En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
14/08
Trondheim
Trondheim
160 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Andreas Leknessund
Team DSM
16u11'32"
2
Hugo Houle
Israel - Premier Tech
op 8"
3
Nicola Conci
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 9"
4
Axel Zingle
Cofidis
op 14"
5
Victor Lafay
Cofidis
op 15"
6
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
op 22"
7
Max Poole
Development Team DSM
op 23"
8
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 26"
9
Carl Fredrik Hagen
Israel - Premier Tech
op 28"
10
Sjoerd Bax
Alpecin - Deceuninck
op 35"
11
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
op 43"
12
Krists Neilands
Israel - Premier Tech
op 46"
13
Victor Koretzky
B&B Hotels - KTM
op 51"
14
Nicholas Schultz
Team BikeExchange - Jayco
op 52"
15
Andreas Stokbro Nielsen
Team Coop
op 53"
16
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
op 58"
17
Axel Laurance
B&B Hotels - KTM
z.t
18
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
op 59"
19
Kristian Aasvold
Human Powered Health
z.t
20
Kevin Colleoni
Team BikeExchange - Jayco
op 1'02"
21
Mark Donovan
Team DSM
z.t
22
Thomas Gloag
Trinity Racing
op 1'16"
23
Antonio Nibali
Astana Qazaqstan Team
op 1'22"
24
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 1'25"
25
Kristian Sbaragli
Alpecin - Deceuninck
op 1'29"
26
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
op 1'41"
27
Liam Johnston
Trinity Racing
op 2'09"
28
Alejandro Franco Gonzalez
Burgos - BH
op 2'12"
29
Fredrik Dversnes
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'21"
30
Jason Osborne
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 2'22"
31
Johan Meens
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 2'25"
32
Embret Svestad-Bardseng
Team Coop
op 3'23"
33
Dries De Pooter
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 4'13"
34
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'18"
35
Amaury Capiot
Team Arkéa - Samsic
op 4'27"
36
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
op 4'39"
37
Ward Vanhoof
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'05"
38
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 5'23"
39
Scott Thwaites
Alpecin - Deceuninck
op 5'53"
40
Thibault Ferasse
B&B Hotels - KTM
op 6'07"
41
Dion Smith
Team BikeExchange - Jayco
op 6'10"
42
Gleb Brussenskiy
Astana Qazaqstan Team
op 6'11"
43
Aliaksandr Riabushenko
Astana Qazaqstan Team
op 6'20"
44
Fabien Doubey
TotalEnergies
op 6'37"
45
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
op 7'56"
46
Anthony Perez
Cofidis
op 8'02"
47
Simon Clarke
Israel - Premier Tech
op 8'32"
48
Rudy Porter
Trinity Racing
op 8'38"
49
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 8'52"
50
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
op 9'17"
51
Dmitriy Gruzdev
Astana Qazaqstan Team
op 9'20"
52
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
op 9'31"
53
Louis Barre
Team Arkéa - Samsic
op 9'58"
54
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
op 10'21"
55
Florian Dauphin
B&B Hotels - KTM
op 10'23"
56
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
op 11'27"
57
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
op 11'33"
58
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
op 11'35"
59
Eddy Fine
Cofidis
op 12'00"
60
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 12'02"
61
Xianjing Lyu
China Glory Continental Cycling Team
op 13'46"
62
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
op 14'21"
63
Romain Combaud
Team DSM
op 14'31"
64
Paul Double
Human Powered Health
op 15'13"
65
Madis Mihkels
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 15'54"
66
Cyril Lemoine
B&B Hotels - KTM
op 16'42"
67
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
op 16'43"
68
Dylan Groenewegen
Team BikeExchange - Jayco
op 16'55"
69
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 17'04"
70
August Jensen
Human Powered Health
op 17'15"
71
Milan Fretin
Sport Vlaanderen - Baloise
op 17'20"
72
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
op 18'23"
73
Gleb Syritsa
Astana Qazaqstan Team
op 18'36"
74
Tom Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 19'01"
75
Sam Culverwell
Trinity Racing
op 19'16"
76
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
op 19'20"
77
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
op 20'11"
78
Johan Ravnøy
Team Coop
op 20'20"
79
Alexander Konychev
Team BikeExchange - Jayco
op 20'43"
80
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
op 21'11"
81
Eirik Lunder
Team Coop
op 21'15"
82
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 22'32"
83
Louis Bendixen
Team Coop
op 22'51"
84
Cees Bol
Team DSM
op 23'30"
85
Julien Desmarets
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 24'53"
86
Mihkel Raim
Burgos - BH
op 26'16"
87
Fabien Grellier
TotalEnergies
op 26'37"
88
Amund Groendahl Jansen
Team BikeExchange - Jayco
op 27'42"
89
Adrien Petit
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 28'43"
90
Cole Kessler
Israel Cycling Academy
op 29'08"
91
Iker Mintegi Claver
Euskaltel - Euskadi
op 29'23"
92
Louis Blouwe
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 29'35"
93
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
op 30'19"
94
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
op 30'33"
95
Matthew Gibson
Human Powered Health
op 30'42"
96
Jens Reynders
Sport Vlaanderen - Baloise
op 30'49"
97
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 30'54"
98
Stephen Bassett
Human Powered Health
op 31'18"
99
Matteo Malucelli
China Glory Continental Cycling Team
op 33'08"
100
Andre Carvalho
Cofidis
op 33'36"
101
Nazaerbieke Bieken
China Glory Continental Cycling Team
op 36'29"
102
Blake Quick
Trinity Racing
op 40'51"
103
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
op 47'16"
104
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
op 49'36"
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Burgos - BH
DNF
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Julien Morice
B&B Hotels - KTM
DNF
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
DNF
Sven Erik Bystrøm
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNS
Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Changquan Xu
China Glory Continental Cycling Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares