En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/08
Mo I Rana
Sandnessjøen
198 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Danny van Poppel
Team Sky
4u46'16"
2
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
z.t
3
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
4
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
5
Arnaud Démare
FDJ
z.t
6
Alexander Kristoff
Team Katusha
z.t
7
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
8
Oscar Gatto
Tinkoff
z.t
9
Daniel Oss
BMC Racing Team
z.t
10
August Jensen
Team Coop - Oster Hus
z.t
11
Steele Von Hoff
One Pro Cycling
z.t
12
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
13
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Alexander Kamp Egested
Stölting Service Group
z.t
15
Fridtjof Roeinaas
Team Sparenbanken Sor
z.t
16
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
17
Youcef Reguigui
Dimension Data
z.t
18
Danilo Napolitano
Wanty - Groupe Gobert
z.t
19
Tony Hurel
Direct Energie
z.t
20
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Trond Hakon Trondsen
Team Sparenbanken Sor
z.t
22
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
23
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
24
Anders Skaarseth
Team Joker
z.t
25
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
26
Yoann Offredo
FDJ
z.t
27
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
z.t
28
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
29
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop - Oster Hus
z.t
30
Pete Williams
One Pro Cycling
z.t
31
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
32
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
33
Mickael Delage
FDJ
z.t
34
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
35
Andreas Sandnes Olsen
Team Coop - Oster Hus
z.t
36
Lars Petter Nordhaug
Team Sky
z.t
37
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
38
Stef Clement
IAM Cycling
z.t
39
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
40
Nikolay Trusov
Tinkoff
z.t
41
Boris Vallee
Fortuneo-Vital Concept
z.t
42
Paul Voss
Bora - Argon 18
z.t
43
Oscar Landa
Team Coop - Oster Hus
z.t
44
Fabian Wegmann
Stölting Service Group
z.t
45
Dominik Nerz
Bora - Argon 18
z.t
46
Rein Taaramae
Team Katusha
z.t
47
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
48
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
49
Vegard Breen
Fortuneo-Vital Concept
z.t
50
Dries Van Gestel
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
52
Ryan Anderson
Direct Energie
z.t
53
Michal Kolar
Tinkoff
z.t
54
Johann van Zyl
Dimension Data
z.t
55
Leigh Howard
IAM Cycling
z.t
56
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Joker
z.t
57
Kristoffer Halvorsen
Team Joker
z.t
58
Juraj Sagan
Tinkoff
z.t
59
Ben Swift
Team Sky
z.t
60
Oivind Lukkedal
Team Coop - Oster Hus
z.t
61
Adriaan Aas Stien
Team Joker
z.t
62
Kristian Aasvold
Team Sparenbanken Sor
z.t
63
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
65
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
66
Odd Christian Eiking
FDJ
z.t
67
Jonas Abrahamsen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
68
Andreas Vangstad
Team Sparenbanken Sor
z.t
69
Herman Dahl
Team Sparenbanken Sor
z.t
70
Twan Castelijns
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
71
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
z.t
72
Marco Haller
Team Katusha
z.t
73
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
74
Max Kanter
Team Giant - Alpecin
z.t
75
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
z.t
76
Julien Morice
Direct Energie
z.t
77
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
78
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
z.t
79
Sep Vanmarcke
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
80
Chris Opie
One Pro Cycling
z.t
81
Sam Bennett
Bora - Argon 18
z.t
82
Syver Westgaard Waersted
Team Ringeriks - Kraft
z.t
83
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
84
Søren Kragh Andersen
Team Giant - Alpecin
z.t
85
Maxime Cam
Fortuneo-Vital Concept
z.t
86
Andrew Fenn
Team Sky
z.t
87
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 22"
88
Martin Mortensen
One Pro Cycling
op 25"
89
Lars Boom
Astana Pro Team
z.t
90
Marc Sarreau
FDJ
op 28"
91
Torstein Traeen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
92
Kristian House
One Pro Cycling
z.t
93
Lander Seynaeve
Wanty - Groupe Gobert
z.t
94
Jacopo Guarnieri
Team Katusha
z.t
95
Bjorn Thurau
Wanty - Groupe Gobert
z.t
96
Max Walscheid
Team Giant - Alpecin
z.t
97
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
op 31"
98
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
op 33"
99
Michael Reihs
Stölting Service Group
op 37"
100
Rasmus Guldhammer
Stölting Service Group
z.t
101
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
z.t
102
Lukas Pöstlberger
Bora - Argon 18
op 50"
103
Matthew Brammeier
Dimension Data
z.t
104
Krister Hagen
Team Coop - Oster Hus
z.t
105
Audun Brekke Flotten
Team Ringeriks - Kraft
z.t
106
Rasmus Tiller
Team Ringeriks - Kraft
z.t
107
Mike Teunissen
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1'06"
108
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
109
Carl Fredrik Hagen
Team Sparenbanken Sor
op 1'12"
110
Max Emil Boholm Korner
Team Ringeriks - Kraft
z.t
111
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
112
Niccolo Bonifazio
Trek - Segafredo
z.t
113
Songezo Jim
Dimension Data
op 1'16"
114
Jay Robert Thomson
Dimension Data
op 1'19"
115
Jonathan Hivert
Fortuneo-Vital Concept
z.t
116
Franck Bonnamour
Fortuneo-Vital Concept
z.t
117
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha
z.t
118
Sven Erik Bystrøm
Team Katusha
z.t
119
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
120
Tyler Farrar
Dimension Data
op 1'23"
121
Dennis van Winden
TEAMLottoNL - Jumbo
op 2'01"
122
Stijn Devolder
Trek - Segafredo
op 2'08"
123
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
124
Marco Coledan
Trek - Segafredo
z.t
125
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 2'15"
126
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
op 7'00"
127
Alex Kirsch
Stölting Service Group
op 8'17"
Truls Engen Korsaeth
Team Joker
DNF
Yury Trofimov
Tinkoff
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares