En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
13/08
Tromsø
Tromsø
160.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Dylan Teuns
BMC Racing Team
3u47'03"
2
Loic Chetout
Cofidis
op 11"
3
Sven Erik Bystrøm
Katusha - Alpecin
z.t
4
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
5
Olivier Pardini
WB Veranclassic Aquality Protect
op 16"
6
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
7
Alexander Kristoff
Katusha - Alpecin
z.t
8
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
9
Lawrence Naesen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
10
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
11
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
12
Anders Skaarseth
Joker Icopal
z.t
13
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Erwann Corbel
Fortuneo-Oscaro
z.t
15
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
16
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
17
Dorian Godon
Cofidis
z.t
18
August Jensen
Team Coop
z.t
19
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
20
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
21
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
22
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
23
Arnold Jeannesson
Fortuneo-Oscaro
z.t
24
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
25
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
z.t
26
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
27
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
28
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
29
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
30
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
op 43"
31
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
32
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Trond Hakon Trondsen
Team Sparebanken Sor
op 50"
34
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
35
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
36
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
37
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
op 55"
38
Rasmus Tiller
Joker Icopal
op 58"
39
Oivind Lukkedal
Team Coop
op 1'33"
40
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
41
Bert De Backer
Team Sunweb
z.t
42
Herman Dahl
Team Sparebanken Sor
z.t
43
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 1'39"
44
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
45
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
46
Kristoffer Halvorsen
Joker Icopal
z.t
47
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
50
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
51
Adrien Niyonshuti
Team Dimension Data
z.t
52
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
53
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
54
Max Kanter
Team Sunweb
op 1'50"
55
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
56
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
57
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
58
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
59
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
61
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
62
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 2'09"
63
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 2'27"
64
Dimitri Claeys
Cofidis
op 4'06"
65
Reto Hollenstein
Katusha - Alpecin
op 4'46"
66
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
z.t
67
Andreas Vangstad
Team Sparebanken Sor
z.t
68
Matti Breschel
Astana Pro Team
z.t
69
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
70
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
71
Zico Waeytens
Team Sunweb
z.t
72
Jonathan Couanon
Delko Marseille Provence KTM
z.t
73
Daniel Diaz
Delko Marseille Provence KTM
op 6'08"
74
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 6'20"
75
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 6'23"
76
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
op 6'43"
77
Marius BlÅlid
Team Fixit.no
z.t
78
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
79
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 7'35"
80
Leon Rohde
Team Sunweb
op 9'32"
81
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 11'40"
82
Matthew Brammeier
Aqua Blue Sport
z.t
83
Asmund Romstad Lovik
Team Fixit.no
z.t
84
Eirik Bruland
Team Sparebanken Sor
op 13'54"
85
Bjørnar Vevatne Overland
Team Fixit.no
z.t
86
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
op 13'58"
87
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
op 14'52"
88
Bram Welten
BMC Racing Team
z.t
89
Kenny Molly
Fortuneo-Oscaro
z.t
90
Jon Soeveras Breivold
Team Fixit.no
z.t
91
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini
z.t
92
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop
z.t
93
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 15'09"
94
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
95
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
96
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
z.t
97
Matti Manninen
Team Fixit.no
z.t
98
Ole Andre Austevoll
Team Coop
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares