En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
15/08
Finnsnes
Målselv
175 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ben Hermans
BMC Racing Team
4u27'10"
2
Rein Taaramae
Astana Pro Team
z.t
3
Mathias Frank
IAM Cycling
op 3"
4
Silvan Dillier
BMC Racing Team
op 10"
5
Dylan Teuns
BMC Racing Team
op 14"
6
Ilnur Zakarin
Katusha
op 17"
7
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 20"
8
Edvald Boasson-Hagen
MTN - Qhubeka
op 23"
9
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
10
Odd Christian Eiking
Team Joker
z.t
11
Rasmus Guldhammer
Cult Energy Pro Cycling
op 28"
12
Andreas Vangstad
Team Sparebanken Sor
op 30"
13
Vegard Stake Laengen
Team Joker
op 32"
14
Fredrik Strand Galta
Team Coop-Oster Hus
op 35"
15
Paul Voss
Bora - Argon 18
z.t
16
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
17
Anthony Turgis
Cofidis
op 39"
18
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Joker
op 42"
19
Markus Hoelgaard
Team Coop-Oster Hus
z.t
20
Ilia Koshevoy
Lampre - Merida
z.t
21
Antwan Tolhoek
Tinkoff - Saxo
z.t
22
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
23
Audun Brekke Flotten
Team Ringeriks - Kraft
z.t
24
Sven Erik Bystrøm
Katusha
op 48"
25
Carl Fredrik Hagen
Team Sparebanken Sor
op 50"
26
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
op 52"
27
Fredrik Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
28
Maxime Cam
Bretagne - Séché Environnement
z.t
29
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 1'02"
30
August Jensen
Team Coop-Oster Hus
op 1'05"
31
Jens Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'09"
32
Njal Eivind Kleiven
Team Ringeriks - Kraft
z.t
33
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'16"
34
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
op 1'24"
35
Stef Clement
IAM Cycling
op 1'26"
36
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
37
Oivind Lukkedal
Team Ringeriks - Kraft
z.t
38
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
z.t
39
Thierry Hupond
Team Giant - Alpecin
op 1'32"
40
Angelo Tulik
Team Europcar
op 1'35"
41
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
op 1'37"
42
Perrig Quemeneur
Team Europcar
op 1'42"
43
Tony Hurel
Team Europcar
op 1'44"
44
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
z.t
45
Sergey Lagutin
Katusha
op 1'51"
46
Alexander Kristoff
Katusha
op 1'56"
47
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Lampre - Merida
z.t
48
Ole Forfang
Team Ringeriks - Kraft
z.t
49
Thomas Boudat
Team Europcar
z.t
50
Amaury Capiot
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Michael Gogl
Tinkoff - Saxo
z.t
52
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
53
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 2'07"
54
Even Rege
Team Fixit.no
op 2'11"
55
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
56
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 2'18"
57
Anders Kristoffersen
Team Froy Oslo
z.t
58
Rayane Bouhanni
Cofidis
op 2'21"
59
Jayde Julius
MTN - Qhubeka
op 2'56"
60
Krister Hagen
Team Coop-Oster Hus
z.t
61
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 3'00"
62
Davide Malacarne
Astana Pro Team
op 3'02"
63
Kristian Aasvold
Team Sparebanken Sor
z.t
64
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
op 3'15"
65
Federico Zurlo
UnitedHealthCare Cycling Team
op 3'20"
66
Davide Frattini
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
67
Ralf Matzka
Bora - Argon 18
z.t
68
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
op 3'40"
69
Bryan Coquard
Team Europcar
op 4'09"
70
Yauheni Hutarovich
Bretagne - Séché Environnement
op 4'10"
71
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
72
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
z.t
73
Max Emil Boholm Korner
Team Ringeriks - Kraft
z.t
74
Jonas Ahlstrand
Cofidis
z.t
75
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
76
Oddbjorn Klomsten Andersen
Team Froy Oslo
z.t
77
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
78
Robert Förster
UnitedHealthCare Cycling Team
op 4'46"
79
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
op 4'47"
80
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
81
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
z.t
82
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
83
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
op 5'19"
84
Max Walscheid
Team Giant - Alpecin
z.t
85
Michael Schwarzmann
Bora - Argon 18
op 5'20"
86
Mario Jorge Costa da Faria
Lampre - Merida
z.t
87
Russell Downing
Cult Energy Pro Cycling
z.t
88
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
89
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 5'41"
90
Adrien Petit
Cofidis
z.t
91
Gert Joeaar
Cofidis
op 5'44"
92
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 5'46"
93
Filip Eidsheim
Team Fixit.no
z.t
94
Adrian Gjolberg
Team Fixit.no
z.t
95
Sindre Eid Hermansen
Team Fixit.no
z.t
96
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 6'14"
97
Carter Jones
Team Giant - Alpecin
z.t
98
James Glasspool
Team Novo Nordisk
z.t
99
Jon Soeveras Breivold
Team Froy Oslo
op 6'27"
100
Henrik Evensen
Team Froy Oslo
z.t
101
Juraj Sagan
Tinkoff - Saxo
op 6'40"
102
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
op 7'10"
103
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop-Oster Hus
op 7'30"
104
Oscar Landa
Team Coop-Oster Hus
z.t
105
Torstein Traeen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
106
Alessandro Bazzana
UnitedHealthCare Cycling Team
op 7'39"
107
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
op 7'58"
108
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
z.t
109
Edvin Wilsson
Team Joker
z.t
110
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
z.t
111
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
112
Campbell Flakemore
BMC Racing Team
z.t
113
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
114
Marco Haller
Katusha
z.t
115
Reidar Bohlin Borgersen
Team Joker
z.t
116
Daniel McLay
Bretagne - Séché Environnement
z.t
117
Davide Cimolai
Lampre - Merida
op 9'46"
118
Ole Andre Austevoll
Team Fixit.no
op 10'17"
119
Marius André Hafsas
Team Fixit.no
z.t
120
Herman Dahl
Team Sparebanken Sor
z.t
121
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
op 10'19"
122
Ken Hanson
UnitedHealthCare Cycling Team
op 10'41"
123
Sam Bennett
Bora - Argon 18
op 10'48"
124
Shane Archbold
Bora - Argon 18
z.t
Guillaume Thevenot
Team Europcar
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares