En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Triptyque des Monts et Châteaux
Stage information
Stage 1
Stage 2a
Stage 2b
Stage 3
06/04
Bel?il
Tournai
163 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Owain Doull
An Post - Chainreaction
4u00'56"
2
Mike Teunissen
Rabobank Development Team
z.t
3
Vadim Galeyev
Continental Team Astana
z.t
4
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
5
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
6
Florent Delfosse
Color Code - Biowanze
z.t
7
Tiesj Benoot
z.t
8
Steven Haerinck
z.t
9
Benjamin Declercq
z.t
10
Justin Oien
z.t
11
Gerry Druyts
Team 3M
z.t
12
Kristian Haugaard Jensen
Development Team Giant-Shimano
z.t
13
Fredrik Ludvigsson
Development Team Giant-Shimano
z.t
14
Bert Van Lerberghe
z.t
15
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
16
Robby Cobbaert
z.t
17
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
18
Ludovic Robeet
Color Code - Biowanze
z.t
19
Dieter Bouvry
z.t
20
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
z.t
21
Patrick Konrad
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
22
Geoffrey Curran
z.t
23
Tim Vanspeybroeck
Team 3M
z.t
24
Timo Roosen
Rabobank Development Team
z.t
25
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
26
Alex Kirsch
Leopard Development Team
z.t
27
Floris De Tier
z.t
28
Alexey Vermeulen
BMC Development Team
z.t
29
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
z.t
30
Ruben Pols
z.t
31
Bakhtiyar Kozhatayev
Continental Team Astana
z.t
32
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Doltcini
z.t
33
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
z.t
34
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
op 12"
35
Loic Pestiaux
Wallonie Bruxelles
op 15"
36
Jelle Mannaerts
Verandas Willems
z.t
37
Joeri Stallaert
Veranclassic - Doltcini
op 19"
38
Jasper Baert
z.t
39
Niels Reynvoet
Josan - To Win Cycling Team
z.t
40
Wouter Leten
z.t
41
Gregory Franckaert
Team 3M
z.t
42
Jordy Boutte
z.t
43
Maximilien Picoux
Color Code - Biowanze
z.t
44
Maarten Craeghs
z.t
45
Jesper Yserbijt
z.t
46
Andrew Ydens
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
47
André Looij
Rabobank Development Team
z.t
48
Jens Wallays
z.t
49
Nurbolat Kulimbetov
Continental Team Astana
z.t
50
Jonathan Baratto
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
51
Axel De Corte
z.t
52
Ian Vansumere
Josan - To Win Cycling Team
z.t
53
Lindsay De Vylder
z.t
54
Rob Leemans
z.t
55
Daniel Biedermann
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
56
Sebastian Schönberger
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
57
Tom Thill
Leopard Development Team
z.t
58
Axel Gremelpont
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
59
Ruben Zepuntke
Bissell Development Team
z.t
60
Jan Dieteren
Team Stölting
z.t
61
Ricardo van Dongen
Rabobank Development Team
z.t
62
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
z.t
63
Cedric Verbeken
z.t
64
Etienne van Empel
Rabobank Development Team
z.t
65
Ludwig De Winter
Color Code - Biowanze
z.t
66
Dennis Coenen
Leopard Development Team
z.t
67
Gertjan De Sy
z.t
68
Jorne Carolus
z.t
69
Stijn Mortelmans
z.t
70
Merijn Korevaar
Rabobank Development Team
z.t
71
Scott Davies
Madison Genesis
z.t
72
Viktor Okishev
Continental Team Astana
z.t
73
Joeri Persoon
z.t
74
Martijn Degreve
z.t
75
Antoine Warnier
Color Code - Biowanze
z.t
76
Logan Owen
op 26"
77
Daan Myngheer
z.t
78
Christophe Sleurs
Team 3M
op 36"
79
Eamon Lucas Franck
op 7'44"
80
Walt De Winter
Verandas Willems
z.t
81
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
82
Florent Mottet
Wallonie Bruxelles
z.t
83
Alistair Slater
z.t
84
Joren Touquet
Verandas Willems
z.t
85
Maxime Anciaux
Wallonie Bruxelles
op 11'00"
86
Thomas Wertz
Color Code - Biowanze
z.t
87
Tanguy De Groeve
z.t
88
Miguel Bryon
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
89
Maxime Vekeman
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
90
Michael Cools
z.t
91
Robert Pölder
Development Team Giant-Shimano
z.t
92
Lukas Zeller
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
93
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
z.t
94
Laurent Krauss
z.t
95
Niels De Rooze
Josan - To Win Cycling Team
z.t
96
Alexander Maes
z.t
97
Atse Schoolmeesters
z.t
98
Elias Van Breussegem
z.t
99
Toshoni Van Craen
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
Steve Bekaert
Veranclassic - Doltcini
DNF
Jenthe Biermans
Development Team Giant-Shimano
DNF
Fabian Brintrup
Rad-Net Rose Team
DNF
Jan Brockhoff
Development Team Giant-Shimano
DNF
Germain Burton
DNF
Julien Cadron
DNF
Aurélien Champenois
DNF
Gertjan De Vos
Team 3M
DNF
Robbe Deleu
DNF
Julien Deschesne
T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF
Jochen Deweer
DNF
Jonathan Dibben
DNF
Darijus Dzervus
Veranclassic - Doltcini
DNF
Arne Egner
Team Stölting
DNF
Kevin Feiereisen
Leopard Development Team
DNF
Alex Frame
Development Team Giant-Shimano
DNF
Frederik Frison
DNF
Michael Goolaerts
Verandas Willems
DNF
Robin Haubruge
DNF
Lars Haverals
Josan - To Win Cycling Team
DNF
Paul Illenberger
RC Arbö Gourmetfein Wels
DNF
Jonas Koch
LKT Team Brandenburg
DNF
Christopher Latham
DNF
Christopher Lawless
DNF
Jeroem Lepla
DNF
Jan Logier
DNF
Oliver Mattheis
Team Heizomat
DNF
Sibrecht Pieters
DNF
Jelle Rutsaert
DNF
Pit Schlechter
Leopard Development Team
DNF
Mario Schoibl
RC Arbö Gourmetfein Wels
DNF
Alessandro Soenens
DNF
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles
DNF
Glenn Vandemaele
T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF
Nicolas Vereecken
Verandas Willems
DNF
Kevin Verwaest
Veranclassic - Doltcini
DNF
Johannes Windischbauer
RC Arbö Gourmetfein Wels
DNF
Angelo De Clercq
Josan - To Win Cycling Team
DNF
Arne De Schuyter
DNF
Francesco Van Coppernolle
Veranclassic - Doltcini
DNF
Julien Van den Brande
Josan - To Win Cycling Team
DNF
Stef Van Zummeren
Team 3M
DNF
Julien Kaise
Color Code - Biowanze
DNS
Sebastiaan Pot
Team 3M
DNS
Kevin Van Acker
DNS
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares