32
Jesse Kramer
Jumbo-Visma Development Team
z.t
33
Obie Vidts
Circus-Re Uz-Technord
op 49"
34
Hannes Wilksch
Tudor Pro Cycling Team U23
op 51"
35
Enzo Leijnse
Development Team DSM - Firmenich
op 56"
36
Michiel Lambrecht
Bingoal Wb Devo Team
op 1'00"
37
Dylan Vandenstorme
Circus-Re Uz-Technord
z.t
38
Lenaic Langella
Team Ecoflo Chronos
z.t
39
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
40
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
41
Rodrigues Gonçalo Tavares
Hagens Berman Axeon
z.t
42
Bart Hordijk
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
43
Lucas Jacques
Bingoal Wb Devo Team
z.t
44
Rémi Capron
z.t
45
Kasper Saver
op 1'18"
46
Kylian Senicourt
op 1'20"
47
Maxence Place
Hagens Berman Axeon
op 1'23"
48
Mathys Rondel
Tudor Pro Cycling Team U23
op 1'25"
49
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
op 1'33"
50
Artur Sowinski
Voster Ats Team
op 1'38"
51
Simon Dalby
Uno-X Dare Development Team
z.t
52
Morten Aalling Nørtoft
Jumbo-Visma Development Team
op 1'48"
53
Milan Kadlec
Development Team DSM - Firmenich
op 1'59"
54
Maxime Richard
op 2'24"
55
Liam Johnston
Trinity Racing
op 2'26"
56
Simon Pellaud
Tudor Pro Cycling Team
op 2'45"
57
Alan Boileau
op 3'01"
58
Tim Rex
Circus-Re Uz-Technord
op 3'17"
59
Jordi Warlop
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
60
Johannes Kulset
Uno-X Dare Development Team
op 3'28"
61
Alberto Bruttomesso
Cycling Team Friuli Asd
z.t
62
Colby Simmons
Jumbo-Visma Development Team
op 4'06"
63
Pietro Mattio
Jumbo-Visma Development Team
z.t
64
Dario Igor Belletta
Jumbo-Visma Development Team
z.t
65
Kaden Luke Hopkins
z.t
66
Jannis Peter
P & S Benotti
z.t
67
Henri Uhlig
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
68
Michael Kukrle
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
69
David van der Poel
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
70
Timothé Gabriel
TEAM CX TPM
op 4'18"
71
Lars Craps
Soudal - Quick Step Devo Team
op 4'48"
72
Jelle Vermoote
Cycling Cafe' Racing Team
op 6'49"
73
Robin Orins
Lotto Dstny Development Team
op 6'55"
74
Lorenz Van De Wynkele
Lotto Dstny Development Team
z.t
75
Michael Boros
Elkov - Kasper
z.t
76
Michael Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
77
Jakub Murias
Voster Ats Team
z.t
78
Luca Vergallito
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
79
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
80
Axel Källberg
Development Team DSM - Firmenich
z.t
81
Magnus Brynsrud
Uno-X Dare Development Team
z.t
82
Noah Hobbs
Groupama - FDJ CT
z.t
83
Nick Bangert
P & S Benotti
z.t
84
Nicolas Rivard
Team Ecoflo Chronos
z.t
85
Jaap Roelen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
86
Alessio Cialone
z.t
87
Nicola Marcerou
z.t
88
Baptiste Vadic
z.t
89
Dominik Röber
P & S Benotti
z.t
90
Kevin Pezzo Rosola
General Store - Essegibi - F.Lli Curia
z.t
91
Robin Juel Skivild
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
92
Anton Albrecht
P & S Benotti
z.t
93
Kasper Viberg Søgaard
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
94
Patrick Eddy
Development Team DSM - Firmenich
z.t
95
William Junior Lecerf
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
96
Carl-Frederik Bévort
Uno-X Dare Development Team
z.t
97
Antoine Debons
z.t
98
Tommaso Nencini
op 9'04"
99
Jeppe Aaskov Pallesen
Hre Mazowsze Serce Polski
op 10'04"
100
Adrien Boichis
Trinity Racing
op 11'44"
101
David Joshua Golliker
Groupama - FDJ CT
op 12'08"
102
Daniel Federspiel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
103
Zachary Walker
z.t
104
Benjamin Eckerstorfer
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
105
Matisse Julien
Team Ecoflo Chronos
z.t
106
Elouan Marchand
z.t
107
Norbert Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
108
Joost Brinkman
Development Team DSM - Firmenich
z.t
109
Felix Ritzinger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
110
Jeremy Lecroq
z.t
111
Mateusz Kostanski
Voster Ats Team
z.t
112
Jakob Schmidt
P & S Benotti
z.t
113
Robin Donze
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
114
Jarno Grixa
P & S Benotti
z.t
115
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
z.t
116
Baptiste Troja
z.t
117
Eduard-Michael Grosu
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
118
Matteo Zurlo
z.t
119
Corentin Dejardin
z.t
120
Piotr Brozyna
Voster Ats Team
z.t
121
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
122
Mattia Pinazzi
z.t
123
Jelle Declerck
Lotto Dstny Development Team
z.t
124
Eliote Ponchon
z.t
125
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
126
Noah Detalle
Bingoal Wb Devo Team
z.t
127
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
128
Antony Chamerat Dumont
op 12'15"
129
Tomás Obdrzalek
Elkov - Kasper
z.t
130
Jens Verbrugghe
Groupama - FDJ CT
z.t
131
Joseph Pidcock
Trinity Racing
z.t
132
Callum Thornley
Trinity Racing
z.t
133
Jonas Walton
Team Ecoflo Chronos
z.t
134
Hugo Thirotel
z.t
135
Matthias Reutimann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
136
Charel Meyers
z.t
137
Benjamin Marais
z.t
138
Louis Coqueret
Team Ecoflo Chronos
op 20'17"
139
Alex Bogna
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
140
Théo Lowie
Bingoal Wb Devo Team
z.t
141
Simon Dehairs
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
142
Hugo Wertz
Bingoal Wb Devo Team
op 20'44"
143
Truls Nordhagen
Uno-X Dare Development Team
op 25'24"
Lucas Avadanian
DNF
Dylan George
Groupama - FDJ CT
DNF
Alexis Gougeard
DNF
Léandre Huck
DNF
Louka Lesueur
Podiocom CX
DNF
Manuel Oioli
Q36.5 Continental Cycling Team
DNF
Isaac Peatfield
DNF
Adam Stachowiak
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
DNF
Emanuel Zangerle
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Mats Wenzel
Leopard Togt Pro Cycling
DNS
Martin Solhaug Hansen
Uno-X Dare Development Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares