En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Course de la Paix U23
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
02/06
Krnov
Dlouhe Strane
151 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Marc Hirschi
Development Team Sunweb
4u12'38"
2
Xuban Perez
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
3
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 7"
4
Aurelien Paret-Peintre
op 14"
5
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
6
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
7
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
8
Samuele Battistella
z.t
9
Viktor Verschaeve
op 36"
10
Dimitri Bussard
z.t
11
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
op 43"
12
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 1'18"
13
Ethan Hayter
op 1'36"
14
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'40"
15
Jesper Schultz
Team Virtu Cycling
op 1'50"
16
Gino Mäder
op 2'04"
17
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 2'07"
18
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
z.t
19
Piotr Pekala
op 2'14"
20
Yuriy Natarov
Astana City
op 2'39"
21
Dinmukhammed Ulysbayev
Astana City
op 3'00"
22
Johannes Adamietz
Tirol Cycling Team
op 3'04"
23
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 3'10"
24
Jakub Otruba
Elkov - Author
op 3'42"
25
Cristian Mota Perez
op 3'48"
26
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
op 3'56"
27
Gonçalo Carvalho
Miranda - Mortague
op 4'09"
28
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
op 4'12"
29
Michel Piccot
Biesse Carrera Gavardo
op 4'30"
30
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
31
Jeremy Bellicaud
op 4'48"
32
Gustav Basson
op 4'52"
33
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
op 5'02"
34
Jan Tschernoster
Heizomat Rad-Net.de
op 5'11"
35
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 5'26"
36
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
op 5'56"
37
Kenny Molly
AGO - Aqua Service
op 7'47"
38
Vadim Pronskiy
Astana City
z.t
39
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
op 7'56"
40
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
op 8'00"
41
Alex Hoehn
Aevolo
z.t
42
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 8'07"
43
Petr Rikunov
op 8'37"
44
Johannes Schinnagel
Tirol Cycling Team
op 9'05"
45
Andrea Innocenti
op 9'24"
46
Masahiro Ishigami
op 9'31"
47
Marijn van den Berg
Delta Cycling Rotterdam
op 10'04"
48
Eduard Rodes
op 10'31"
49
Masaki Yamamoto
Kinan Cycling Team
z.t
50
Jake Stewart
op 10'54"
51
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
op 11'18"
52
Marlon Gaillard
op 11'38"
53
Matús Stocek
op 11'41"
54
David Gonzalez Lopez
op 11'48"
55
Rasmus Byriel Iversen
op 11'54"
56
Matej Stibingr
Team Dukla Praha
op 11'59"
57
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
op 12'36"
58
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
op 12'45"
59
Mattia Bais
z.t
60
Alessandro Fedeli
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
61
Martin Lavric
op 13'02"
62
Roman Lehky
op 13'14"
63
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
64
Dylan Bouwmans
Metec - TKH P/B Mantel
op 14'32"
65
Alfred Wright
z.t
66
Grigoriy Shtein
Astana City
op 14'43"
67
Jakub Murias
op 14'52"
68
Daniil Marukhin
Astana City
z.t
69
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
op 15'04"
70
Valerii Fatkullin
op 15'10"
71
Tiago Antunes
op 15'59"
72
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
op 16'07"
73
Gerd Fidler
My Bike Stevens
z.t
74
Moran Vermeulen
Tirol Cycling Team
z.t
75
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Xaurum
op 16'18"
76
Takahiro Koyama
op 17'15"
77
Maxime Weyrich
op 18'03"
78
Devin Shortt
op 18'07"
79
Dmitrii Markov
op 19'46"
80
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
z.t
81
Reto Müller
z.t
82
Joab Schneiter
z.t
83
Fabien Rondeau
z.t
84
Kevin Geniets
z.t
85
Stanislav Konyaev
z.t
86
Gage Hecht
Aevolo
z.t
87
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
88
Freek Van Rossem
z.t
89
Pavel Gruber
z.t
90
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
op 19'56"
91
Andrew Edwards
z.t
92
Nikita Martynov
z.t
93
Jiri Petrus
op 20'05"
94
Rafael Gonçalo Leaça
La.Aluminios
z.t
95
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
op 20'19"
96
Joseph Nally
op 20'43"
97
Alan Riou
op 22'09"
98
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
op 22'14"
99
Jan Rajchart
Elkov - Author
z.t
100
Thimo Willems
Belgium
op 22'23"
101
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
op 22'49"
102
Matthew Bostock
op 23'14"
103
Rasmus Tiller
Joker Icopal
op 24'39"
104
Mikkel Froelich Honoré
Team Virtu Cycling
z.t
105
Cole Davis
Hagens Berman Axeon
z.t
106
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
107
Iver Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
108
Florian Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
109
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
110
Kotaro Ono
op 25'19"
111
Simon Guglielmi
op 25'23"
112
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 25'40"
113
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
114
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
op 25'47"
115
Keisuke Nakamura
op 28'01"
116
Mitchell Eliot
op 28'46"
117
Xavier Canellas Sanchez
op 29'36"
118
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
z.t
119
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
120
Dawid Migas
op 30'15"
121
Ayumu Watanabe
op 31'11"
122
Olzhas Bayembayev
Astana City
op 32'54"
123
Sergei Rostovtsev
z.t
124
Adrian Babic
op 0"
125
Ryan Harris
z.t
126
Filip Vanco
z.t
127
Patrik Podolak
z.t
128
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
z.t
2018
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares