En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
06/08
Nordkjosbotn
Kilpisjärvi
178 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Martin Laas
Bora - HansGrohe
3u56'14"
2
Alexander Kristoff
Norway
z.t
3
Danny van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
4
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
z.t
5
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
6
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
7
Tom Devriendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
8
Bram Welten
Team Arkéa - Samsic
z.t
9
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
z.t
10
Bryan Coquard
B&B Hotels p/b KTM
z.t
11
Tord Gudmestad
Team Coop
z.t
12
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
13
Dries Van Gestel
TotalEnergies
z.t
14
Luca Coati
Team Qhubeka
z.t
15
Yevgeniy Gidich
Astana - Premier Tech
z.t
16
Eduard-Michael Grosu
Delko
z.t
17
Christophe Noppe
Team Arkéa - Samsic
z.t
18
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
19
Alex Colman
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Axel Zingle
Cofidis
z.t
21
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
z.t
22
Marcel Meisen
Alpecin - Fenix
z.t
23
Harry Tanfield
Team Qhubeka NextHash
z.t
24
Eduard Prades Reverte
Delko
z.t
25
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
26
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
27
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
28
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
29
Rodrigo Álvarez Rodriguez
Burgos - BH
z.t
30
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
z.t
32
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
33
Andreas Leknessund
Norway
z.t
34
Lubomir Petrus
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
35
Jens Reynders
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
36
Sven Erik Bystrøm
Norway
z.t
37
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
38
Alessandro Fedeli
Delko
z.t
39
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
40
Julien Duval
Ag2r Citroën Team
z.t
41
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
42
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
z.t
43
Tore Andre Aase Vabø
Team Coop
z.t
44
Ward Vanhoof
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
46
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
47
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
48
Jacob Eriksson
Team Coop
z.t
49
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
50
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
51
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
52
Markus Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
53
Julien Trarieux
Delko
z.t
54
Victor Lafay
Cofidis
z.t
55
Benjamin Perry
Astana - Premier Tech
z.t
56
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
z.t
57
André Drege
Norway
z.t
58
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
59
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
60
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Thomas Champion
Cofidis
z.t
62
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
63
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
64
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
65
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
66
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
67
Arjen Livyns
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
68
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
69
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
70
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
71
Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
72
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
z.t
73
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
74
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
75
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
76
Nathan Haas
Cofidis
z.t
77
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
78
Ludvik Aspelund Holstad
Norway
z.t
79
Syver Westgaard Waersted
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
80
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
81
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
82
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
83
Felipe Orts Lloret
Burgos - BH
z.t
84
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
85
Niki Terpstra
TotalEnergies
z.t
86
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
87
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
88
Andre Carvalho
Cofidis
z.t
89
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
90
Dusan Rajovic
Delko
z.t
91
Alexandre Delettre
Delko
z.t
92
Bert De Backer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
93
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
94
Jens Debusschere
B&B Hotels p/b KTM
z.t
95
Baptiste Planckaert
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 16"
96
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
z.t
97
Cedric Beullens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
98
Fredrik Dversnes
Team Coop
z.t
99
Jonathan Hivert
B&B Hotels p/b KTM
z.t
100
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
101
Valentin Ferron
TotalEnergies
op 28"
102
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
103
Ådne Holter
Norway
z.t
104
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 53"
105
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 1'08"
106
Gleb Brussenskiy
Astana - Premier Tech
op 1'39"
107
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
108
Cériel Desal
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 14'31"
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
DNF
Karel Vacek
Team Qhubeka NextHash
DNF
Julien Morice
B&B Hotels p/b KTM
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares