En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
14/08
Trondheim
Trondheim
160 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Andreas Leknessund
Team DSM
3u30'26"
2
Nicola Conci
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 16"
3
Axel Zingle
Cofidis
op 18"
4
Max Poole
Development Team DSM
z.t
5
Hugo Houle
Israel - Premier Tech
op 20"
6
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 35"
7
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
8
Kristian Sbaragli
Alpecin - Deceuninck
z.t
9
Sjoerd Bax
Alpecin - Deceuninck
z.t
10
Victor Koretzky
B&B Hotels - KTM
z.t
11
Carl Fredrik Hagen
Israel - Premier Tech
z.t
12
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
z.t
13
Victor Lafay
Cofidis
z.t
14
Dries De Pooter
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 39"
15
Krists Neilands
Israel - Premier Tech
op 41"
16
Andreas Stokbro Nielsen
Team Coop
z.t
17
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
op 46"
18
Axel Laurance
B&B Hotels - KTM
z.t
19
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
20
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Antonio Nibali
Astana Qazaqstan Team
z.t
22
Thomas Gloag
Trinity Racing
z.t
23
Rudy Porter
Trinity Racing
z.t
24
Kristian Aasvold
Human Powered Health
z.t
25
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Kevin Colleoni
Team BikeExchange - Jayco
z.t
27
Mark Donovan
Team DSM
z.t
28
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 59"
29
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
30
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
31
Nicholas Schultz
Team BikeExchange - Jayco
z.t
32
Simon Clarke
Israel - Premier Tech
z.t
33
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
z.t
34
Alejandro Franco Gonzalez
Burgos - BH
op 1'15"
35
Liam Johnston
Trinity Racing
op 1'17"
36
Johan Meens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
37
Fredrik Dversnes
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
38
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
39
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'52"
40
Embret Svestad-Bardseng
Team Coop
z.t
41
Gleb Brussenskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
42
Romain Combaud
Team DSM
z.t
43
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'22"
44
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
op 2'33"
45
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
z.t
46
Jason Osborne
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
47
Amaury Capiot
Team Arkéa - Samsic
op 4'04"
48
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
49
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
z.t
50
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
op 4'10"
51
Cyril Lemoine
B&B Hotels - KTM
z.t
52
Ward Vanhoof
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
53
Scott Thwaites
Alpecin - Deceuninck
z.t
54
Dion Smith
Team BikeExchange - Jayco
z.t
55
Xianjing Lyu
China Glory Continental Cycling Team
z.t
56
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
57
Louis Barre
Team Arkéa - Samsic
z.t
58
Dylan Groenewegen
Team BikeExchange - Jayco
z.t
59
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'13"
60
Thibault Ferasse
B&B Hotels - KTM
op 5'05"
61
August Jensen
Human Powered Health
z.t
62
Milan Fretin
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
63
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
64
Dmitriy Gruzdev
Astana Qazaqstan Team
z.t
65
Aliaksandr Riabushenko
Astana Qazaqstan Team
z.t
66
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
67
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
z.t
68
Julien Desmarets
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
69
Sam Culverwell
Trinity Racing
z.t
70
Stephen Bassett
Human Powered Health
z.t
71
Anthony Perez
Cofidis
op 5'14"
72
Gleb Syritsa
Astana Qazaqstan Team
op 6'27"
73
Johan Ravnøy
Team Coop
op 7'04"
74
Cole Kessler
Israel Cycling Academy
z.t
75
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
76
Alexander Konychev
Team BikeExchange - Jayco
z.t
77
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
z.t
78
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
79
Iker Mintegi Claver
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Florian Dauphin
B&B Hotels - KTM
z.t
81
Eddy Fine
Cofidis
z.t
82
Matteo Malucelli
China Glory Continental Cycling Team
z.t
83
Adrien Petit
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
84
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
85
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
z.t
86
Fabien Grellier
TotalEnergies
z.t
87
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
z.t
88
Paul Double
Human Powered Health
z.t
89
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
op 7'12"
90
Louis Bendixen
Team Coop
op 8'27"
91
Louis Blouwe
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 9'44"
92
Jens Reynders
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'25"
93
Amund Groendahl Jansen
Team BikeExchange - Jayco
z.t
94
Nazaerbieke Bieken
China Glory Continental Cycling Team
z.t
95
Madis Mihkels
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
96
Mihkel Raim
Burgos - BH
z.t
97
Tom Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
98
Cees Bol
Team DSM
z.t
99
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 11'24"
100
Matthew Gibson
Human Powered Health
z.t
101
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
op 14'40"
102
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
103
Blake Quick
Trinity Racing
z.t
104
Andre Carvalho
Cofidis
z.t
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Burgos - BH
DNF
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Julien Morice
B&B Hotels - KTM
DNF
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
DNF
Sven Erik Bystrøm
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares