En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Estonia
Stage information
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
01/06
Tartu
Tartu
150 km
Result
Final Classification
1
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
3u21'34"
2
Ilya Davidenok
Continental Team Astana
z.t
3
Leonid Krasnov
Rusvelo
z.t
4
Linus Dahlberg
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
5
Alo Jakin
z.t
6
Nikola Aistrup
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
7
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
8
Antonio Parrinello
Androni Giocattoli
z.t
9
Omar Bertazzo
Androni Giocattoli
z.t
10
Patrick Facchini
Androni Giocattoli
z.t
11
Siarhei Papok
z.t
12
Indulis Bekmanis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
13
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
14
Toms Skujins
Rietumu - Delfin
z.t
15
Stefan Schumacher
Christina Watches - Onfone
z.t
16
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
17
Damian Walczak
BDC - Marcpol Team
z.t
18
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
19
Christoph Schweizer
Synergy Baku Cycling Project
z.t
20
Constantino Zaballa Gutierrez
Christina Watches - Onfone
z.t
21
Igor Boev
Rusvelo
z.t
22
Fredrik Ludvigsson
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
23
Paavo Paajanen
Team Differdange - Losch
z.t
24
Piotr Kirpsza
BDC - Marcpol Team
z.t
25
Kamil Gradek
BDC - Marcpol Team
z.t
26
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
27
Michael Olsson
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
28
Sami Tiainen
z.t
29
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
z.t
30
Jaroslaw Kowalczyk
BDC - Marcpol Team
z.t
31
Tord Andre Sundhagen
Froy - Bianchi
z.t
32
Tomasz Mickiewicz
Team Wibatech - Brzeg
z.t
33
Niv Libner
Amore & Vita
z.t
34
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
z.t
35
Fabian Schormaier
Team Heizomat
z.t
36
Jakub Kaczmarek
Team Wibatech - Brzeg
z.t
37
Artem Topchanyuk
Amore & Vita
z.t
38
Martin Mortensen
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
39
Peeter Pruus
Rietumu - Delfin
z.t
40
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
z.t
41
Sergey Klimov
Rusvelo
z.t
42
Connor McConvey
Synergy Baku Cycling Project
z.t
43
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Continental Team Astana
z.t
44
Martin Lind
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
45
Alexei Tsikhanau
z.t
46
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
47
Matteo Di Serafino
Androni Giocattoli
z.t
48
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
49
Sergey Renev
Continental Team Astana
z.t
50
Branislau Samoilau
z.t
51
Christopher Stevenson
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
52
Erki Pütsep
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
53
Mikkel Mortensen
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
54
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
55
Sergei Pomoshnikov
Rusvelo
z.t
56
Piotr Gawronski
CCC Polsat Polkowice
z.t
57
Vladislau Dubovski
z.t
58
Kolya Shumov
z.t
59
Siarhei Safonau
z.t
60
Ilnur Zakarin
Rusvelo
op 24"
61
Jaroslaw Marycz
CCC Polsat Polkowice
op 26"
62
Alessandro Malaguti
Androni Giocattoli
op 37"
63
Alexander Rybakov
Rusvelo
op 47"
64
Pawel Bernas
BDC - Marcpol Team
op 2'14"
65
Risto Raid
op 3'19"
66
Nikita Umerbekov
Continental Team Astana
op 3'40"
67
Matti Manninen
z.t
68
Mateusz Komar
BDC - Marcpol Team
z.t
69
Marc Hester
Christina Watches - Onfone
op 3'47"
70
Angelo Furlan
Christina Watches - Onfone
z.t
71
Kasper Klostergaard Larsen
Concordia Forsikring - Riwal
op 6'12"
72
David Clarke
Synergy Baku Cycling Project
op 7'28"
73
Lars Andersson
Concordia Forsikring - Riwal
op 7'54"
74
Mikko Paajanen
z.t
75
Mats Andersson
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
76
Mihkel Raim
Amore & Vita
op 9'10"
77
Adrian Banaszek
BDC - Marcpol Team
op 11'00"
78
Timmo Jeret
op 11'52"
Sebastian Balck
Christina Watches - Onfone
DNF
Andrzej Bartkiewicz
Team Wibatech - Brzeg
DNF
Armands Becis
Rietumu - Delfin
DNF
Christian Bertilsson
Team People4You - Unaas Cycling
DNF
Maris Bogdanovics
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Kanstantsin Budkevich
DNF
Alexei Chnyrko
DNF
Dan Craven
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Konrad Dabkowski
BDC - Marcpol Team
DNF
Ingus Eislers
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Alexander Gingsjö
Team People4You - Unaas Cycling
DNF
Szymon Godras
Team Wibatech - Brzeg
DNF
Jon Anders Grondahl
DNF
Jordan Kerby
Christina Watches - Onfone
DNF
Martin Laas
DNF
Emils Liepins
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Rene Mandri
DNF
Lars Lyso Marthinsen
Froy - Bianchi
DNF
Uri Martins
Amore & Vita
DNF
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
DNF
Wiktor Mrozek
Team Wibatech - Brzeg
DNF
Jarkko Niemi
DNF
Mateusz Nowak
CCC Polsat Polkowice
DNF
Martin Pedersen (1)
Christina Watches - Onfone
DNF
Samuel Pökälä
DNF
Robert Pölder
Team People4You - Unaas Cycling
DNF
Lars Pria
Rietumu - Delfin
DNF
Kristofers Racenajs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Krister Raudsepp
DNF
Francesco Reda
Androni Giocattoli
DNF
Rico Dene Thomas Rogers
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Silver Schultz
DNF
Kaspars Sergis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Sergii Sevostianov
Amore & Vita
DNF
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Onfone
DNF
Dimitriy Sorokins
Rietumu - Delfin
DNF
Elias Angell Spikseth
Froy - Bianchi
DNF
Lauris Spillers
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Jakub Sredzinki
Team Wibatech - Brzeg
DNF
Anton Storchous
Amore & Vita
DNF
Halvord Tandrevold
Froy - Bianchi
DNF
Andris Vosekalns
Rietumu - Delfin
DNF
Marco Benfatto
Continental Team Astana
DNS
Eivind Ekeli
Froy - Bianchi
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares